Bebek

Bebeklerin sarı su kusması

bebeklerin sarı su kusması
Bebeklerin Sarı Su Kusması

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bebeklerde sarı su kusması bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bebeklerin sarı su şeklinde kusması genelde anne sütü ya da mamanın yaramadığı durumlarda ortaya çıkabilir. Genelde bu gibi durumlarda anne sütünün ya da mamanın yaramadığı zamanlarda bu şekilde bebeklerde olumsuz bir durum yaşanabilir. Çok uzun süremeyen kusma önemli olmasa da kusmanın uzun süre devam etmesi başka hastalıkların başlamasına neden olabilir. Bu noktada kusma uzun bir süre devam ederse vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurmakta yarar vardır. Doktor bu konuda kusmayı önleyici ilaç takviyesi verebilir. Verilen ilaçları doktorun önerdiği şekilde kullanmakta yarar vardır.

Bebeğin Sarı Renkli Kusmalarını Önemseyin

Bebekler normalde 1 yaşına gelene kadar genelde sarı renkli olarak kussalar da bu kusma hafife alınmamalı. Bebeğin sarı renkli kusması bir seviyede normal karşılansa da bazen ciddi sorunlara da yol açabilir. Örneğin bebek enfeksiyon kapmışsa genelde bu sarı renkli kusma olur ve dikkat edilmediğinde bebeğin boğazına bu kusmuğun kaçma riski vardır. Boğazına takılan kusmuk neticesinde bebek ölüm riski ile karşılaşabilir. Bu amaçla bu konuda dikkat etmeli ve sarı renkli bu kusmaların bir an önce geçmesi için doktordan vakit geçirmeden yardım istemelidir. Uzman doktorunuz bu konuda size yardımcı olmak üzere bebeğinizin durumuna uygun şekilde ilaç takviyesi yazacaktır. Bu ilaç takviyesi ile bebeğinizin hastalığının geçmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Sarı Kusma Nasıl Tedavi Edilir?

Yeni doğan bebeklerde sarı kusma tedavisi için doktora gitmeden önce kendinizde bir şeyler yapabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak bebeğiniz kusmaya başladığı zaman onu dik bir vaziyette oturtun. Bu kusma genelde fazla anne sütü emme ya da mama yemekten kaynaklı olduğu için bebekler fazla olan bu gıdaları kusma yoluyla sindirmek isterler. Bu amaçla kusarlar. Bebeğinizi kusmaya başladığı anda onu kaldırın ve dik tutun. Bebeğinizin kusmasını engellemek için her beslenmeden sonra bebeğinizin gazını çıkarmayı alışkanlık haline getirin. Gazı çıkarılan bir bebek fazla kusmayacaktır. Sıvı eksikliği de aynı zamanda kusmaya neden olduğu için bebeğinize sık su vermeyi ihmal etmeyin. Tüm bunlara rağmen bebeğinizin kusması hale devam ediyorsa uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu