Bebek

Bebeklerde Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır

bebeklerde uyku hijyeni nasıl sağlanır

Bebeklerde Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Yeni anne baba olmuş bireyler bebeklerinin her konuda iyi yetişmesini ister. Bilindiği üzere bebeklerin büyümesine katkı sağlayan en önemli ihtiyaç uykudur. Uykunun da sağlıklı süreçlerde gerçekleşmesi gerekir. Peki ya uyku hijyeni nedir? Bebekler için önemi nasıl anlatılmalıdır? Birçok kişi tarafından uyku hijyeni denildiğinde anlamsız kalacak ifadeler ortaya çıkmaktadır. Çünkü çok bilinen ve duyulmuş bir tanım değildir.

Uyku Hijyeni Nedir?

Tıbbi bir terim olarak kullanılan uyku hijyeni, sağlıklı bir uyku sürecine verilen isimdir. Hem zihinsel hem de bedensel olarak en verimli uykunun sağlanması için oluşturulan şartlar, uyku hijyeni kapsamına girmektedir. Sadece bebekler için değil, tüm bireyler için kullanılan bir terimdir. Ancak bebeklik zamanında uykunun önemi her yaş grubundan çok daha önemlidir.

Uyku Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Yeterli ve sağlıklı şekilde uyuyabilmek için uyku pozisyonları, uyunan saat, mekan ve ses gibi faktörler çok önemlidir. Gelecek yıllarda da daha huzurlu ve sağlıklı bir birey olabilmenin şartlarından biri bebeklik zamanındaki uyku düzenidir. Bebeklik dönemindeki uyku için dikkat edilmesi gerekenlere maddeler halinde değinebiliriz:

  1. Bebekler gece ile gündüzün ayrımını 4. aydan itibaren ancak yapabilmektedir. Daha öncesinde kalan aylarda bebeklerin gün içinde 20 saati aşkın süre kadar uyuması normal karşılanır. Ancak 4. ay sonrasında gece uykularına daha çok önem verilmelidir. Hem de büyümesi için salgılanan hormonların gece salgılandığını düşünürsek bu uykunun çok önemli olduğunu hatırlayabiliriz.
  2. Belli bir düzen oturtmak için akşam saat 10.00 gibi karnı doyurulan bebeklerin uyutulması gerekir. Aynı zamanda bu saatten sonra en az 6 ya da 7 saat bebeğin uyandırılmaması gerekir. Kilosu normalin altında olan bebeklerin gece de emzirilmesi gerekirse kucağa alınmadan yattığı yerden emzirilmesi gerekir.
  3. Pozisyonlar da uyku hijyeni kapsamında önemli olan başlıklar içindedir. Bebekler yüzükoyun pozisyonunda uyutulmamalıdır. Bu ani bebek ölümlerine bile sebep olabilmektedir. Bebekler için en doğru yatış pozisyonu sırt üstü olandır. Fakat bıngıldak oluşumunun meydana geldiği ilk 3 ayda sürekli olarak sırt üstü şekilde yatan bebeklerin kafa yapısında bir yassılık gözlemlenebilir. Bunun için sağa ya da sola döndürmek önemlidir.
  4. Tek tarafta yatırılmamalıdır. Sürekli olarak her yatışta bebeğin pozisyonu değişik verilmelidir. Her emzirme sonrası ve uyku sürecinde ayrı pozisyonlar denenmelidir.
  5. Yastık kullanmak için en erken 1 yaş beklenmelidir.

Uyku Hijyeni Sağlama Yolları Nelerdir?

  • Banyo sonrasında bebeklerin uyutulması önemli bir adımdır.
  • Uyku saati gelmeden yarım saat önce kadar bu bebeğe hissettirilmeli ve ortam da ayarlanmalıdır.
  • Bebeğin yanına bir oyuncak bırakılabilir. Tabi pelüş tarzı tercih edilmemelidir.
  • 6 aylık ile 3 yaş arasında kalan süreçte gündüz vakti 2 saat kadar uyku uyuması bebeklerin uykuya alışmasına yardımcı olur. Ayrıca gündüz uykusunun süresi çok uzun olursa, bu sefer gece uykusundan uzaklaşabilirler.
  • Düzenli bir yaşamı çocuklar da çok sever. Aynı yatak, aynı örtü, aynı yastık kullanılarak uykuya alıştırılmalıdırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu