Bebek

Bebeklerde Suçiçeği ve Tedavisi

bebeklerde suçiçeği ve tedavisi
Bebeklerde Suçiçeği ve Tedavisi

Suçiçeği çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Bazı durumlarda bebeklik döneminde de suçiçeği hastalığı görülebilir. Bebeklerde suçiçeği görülmesi olarak bu konuda hakkında size bilgiler vermeye çalışacağız. Suçiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes virüsünden kaynaklı olarak ortaya genelde çıkmaktadır. Vücutta grip gibi halsiz durumlara ve cilt üzerinde kırmızı döküntülere neden olabilir.

Bebeklerde suçiçeği semptomları olarak kırmızı cilt döküntüleri ortaya çıkabilir. Daha sonra bu cilt döküntülerinin içi sıvı bir hale dönüşerek kuru kahverengi kabuklar şeklinde olmaya devam eder. Suçiçeği olarak ortaya çıkan kabarcıkların sayısı çocuktan çocuğa farklı sayılarda olabilir. Bazı çocuklarda bu kabarcıkların sayısı birkaç taneyken bazı çocuklarda 500 kabarcığa kadar çıkabilir.

Bebeğinizde Suçiçeği Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizde suçiçeği çıkmaya başladığı zaman öncesinde bazı belirtiler ortaya çıkar. Bebeğinizde suçiçeği belirtileri olarak ilk önce ağrı ve sızılar şeklinde ortaya çıkabilir. Sonrasında mide bulantısı şeklinde bu belirtiler devam eder. Baş ağrısı ve ateşte aynı zamanda eşlik eder.

Bebeğinizde suç çiçeğinin belirtileri durumlara göre değişiklik gösterebilir. Bebeğinizde eğer bir virüs varsa 10 ile 21 gün arasında saymış olduğumuz bu belirtiler ortaya çıkacaktır. Suçiçeği tam olarak geçene kadar bulaşıcı bir hastalık olmaya devam edecektir. Bu dönem boyunca temas halinde olan kişilere de suçiçeği geçme olasılığı yüksektir.

Bebeklerde Suçiçeği Tedavisi

Bebeklerde suçiçeği belirtileri başladığı anda bebeğinizin suçiçeği çıkarmaya başlayacaktır. Yaklaşık 5 gün kadar bir süre bu hastalık sürebilir. Bu zamanda bebeğinizi kreşe gönderiyorsanız bebeğinizi bu dönemde diğer çocuklara da hastalığın bulaşmaması için kreşe bir süre göndermeyin. Böylece hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını önlemiş olursunuz. Bu dönemde bebeğinize bazı tedaviler uygulanabilir. Bebeklerde suçiçeği tedavisi olarak en iyi ve etkili yöntem aşı yaptırmaktır. Suçiçeği aşısı 12 ile 15 aylıkken ve 4 ,le 6 yaş arasındayken yapılır. Aşı hastalığın ilerlemesini ve daha ciddi sonuçlar doğurmasını önlemede yardımcı olmaktadır. Aşı uygulamasının riskli olduğu dönemler ise jelatin ya da antibiyotik neomisine karşı alerjidir. Eğer çocuğunuzun bu gibi durumlar için alerjisi varsa aşı yaptırılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu