Bebek

Bebeklerde Katı Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli

bebeklerde katı gıdaya ne zaman geçilmeli
Bebeklerde Katı Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli?

Bebeklerin ilk dönemlerde beslenmesi için yemesi gereken gıda anne sütüdür. Tüm uzmanların görüşü neredeyse bu yöndedir. Eğer bebek için anne sütü yeterliyse ve bebek bununla doyuyorsa ilk 6 ay yalnızca anne sütü bebeğin beslenmesi için yeterlidir. Anne sütü dışında takviye olarak demir ve D vitamini verilebilir. Bunlar dışında bir şey vermeye dediğimiz gibi anne sütü yeterliyse gerek yoktur. Bebeklerde katı gıdaya geçiş bu anlamda anne sütü yeterli bebeklerde 6. Aydan sonra anne sütü yeterli olmayan bebeklerde ise 4.aydan itibaren verilmeye başlayabilir.

Anne sütü bazı bebeklerde ilk 6 aya kadar yeterli gelirken bazı bebeklerde ise daha erken dönemlerde yetersiz gelebilir. Ek gıdalara geçiş bu açıdan bebekten bebeğe farklı zamanlarda olabilir. Bunun zamanını doktorunuz size söyleyecektir. Bazı bebekler ilk doğduğu günden itibaren anne sütüne ek olarak mama takviyesi ile bile başlayabilir. Katı gıdalarda 4. Aydan itibaren verilebilir. Bu tamamen bebeğe göre değişen bir durumdur. 4. Ve 6. Aylar arası bebeklerin iştah sorunu diş çıkarma dönemleri ve diğer hareket özelliklerinin gelişmesiyle azalabilir.

  1. aydan sonra artık bebeklerin sindirim sistemleri ve bağırsakları geliştiği için anne sütü tek başına yeterli gelmeyecektir. Bu durumda kesinlikle anne sütü verilmesi gerekir. Bebeğin yutma ve çiğneme reflekslerinin gelişmesi için de bu aydan itibaren artık bebeğin katı gıdalar alması zorunludur.

Bebekler Neden Daha Erken Dönemlerde Katı Gıdaya Geçemez?

Bebekler dediğimiz gibi en erken 4. Aydan itibaren katı gıdaya geçebilir. Bebeğin gelişimine göre ve anne sütünün yeterli olup olmayışına göre en erken 4. ayda katın gıdaya geçilir. 6. Aydan sonra ise kesinlikle aktı gıdaya bebeğin alıştırılması gerekir. 4. aydan önce katı gıdaya geçiş ise bebek için sakıncalıdır. Çünkü bebeğin erken dönemlerde katı gıda alması bebek için zararlı olabilir. Bebeğin ilk dönemlerin de bağırsak gelişimi ve sindirim sistemi henüz tam olarak gelişmediği için bebeğinizin katı gıdaları sindirmekte zorlanabilir. Bebeğiniz bu zamanlarda henüz mide-bağırsak sistemleri ek gıdaları sindirebilecek olgunlukta olmadığı için katı gıdalara geçiş onları zorlayabilir. Bu zamanlarda anne sütü ya da anne sütü tek başına yetersizse anne sütüne yakın özellikte mamalar tercih edilmelidir. Bebeklerin 4. Aydan önce yutma refleksleri de tam olarak gelişmediğinden bebeğiniz verilen gıdaları geri çıkaracaktır. Ayrıca ne kadar erken katı gıdaya geçilirse bebeğiniz o derecede anne sütünü az alacaktır. Anne sütünün kesinlikle çok önemli olduğu bu zamanlarda anne sütünün az alınması ise bebeğiniz için bir kayıptır.

Bebeğinizin Katı Gıdalara Geçmeye Hazır Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bebeğinizin gelişimine göre bebeğinizin katı gıdalara geçiş süreci bazı belirtilerde anlaşılabilir. Buna göre; bebeğiniz ağzına verilen yiyecekleri dili ile dışarı itmiyorsa, çiğneme, yutma gibi fonksiyonlarının başlaması, emme refleksinin kuvvetli olması, diş çıkarması, bebeğinizin artık başını dik bir vaziyette tutarak oturmaya başlaması, gördüğü yiyeceklere ilgi duyması ve gördüğü bu yiyecekleri istediğini gösteren belirtiler göstermesi, gece içinde çok sık uyanması, oyuncakları ağzına götürüp kemirmesi gibi durumlarda bebeğinizin artık katı gıdalara başlaması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu