Bebek

Bebeklerde Kasık Fıtığı

bebeklerde kasık fıtığı
Bebeklerde Kasık Fıtığı

Hem erkek hem kız bebeklerde doğumdan sonra görülebilen sağlık problemlerinin arasında kasık fıtığı yer almaktadır. Yapılan araştırmalar erkek çocuklarda daha yaygın görüldüğünü ortaya çıkarmaktadır. Doğumdan hemen sonra fark edilen rahatsızlık sıklıkla erken doğan ve düşük kilolu bebeklerde görülmektedir. Tıp dünyasında “hidrosel” olarak adlandırılan bir çeşidi daha bulunan kasık fıtığının bu türü, halk arasında “su fıtığı” adıyla da bilinmektedir. Bu tür fıtıklarda şişlik, çocuk uyanıkken ortaya çıkmakta, uyuyup sakinleştiğinde kaybolmaktadır.

Doğan her 100 erkek çocuktan 3’ünde görülebildiği tespit edilen bebeklerde kasık fıtığı görülme nedenleri bebeğe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tedavisinde geç kalınması durumunda, bebeklerin erişkinlik dönemlerinde kısırlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilen bu rahatsızlığın zamanında teşhis edilmesi ve erken tedaviye başlanması bu nedenle büyük önem taşımaktadır.

Erken müdahale edilmediği durumlarda bebeğin ölümüne bile sebep verebilen kasık fıtığı, bazı çevreler tarafından basit bir sağlık sorunu olarak görülse de ciddi sonuçlar doğurabilecek bir bebek hastalığıdır.

Kasık Fıtığının Oluşma Nedenleri

Hem erkek bebeklerde hem kız bebeklerde başlıca kasık fıtığının görülme nedeni, kasık kanalının kapanmamasıdır. Anne karnında gelişim sürecinde gerçekleşen bu sorun, doğumdan sonra bebeklere yapılan muayene esnasında fark edilebilmektedir.

Erkeklerde kızlara göre kasık fıtığının daha yaygın görülmesinin nedeni testislerdir. Doğuma iki ay kala erkek bebeğin testisleri, kasık bölgesinde bir kanaldan aşağıya inmektedir. Bu işlem tamamlandığında karın için ve dışı arasında boşluk kalmamaktadır. Kalması durumunda fıtık ortaya çıkmaktadır. Kız bebeklerin organlarında aynı durum söz konusu olmadığından erkeklerden daha az görülmektedir.

Doktor muayenesi esnasında kasık fıtığı bazen fark edilmeyebilmektedir. Bu durumda anne veya baba da bebeğin kasık fıtığını fark ederek doktora başvurabilmektedir. Çoğu zaman kasık fıtığı bebeğin ağlaması esnasında kasık bölgesinde şişlik görülmesi ile kendini belli etmektedir. Bebek, bacağını açamamaktadır ve hareketleri kısıtlıdır. Bazı durumlarda safralı yani sarı & yeşil renkte kustuğu da görülmektedir. Bu durum kasık fıtığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Kasık Fıtığı Nelere Sebep Olabilir?

Bebeklerde erken teşhis edilmesi ve derhal tedaviye başlanması gereken bu hastalık karşısında sık sık, bebeklerde kasık fıtığı tehlikeli mi, sorusu sorulmaktadır. Başta söz ettiğimiz gibi bebeklerde kasık fıtığı tedavisinde geç kalınması bebeğin ölmesine, ileride kısırlık ortaya çıkmasına gibi çeşitli ciddi boyutlu sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle tedavide geç kalınmamalıdır.

Kasık fıtığının neden ölüme yol açtığı da merak edilmektedir. Çünkü tedavi geciktiğinde fıtık, bağırsak düğümlenmeleri ve iç organların bazılarının çürümesine neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak da birkaç saat içerisinde müdahale yapılmadığında organların beslenmesi bozulmaktadır. Bu nedenle hayati tehlike ortaya çıktığı gibi çürüyen organların çürüyen kısımlarının da alınması gerekmektedir.

Erkek çocuklarda görülen kasık fıtığı kısırlık nedeni olabilmektedir. Çünkü tedavi geciktiğinde sıkışan fıtık, testislerin çalışmasını bozmaktadır. Bu nedenle bebeklerin kasık fıtığı tedavisi geç kalınmamalı ve ameliyat esnasında son derece titiz bir çalışma gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Bir bebeğe kasık fıtığı teşhisi konulduktan sonra anne babaları endişeli bir bekleyiş almaktadır. Kasık fıtığı teşhisi konulduktan sonra tedavinin birkaç gün içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Fıtık boğulması ve organ çürümesi durumları, ertelenen tedavilerde daha sık görülmektedir. Özellikle bu riskler yeni doğan ve süt çocuklarda daha da artmaktadır. Birçok aile bu yaş grubunda olan bebeklerin ameliyatı için korkmaktadır. Fakat ameliyatın ertelenmemesi, uzman bir çocuk doktoru ve ekibi tarafından, donanımı yeterli bir hastanede operasyonun gerçekleşmesine özen gösterilmemektedir.

Su fıtığı olan bebeklerde ise bir süre beklemek mümkündür. Su fıtığı teşhisi erken dönemde konulduğunda ameliyat için 1 / 1.5 yaşına kadar beklenmesi mümkündür.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl?

Bebekleri kasık fıtığı ameliyatı olacak olan ailelerin akıllarında yüzlerce soru belirmektedir. Bu soruların en sık görüleni ve endişe vereni ise hayati tehlikesi var mı, zor bir ameliyat mı, olmaktadır. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı için büyük gözlükler, nazik aletler kullanılmaktadır. Büyük bir titizlik gerektiren bu ameliyat için hastanenin yoğun bakım ünitesi vb. donanımı yeterli olduğunda zor bir ameliyat değildir. Bu nedenle hastane ve doktor seçimi iyi yapılmalıdır.

Ameliyat sonrası süreç de merak edilen konuların arasında yer almaktadır. Ameliyat bittikten sonra bebeklere ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Böylece iyileşme sürecinde ağrı duymayan çocuklar, bu dönemi rahat geçirmekte, aileye bir zorluğu da olmamaktadır. Ameliyat sonrasında kasık fıtığı iyileşme süresi bakıldığında 1 yaş altı çocuklarda 8 – 10 saat, daha büyük çocuklarda ise 2 – 3 gün içerisinde normal hayatına döndüğü görülmektedir.

Ameliyat sonrasında hastanede konaklamak gerekmektedir. Genellikle ameliyattan 3 saat sonra bebek ilk beslenmesini yaparak taburcu edilmektedir. Ev ortamında psikolojik olarak daha rahat hisseden bebekler, bu sayede daha çabuk iyileşmektedir. Çocuk cerrahisi uzmanları tarafından yıllardır uygulanan bu operasyonda, herhangi bir olumsuzluk yaşandığı görülmemektedir.

Kasık Fıtığı Tekrarlar Mı?

Bebeklerde görülen fıtık ameliyat ile alındıktan sonra tekrarlayıp tekrarlamayacağı da en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Yapılan ameliyatların sonrasında fıtığın tekrarlama ihtimali neredeyse sıfıra düşmektedir. Ancak insan vücudunda 2 adet kasık alanı bulunmaktadır. Eğer bebekler, tek taraflı kasık fıtığı operasyonu geçirdiyse diğer tarafta kasık çıkabilmektedir. Bu durum halk arasında tekrarlama olarak adlandırılsa da aslında bu yeni bir kasık fıtığının ortaya çıkmasıdır. Yani tıp dünyasında bu vakalar tekrarlama olarak değil yeni bir gelişme olarak kabul edilmektedir.

Erkek çocuklarda daha sık görülen kasık fıtığı ameliyatı sonrasında diğer tarafta kasık fıtığı oluşma ihtimali çok azdır. Bu konuda da kız çocukları daha riskli grupta yer almaktadır. tek taraflı ameliyattan sonra diğer tarafta kasık fıtığı gelişmesi kız çocuklarında daha yaygın görülmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu