Bebek

Bebeklerde göz rengi ne zaman kesinleşir

bebeklerde göz rengi ne zaman kesinleşir

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Kesinleşir?

Özellikle, anne adaylarını yakından ilgilendiren ve merak edilen bir konu olan bebeklerde göz renginin ne zaman kesinleştiğine ve renk olgusuna değinmek istiyoruz. Bilindiği üzere göze girmekte olan ışığın küçülüp büyümesini sağlayan ve gözbebeğimizin çevresindeki renkli bölüme iris denmektedir. Ön yüzündeki katlanmış tabaka ve girintilerden oluşmaktadır. Yoğun derecede koyu pigmentli olmasının yanı sıra arka yüzeyi düz bir şekle sahiptir. Peki, bebeklerde göz rengi oluşumu nasıl gerçekleşmektedir.

Gözlerdeki rengin, pigment derecesine bağımlı olarak farklılık göstermesine ek olarak arka tarafta bulunan pigmentin miktarı ve derecesi aynı kalmaktadır. Ön tabaka bölgesindeki pigment miktarının çok olması durumunda kahverengi, pigmentin bulunmaması durumunda mavi, az miktarda bulunuyorsa yeşil ortaya çıkar. Araştırmalar sonucunda özellikle koyu renk tenine sahip insanlarda göz renkleri koyu olurken bunun nedeni olarak da aşırı pigment üretimi olduğu belirtilmektedir.

Bebeklerdeki Göz Rengi Ve Kalitesi

Bilinen büyük yanılgılardan birisi ise göz renginin kalitesine olan etkisidir. Görmenin kalitesine herhangi bir şekilde katkısı olmayan göz renginin oluşum süreci farklılık göstermektedir. Bebeklerde göz renklerini oluşturan pigmenler, bazı bebeklerde az miktarda bulunabilmektedir. Ancak, bu süreci izlediğinizde bir iki ay içerisinde pigment üretimi son bulacak ve gri renk tonlarında mavimsi kahverengi bir renk ortaya çıkacaktır.

Bu sürecin tamamlanması ise altı aya tekabül etmektedir. Bu sebeple, açık renkli gözlerin altı ayda koyulaştığını ve koyu renk tonlarında pigment azlığı dolayısı ile herhangi bir açılma görülmeyecektir. Van kedilerinde görülen iki gözün farklı olma durumunda ise (hetorokromi) bebeklerde çok ender görülen bir genetik bozukluğa işaret etmektedir. Ancak, görme kalitesini herhangi bir şekilde etkilememektedir.

Bebeklerde Göz Renginin Değişmesi

Her bebekte göz renginin farklılık göstermesinin yanı sıra renk farklarındaki değişkenliklerin göz hekimleri tarafından dikkatle incelemesi gerekmektedir. Hastalık riskini ortadan kaldırmak ve erken teşhis koymak burada büyük önem taşıyacaktır. Bebeklerde göz değişimi ciddi sayılabilecek hastalıkların sonucu ya da belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Zorlu bir katarakt ameliyatı ya da glokom krizleri sonrasında oluşan pigment kayıpları iris hasarına yol açmakta ve renkte açılma kendisini göstermektedir.

Ciddi bir göz sorunu olan iris melanomları, göz renklerindeki diffuz adı verilen koyulaşma ve renkteki yama şekillerinde kendisini gösterir. Bu sebeple, bebeklerinizin göz renginde yaşanacak her türlü değişim ve gelişmeleri yakından takip etmeli ve yaşı ne olursa olsun acele ederek en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bebeğinizin göz sorunlarında belirgin bir ağrı ve hastalık durumuna düşmeksizin ya da şikâyet ve belirti olmasının önemi olmaksızın üzerine düşmeli ve bebeğinizin ilk yaşlarında göz muayenesinin yapılmasına özen göstermelisiniz.

Bebeğin Göz Rengi Kaç Aylıkken Belli Olmaktadır?

Annelerin ve anne adaylarının merak konusu olan bebeklerin göz rengi kaç aylıkken belli olur? Sorusuna değineceksek eğer, her anne ve babanın kendi göz renklerinin çocukta da olacağı düşünülmektedir. Ancak, bu her çocuk için değişkenlik göstermesinin yanı sıra yaşanacak değişim ve gelişim süreçlerini de aklınızda bulundurmalısınız. Yeni doğmuş bir bebeğin göz renklerinde bir genelleme söz konusu olacaksa, lacivert ya da gri tonlarında olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Bunun sebebi olarak ise, gözlerin renk oluşumuna direkt etkisi olan pigmentlerin gelişimlerini henüz tamamlamaması olarak gösterebiliriz. Gözlerdeki pigmentlerin tamamlanması altı aylık bir süreci kapsamaktadır. Bu dönemlerde gözleri koyu gri olan bebeklerde fazla bir değişiklik görülmediğini de eklememiz gerekiyor.

Lacivert ve açık renkli gri gözlerde ise koyulaşmanın daha kolay olduğu gözlenmektedir. Bunun herhangi bir şekilde görme bozuklukları, hastalıkları ve pigment eksikliğine yol açmadığını da söyleyebiliriz. Bir bebeğin gözlerindeki gelişimi kesinkes tespit etmenin mümkün olmamasıyla birlikte sabır ve dikkat ebeveynlerin görevi kabul edilebilir. Doğum sonrasındaki ilk birkaç hafta içerisinde göz muayenesine uğramalı ve doktorunuzun tavsiye ve isteklerine harfiyen uymalısınız.

Bebeklerdeki göz rengi değişimi eğer çabuk bir gelişim ortaya çıkarırsa dördüncü ayda dahi göz rengi kesin olarak seçilebilir. Halk arasında yaygın olan ve genel tecrübe olarak adlandırılan bir durum ise; bebeğinizin gözlerinin karanlıkta parlamasıyla birlikte renkli olacağıdır. Ancak kesin bir sonuç olmamakla birlikte varsayıma dayalı bu tecrübeyi de eklemek istedik. Aynı mantıkla devam edeceksek eğer; bebeğinizin gözlerinin etrafında beyaz hareler bulunmakta ise renkli gözler sizleri bekliyor diyebiliriz.  Göz pigmentlerinin gelişimlerinin her iki gözde de değişkenlik yaratması sizleri telaşa düşürmemeli. Hastalık ve rahatsız riskli bir durumun olmadığının altını çizmeliyiz. İki gözün yeteneği ve görme açısı, kalitesi normal gözlerden biçem olarak farklılık göstermemektedir.

Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Kesinleşir?

Her bebekte göz renginin kesinliğini net olarak belirtmek doğru olmasa da, bilimsel açıdan bunun altıncı aydan önce kesinleşmemesi durumudur. Dördüncü ayla birlikte ebeveynlerin göz renklerini kontrol etmesi ve bebeklerinin göz renklerinde yürüteceği tahminleri doğrulukla eşdeğer kendisini gösterecektir. Bebeklerde göz rengi ne zaman kesinleşir? Sorularıyla ebeveynleri heyecanlı süreçlerin beklemesi ise kaçınılmaz olacaktır. Anne ve babaların göz renkleri ile mukayese yapması ise yadırganacak bir durum olarak görülemez. Her ebeveynin heyecanı ve merakını gidermesi için göz hekimlerine başvurması ve hastalıkların önüne geçilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Göz Rengi Hakkında Merak Edilenler

Her anne ve anne adayının yanı sıra babaların da bebeklerinin gelişim süreçlerini yakın olarak takip ettiği bilinmektedir. Bebeklerdeki göz renklerinin hangi aylarda ve ne gibi bir süreç sonunda oluşacağı ise merak edilen sorular arasındadır. Anne adaylarının gebeliklerini öğrenmesiyle birlikte başlayan bu heyecanlı serüvenin, bebeğin saçları, teni, gözleri ve tümden sağlığını yakın olarak incelemesi ve merak etmesini zorunlu kılmaktadır. Öncelikle, bebeğinizin vücudunda yer alan kaynaklar hakkında fikir sahibi olmalı ve sağlıklı gelişimine katkıda bulunmalısınız. Bebeklerde göz rengi oluşumuna dair anne karnında iken ilk dördüncü haftayla birlikte gelişime başlayan kulak ve solunum yolları ile birlikte renklerinde belirli bir aşamaya geldiği bilinmektedir. Ancak, yeni doğan bir bebek hakkında kesin olarak rengini söylemenin zor olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

Bebeklerde Göz Rengi Hakkında

Bebeğinizin göz rengi hakkında merak ettiğiniz ne varsa, sağlığının ve gelişiminin daha öncelik olduğunu da unutmamalı ve sizleri heyecanlandıran tüm süreci yakın olarak takip etmelisiniz. Göz pigmentleri değişimler hakkında fikir sahibi olmalı ve yaşanabilecek göz problemlerinin önüne geçmelisiniz. Halk efsanelerine kulak asmamanız gerekse de sizi heyecanlandıran ve herhangi bir zarar oluşturmayan konularla da yaşamınıza renk katabilirsiniz. Bebeğinizin göz renginin oluşumu ve hangi ayda kesin olarak bilinmesi gerektiğini ise doktorunuz kontrolünde takip etmelisiniz.

Bebeklerde göz rengi hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta, göz renginin hangi renk olmasının önceliği olarak ortaya çıkacak hastalık ve rahatsızlıkları önlemek olduğunun altını çizelim. Göz pigmentlerinin gelişimi her çocukta değişiklik göstereceğinden, birinci ile altıncı ay arasında net olarak kesin bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Genetik faktörlerin göz rengi üzerindeki etkisinin de göz ardı edilememesi önemlidir. Bebeğinizin göz rengindeki değişim ve gelişimleri takip etmeli ve göz muayenelerinizi aksatmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu