Bebek

Bebeklerde Egzama

bebeklerde egzama

Bebeklerde Egzama ve Nedenleri, Tedavisi

Cilt üzerinde oluşan kırmızı alerjik reaksiyonlar ile kendini belli eden egzama, deri hastalıkları grubunda sık rastlanılan bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen bu sağlık sorunu, bebeklerde de görülebilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda, 6 – 24 ay içerisinde olan bebeklerde egzama görülme riskinin daha yüksek olduğu söylenmektedir. Aynı araştırmalarda, bu dönem içerisinde anne sütü ile beslenen bebeklerin egzamaya yakalanma riskinin azaldığının da altı çizilmektedir.

Bebeklerde Egzama Görülme Nedenleri

Bebeğin aile genetiği, egzamaya yakalanmasında büyük rol oynamaktadır. Ailesinde egzama geçmişi bulunan veya astım veya saman nezlesi rahatsızlığı olan ailelerin bebeklerinde egzamaya yakalanma oranı daha yüksek olmaktadır. Dış etkenlerden kaynaklı egzama görülmesi de mümkündür. Örneğin; birçok deterjan ve kimyasal maddeler, yünlü kıyafetler, pudra, çeşitli yiyecekler, alerjiye yol açacak etkenler bebeklerde egzama görülme nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Bebeklerin beslenmesinde yapılan en büyük yanlışlardan biri, anne sütü yerine bebeğe inek sütü içerilmesidir. Anne sütü ve inek sütünün besin değerleri aynı olmadığından inek sütünün sık tüketilmesi, bebeklerde sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu nedenle birçok uzman belli bir yaşa gelene kadar bebeklere inek sütünün asla verilmemesi gerektiğini savunmaktadır. Aynı zamanda bebeklerde görülen gıda alerjilerinde inek sütü en yaygın olanıdır. İnek sütü tüketmeye başlayan bebeklerde, bir süre sonra egzama ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerin beslenmesinde bilmeden yapılan bazı yanlışlar da egzamayı tetikleyebilmektedir. Özellikle sıvı gıdalarla beslenen bir bebeğin birden katı gıdalara geçmesi, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda egzamanın ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Bebeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

Cilt üzerinde, vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklık şeklinde görülen egzamanın belirtileri çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Cilt üzerinde görülen her türlü kızarıklığın egzama sayılmaması gerekmektedir. Bu nedenle diğer belirtiler hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Sebepsiz ortaya çıkan kızarıklıklar, egzamanın ilk ve en önemli belirtilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bunun yanı sıra kızarıklıkların kahverengi kabuklara dönüşmesi ve dökülmesi, yanak, bacak, alın, kulak arkası gibi bölgelerde ve derilerin kıvrım aralarında kızarıklıkların yoğunlaşması, kanamalı sivilcelerin oluşması, kaşınma ve yanma hissi de egzama belirtileri arasında sayılabilmektedir.

Bebeklerde bu kaşınma belirtisine ailelerin çok dikkat etmesi gerekmektedir. çünkü bebekler yanma ve kaşınma hissi ile egzama kızarıklıklarının ortaya çıktığı bölgeleri tahriş ederek enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir. Daha ciddi bir sağlık sorununa yol açmadan bu durumun engellenmesi gerekmektedir. Bebeklerin kaşımasının ve tahriş etmesinin engellenmesi için eldiven giydirme gibi önlemler alınabilmektedir.

Bebeklerde Egzama Ne Zaman Tehlikeli?

Bebeklerin ciltlerinde nedensiz yere ortaya çıkan kızarıklıklar meydana geldiğinde kısa sürede bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Böylece egzama erken dönemde teşhis edilebilmekte ve daha kolay bir tedavi ile kısa sürede geçebilmektedir. Tedavisi geciktirilen egzamalar, daha sonra deride kalınlaşma, çatlama gibi farklı sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Bazı durumlarda bebeklerde görülen egzama ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Egzamanın fazla yayılmış olması, kabuklaşmaların artması, aşırı derecede kaşıntı ve yanmanın olması, egzama görülen bölgelerde enfeksiyon ve akıntı oluşması durumunda acil müdahale edilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Egzama Tedavisi Yöntemleri

Bazen kendiliğinden geçtiği de görülen bebeklerde egzama problemi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat kendiliğinden geçme çok küçük bir kısımda görüldüğünden egzama şüphesi uyandıran sebepsiz, kaşıntılı, yanmalı kızarıklıklarda derhal doktora başvurmak erken teşhis ve tedavi için önemli olmaktadır.

Halk arasında görülen her kızarıklık egzama olarak algılansa da bu teşhisin mutlaka bir doktor tarafından konulması gerekmektedir. Teşhisin ardından tedavi sürecine geçilmektedir. Tedavi esnasında doktorun tavsiye etmediği hiçbir diyet programı ve ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Muayene esnasında bebeğin alerjisi olduğu teşhis edilmişse alerjen maddeye karşı duyarlı olmak egzama tedavisi için önemlidir.

  • Krem İle Egzama Tedavisi

Çok ileri boyutlara ulaşmayan egzama problemlerinde, krem ile tedavi mümkün olmaktadır. Bebeklerde görülen egzamada tedavi yöntemleri arasında antihistamin kremler yaygın olarak uygulanmaktadır.

  • Egzama İçin Antibiyotik Kullanımı

Egzama tedavileri arasında antibiyotik kullanımı da görülmektedir. Bu durum sadece enfeksiyonun ortaya çıktığı egzama sorunlarında tercih edilen bir yöntemdir. Doktor tavsiye etmeden asla bebeklerde egzama tedavisi için antibiyotik ve başka hiçbir ilaç kullanılmamasıdır. Yanlış ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar daha farklı ve ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

  • Bebeklerde Görülen Egzama Tedavisinde Diyet

Egzama nedenleri arasında bazı çeşitli gıdaların tüketilmesi de görülmektedir. Bu nedenle gıda alerjisi nedeniyle ortaya çıkan egzama durumunda doktorlar, bebeklere özel bir diyet ile tedavi uygulamayı tercih edebilmektedir. Bazen egzamanın tekrarlamaması için de bu yöntem uygulanmaktadır. Her çocukta gıda alerjisine yol açan besinler farklıdır. Doktorlar, gerekli muayeneler gerçekleştikten sonra alerji teşhisi koymakta ve buna bağlı olarak bir diyet programı yazmaktadır.

Doktor tavsiyesi olmadan bebeklerde egzama tedavisi için uygulanan diyetler sağlıklı sonuç vermeyecek, egzamanın geçmesi için olumlu etki yaratmayacaktır.

  • Kaşıntı Giderici İlaç Kullanımı

Egzamalı bölgelerde akıntı ve enfeksiyonun oluşmaması için kaşınmaması büyük önem taşımaktadır. Fakat bebekler, farkında olmadan, bilinçsizce kaşıyarak egzamalı bölgeleri tahriş edebilmektedir. Anne babaların her an kontrol edememesi nedeniyle bu kaşıntıyı engellemek zor olmaktadır. bu nedenle doktorlar egzama için kaşıntı giderici krem ve ilaç kullanımı ile egzamanın enfeksiyon kapmasını, tahriş olmasını engellemeye çalışmaktadır.

Egzama Tedavisi Sürecinde Alınabilecek Önlemler

Doktorlar tarafından reçete edilen tedavi yönteminin yanı sıra bazı önlemler almak tedavi sürecinin daha rahat geçmesini, kısa sürede bu sorunun ortadan kalkmasını sağlamaktadır. En büyük önlem, bebeklere banyo yaptırılırken alınmaktadır. Egzamalı bölgeler kesinlikle sabun ile yıkanmamalı, temas etmemelidir. Aynı zamanda fazla su ile temasından da kaçınılması gerekmektedir. Egzamayı olumsuz etkilemesinden dolayı egzamalı bebeklerin banyoları olabildiğince kısa tutulmalıdır. Ayrıca egzama sorunu olanların bebeklerinin saçlarını yıkarken şampuan yerine yumuşak sabun tercih edilmelidir.

Fazla sıcak ve kuru havalar, egzamayı şiddetlendirmektedir. Bu tür hava koşullarında bebeklerin dışarıya çıkarılmaması gerektiği gibi aynı zamanda evdeki havanında çok sıcak veya çok kuru olmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Özel hava nemlendirici cihazların kullanılması, egzamanın şiddetlenmesini engellemektedir.

Bebeklerde egzamayı şiddetlendirecek, enfeksiyona ve akıntıya neden olacak en büyük sorun kaşımalarıdır. İlaç kullanımının yanı sıra kaşımalarını ve tahriş etmelerini önlemek amacıyla tırnakları kısa tutulmalı, uyku esnasında ellerine eldiven giydirilmelidir.

Egzamalı bebeklerde giyim de büyük önem taşımaktadır. Bebeklerin egzama tedavisi için alınabilecek önlemler arasında yün kıyafetlerden kaçınmak ve terlemesini engellemek de yer almaktadır. Bu dönemde bebek kıyafetlerinin bol, rahat olmasına, yumuşak dokulu sağlıklı kumaşlardan yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Egzamayı tetikleyen en önemli faktörlerin başında kimyasal maddeler, deterjanlar ve bebeğin alerjisinin olduğu gıda, tüy, toz vb. maddeler yer almaktadır. Bu alerjenden tedavi boyunca uzak kalmasını sağlamak, bebeğin yanında sigara içmemek, özellikle annenin hamilelik ve emzirme döneminde sigara içmemesi, doktorun tüm tavsiyelerinin titizlikle uygulanması durumunda egzama tedavi süresi kısalmaktadır. Özellikle bu dönemde uçuk, suçiçeği gibi bulaşıcı rahatsızlık geçiren kişilerden bebeğin uzak tutulması, temasının engellenmesi tedavi için önemli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu