Bebek

Bebeklerde Besin Alerjisi

bebeklerde besin alerjisi

Bebeklerde Besin Alerjisi

Her anne babanın ilk hedefi çocuklarını sağlıklı bir ortamda büyütmektir. 6 ayına yaklaşmış ve genelde 7 kiloyu geçmiş bebeklere ek besin uygulaması başlatılır. Bu süreçte artık sadece anne sütü ile doymayan bebeklerin yeni yiyecekleri tatmaya başlaması da tedirginlikleri beraberinde getirir. Besin alerjisi ilk olarak akıllara gelen sorunların başındadır. İlk başlanan ek gıda meyve sularıdır. İlerleyen dönemlerde yavaş yavaş yetişkinlerin yediği yiyeceklere geçiş yapılır. Ancak her ufak besin bile bebeklere verilirken özenle tercih edilmelidir. Bazı alerjik reaksiyonlar bebekler için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bunun için besin alerjisi konusu bebekler için hayati önem taşır. Bunun en büyük nedeni ise bebeklerin bağışıklık sisteminin henüz yetişkinler kadar gelişmemiş olmasıdır. Aynı zamanda günümüzdeki birçok besin içinde de katkı maddesi yoğundur. Herhangi bir besine alerjisi olduğu bilinen insanların bu belirtileri daha bebeklik zamanında gösterdiği de araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Besin Alerjisi Belirtileri

 • Dudaklarda morarma,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Öksürük,
 • Solunumda nefes alamama sıkıntısı,
 • Deri üzerinde kırmızı döküntüler.

En çok gözlemlenen belirtiler bu şekildedir. Ancak kimi zaman alerjinin boyutuna göre ani bebek ölümleri bile gözlemlenebilmektedir. Bunun için önem verilmesi gereken bir konudur. Kimi zaman belirtiler gözlemlenmese bile nezle ya da grip gibi izler de görülebilmektedir.

En Çok Hangi Besinlerde Alerjik Reaksiyon Gözlemlenir?

Dünya genelinde hazır yiyecek sektörü gelişmişken katkı maddeleri de gün geçtikçe artmaktadır. Yaklaşık olarak 3000 adet katkı maddesi bilinmektedir. Hazır gıdalar içinde bulunan tatlandırıcılar, kıvam verici maddeler, renklendiriciler, koruyucu maddeler bebeklerde alerjenik reaksiyonların en önemli sebepleri arasında sayılmaktadır. Bunun için hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. En çok hangi besinlere karşı alerji oluşuyor? Ceviz, fıstık, fındık, yumurta, inek sütü en çok alerjiye sebep olan besinler arasında gözlemlenir.

Besin Alındıktan Sonra 72 Saat Bekleyin

Alerjik reaksiyonlar anlık olarak ortaya çıkan ve hemen belirti gösteren durumlar değildir. Birçok besin alerji yaptığını birkaç dakika ya da saat içinde gösterse de kimi besin, 72 saat sonra bile ortaya çıkabilmektedir. Bunun için besinleri verdikten sonra 72 saat bekleyin ve bu süreçte başka besin de vermeyin. Çünkü kimi zaman reflü, bağırsak sorunları ile de alerji gözükebilir.

Besinler Tek Tek Verilmelidir

Saat konusunda anlaştıktan sonra besinlerin tek tek verilmesi gerektiği konusuna da değinmek gerekir. Hangi besinin alerji yapacağını anlamak için ek besin sürecinde her yiyeceğin tek tek verilmesi gerekir. Örneğin, şeftali yedirildi ise birkaç gün başka ek bir meyve ya da sebze verilmemelidir. Aynı besin üzerinde gidilmelidir ki, alerjik reaksiyon tepkimeleri ölçülsün.

Yumurtaya Dikkat!

Yumurtanın sarısı 7. aydan sonra en geç başlanan bir yiyecek türüdür. Ancak yumurtanın akı için 1 yaşının beklenmesi gerektiği birçok uzman tarafından belirtilmektedir. Yumurtanın akının ve sarısının sindirilme süresi ve içinde bulunan mineralleri farklıdır. Yumurtanın akı kolaylıkla sindirilemediği için en erken 10 aydan sonra bebeklere verilmesi gerektiği özellikle vurgulanmaktadır. Bu kadar alerji yapan besin arasında birinci sırada yumurtanın durduğu da bilinenler arasındadır.

Alerji Anne Sütü İle Geçebilir Mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin en çok ek besine başladıktan sonra alerji ile karşı karşıya geldiği bilinmektedir. Ancak annenin beslenme alışkanlığı da bebeklerdeki alerjiyi tetikleyen durumlar arasında gösterilmektedir. Sık sık katkı maddeli beslenen anneler, emzirme sırasında sütü ile bebeklerine alerji geçirebilmektedir. O anlarda belirtiler gözlemlenmese bile gelecek aylarda hatta yıllarda besine karşı alerji oluşumuna sebep olunmaktadır. Annenin de hassas beslenmesi gerektiğini buradan anlamış bulunmaktayız. Özellikle de vitamin ve demir eksikliği olmadan her annenin beslenmesi önemli bir kuraldır.

Besin Alerjisi Test İle Anlaşılır Mı?

Ek besin 6 aydan itibaren başlanan bir süreçtir. Bu yaş döneminde bebeklerin bağışıklık ve sindirim sistemi tam olarak gelişmemiştir. Bu sebeple de testler ile tanı konması düşünüldüğü kadar kolay olmayacaktır. Ay ilerledikçe yaşı büyümüş olan bebeklere IgE, RAST, cilt prik testi ve besin uyarı testleri uygulanabilmektedir. Bunlar nokta atışı ile alerjinin tanımlanmasında önemli olan testlerdir. Hem klinik anlamda test uygulaması yapılıyor hem de öykü dinleme yöntemi ile tanı güçlendiriliyor.

Annelere Düşen Görevler Nelerdir?

 • Ek gıdaya geçerken besinler tek tek verilmelidir. Her gıda 3 gün beklenmelidir.
 • Her besin denenirken az porsiyonlar ile sunulmalıdır. Aksi halde bir alerji çıkarsa porsiyonun fazla olması bebeğe daha da çok zarar verebilir.
 • Hemen besinler bebeğe yedirilmemelidir. İlk olarak yanağında denenerek ciltte tepkime yapıp yapmadığı gözlemlenmelidir.
 • Çorbalar ve tahıllar dikkatli ve az az denenmelidir.
 • Yumurta akına 1 yaşından önce başlanmamalıdır.
 • Yoğurt, ev yapımı olmalıdır.
 • Mümkün olduğunca hazır ve paketli gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Her besin geçişinde herhangi bir aksi durum gözlemlenirse hemen çocuğun doktoruna danışılmalı ve gerekirse testlerin yapılması sağlanmalıdır.
 • Ek besine başlamak için ilk adımı atmadan önce kilo kontrolü yapılmalı ve doktordan onay alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu