Bebek

Bebeklerde 3 Aydan İtibaren Görülen Değişimler Nelerdir

bebeklerde 3 aydan itibaren görülen değişimler nelerdir
Bebeklerde 3 Aydan İtibaren Görülen Değişimler Nelerdir?

Kafasını 45 derecelik bir açıyla tutabilir

Gülümsemenize cevap olarak gülümse verir

Kendi yüzünü tanımaya başlar

Yüksek sesle gülmeye başlar

Başını sabit tutabilir

Aşağıdaki Değişiklikler Muhtemelen Mümkün Olacaktır:

Kendiliğinden gülümseme

Başını 90 derece kaldırma

Her iki elini bir araya getirme ve ellerini kaldırma

Yüzünden yaklaşık 15 cm uzakta tutulan bir nesneyi takip edebilme

Bu dönemde fazla hareketleneceğinden, hareketlerini daha yumuşak ve biraz daha kontrollü tutmaya çalışmalıyız ki kendisine zarar vermesin. Bebeğin başını sabit tutabilmesi için de destek verilebilir.

Bebeğinize Yardımcı olmak İçin Aşağıda Belirtilenleri Uygulamaya Çalışınız;

Dik durduğunda başını sabit tutun

Ağırlığını bacaklarının üzerinde tutmaya çalışın

Bir nesne için uzanmasını ve ulaşmaya çalışmasına çalışın

Bir sesin yönünü değiştirerek bebeğinizin takip etmesini sağlayın

Anneler İçin 3 Aylık Bebeklere Davranış Yöntemleri

Üçüncü aydan itibaren bebekler sadece yemek yemek, uyumak ve ağlamaktan ziyade hayatın daha fazla şeyden ibaret olduğunu keşfeder; etrafını gözlemlemeye ve hissetmeye başlarlar. Dolayısı ile farklı sesler çıkarmaya, gülümsemeye ve ellerini daha fazla kullanmaya eğilimli olurlar. Bebeğinizi karnının üzerinde yatırırsanız, sırtına dönerek sizi şaşırtabilir. Bunun nedeni kalça, diz ve dirsek eklemlerinin gittikçe daha güçlü ve daha esnek hale gelmesidir.

Bebeğiniz artık gün boyunca daha uzun süreler boyunca oynayacak ve dolayısı ile gece boyunca daha uzun süre uyumaya devam edecek. Henüz yapmadıysanız, bebeğinizin kulağının konuşma dilinize yatkın olmasına yardımcı olacağından, ona okumaya başlayın.

Büyük, parlak resimler ve basit metin içeren kitapların yanı sıra dokunma hissini uyandırmaya yardımcı olması için kürk veya keçe gibi malzemelere sahip kitaplar seçin. Bebeğinizin harekete geçmesini ve ilgilenmesini sağlamak için sesinizin derecesini değiştirin. Bebeklerle konuşmak da önemlidir. Gündelik rutininizde ne yapıyorsanız yapın, fırsat buldukça onunla paylaşmaya çalışınız. Bu, bebeklerin dil becerilerini geliştirmek açısından oldukça önemlidir.

Söylediklerinizi tekrarlayamayacak olsa da, sürekli gelişen hafıza bankasında onları saklayacak. Etkileşim yeteneği artmakta ve şu an aynadaki yüzüne ya da sesinize cevap verebilir.

Aynı zamanda diğer bebeklerle daha fazla ilgilenebilecektir, bu yüzden dışarı çıkın ve diğer anneler ve babalarla tanışın – bu da deneyimlerinizi paylaşmanız için bir şans olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu