Bebek

Bebekler ne zaman konuşmaya başlar

bebekler ne zaman konuşmaya başlar

bebekler ne zaman konuşmaya başlar?

Hamilelik, doğum heyecanının ardından anne babalar için en büyük heyecan, bebeğin ilk konuştuğu an yaşanmaktadır. “İlk anne mi diyecek, baba mı diyecek” diye yıllardır süre gelen tatlı atışmaların arasında sıklıkla, bebeğim ne zaman konuşacak, soruları sorulmaktadır. Birçok anne çevresinde gördüğü çocuklardan yola çıkarak kendi çocuğunun “geç mi, erken mi” konuştuğu konusunda fikir sahibi olmaktadır. Özellikle yaşıt bebeklerin birinin konuşmaya başlamasına rağmen diğerinin halen konuşmaması anne babalar da büyük endişeye yol açmaktadır. Bu durumda sakin olmak, uzman görüşü almak, doktor bir tanı koymadan çevreden gelen söylentilere ve endişelere kapılmamak önemlidir.

İlk bir hafta sadece biyolojik ihtiyaçlarını karşılayarak ömrünü sürdüren bebekler, bu sürenin ardından göz kırpma, ağlama, gülme gibi çevresindeki insanlara tepki vermeye başlamaktadır. Böylece iletişime geçmektedir. Sesli oyunlara 5 – 6 aylık olduklarında başlayan bebekler, 9 – 12 aylıkken seslerini daha iyi yönetebilmektedir. Bebekler için en çok merak edilen, ilk anlaşılır kelimeyi ne zaman söyleyecek sorusu da 12 – 18 aylık olduğunda yanıt bulmaktadır.

Her bebeğin, bebeklerde dil & konuşma becerilerinin gelişimi aşamalarının kendine özgü olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Diğer çocuklarla kıyaslayarak rakamlara takılarak çocuklara doktora görünmeden bir teşhis konulması sadece anne babanın yoğun stres yaşamasına neden olmaktadır. Bu süreç içerisinde anne ve babaların sakin olması, sabırlı davranması, her duyulana inanması önemlidir.

Birçok bebek 2 yaşını tamamlayana kadar sadece 50 – 100 kelimelik bir kelime dağarcığı ile iletişim kurmaktadır. Fakat çoğu bebek, 3 yaşından itibaren anlamlı cümleler kurmaya, daha fazla kelime kullanmaya başlamaktadır.

Konuşma Konusunda Ne Zaman Endişelenmek Gerekir?

Anne babaların en büyük endişeleri arasında yer alan geç konuşma, dil gelişiminde gecikme gibi durumlar bazen yaşanabilen sıkıntılardır. Ciddi bir sağlık problemi olmadığı taktirde pedagog görüşmeleri, psikolog desteği gibi çeşitli tedaviler ile geç konuşma probleminin aşılabileceği unutulmamalıdır. Aynı zamanda geç konuşma probleminin genetikle taşınması mümkün değildir. Bu nedenle “babası geç konuşmuştu” “annesi geç konuşmuştu” “erkek çocukları geç konuşur” gibi yaklaşımlarla hareket etmemek, tedavide geç kalınmaması adına önemlidir.

Anne babalar, çocukları için ne zaman endişelenmeye başlamaları gerektiğini, ne zaman uzmana başvurulması gerektiğini merak etmektedir. Çeşitli geç konuşma belirtileri hakkında fikir sahibi olmak bu nedenle önemlidir.

Bebekler 6 aylık olduğundan itibaren konuşma becerisi, dil gelişimi ile ilgili sinyallerini vermektedir. 6 aylık bebeklerde sese tepki vermeme, kararsız tavır; 9 aylık bebeklerde ismine tepki göstermeme; 12 aylık bebeklerde anlamsız sesler çıkarmama; 15 aylık bebeklerde “güle güle” denildiğinde ayağa kalkmama, tepkisizlik; 18 aylık bebeklerde sadece anne – baba diyebilme; 2 yaş çocuklarda 2 kelimeli cümle kurmama, fazla tekrarlama;  3 yaş çocuklarda basit cümle kuramama gibi durumlar bebeğin konuşma ile bir sıkıntısı olduğunu işaret etmektedir. Bu belirtiler gözlemlendiğinde bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu