Bebek

Bebekler ne zaman emekler

bebekler ne zaman emekler

Bebekler Ne Zaman Emekler?

Bir bebeğin yaşam yolcuğunun başlangıcı sayılabilecek emekleme dönemi oldukça önemlidir. Her ebeveynin hayalini kurduğu özel anlardan birisi olarak çocuğunun yürümesini görmek ne kadar büyük bir sevinç olsa da, emekleme döneminde edinilen yürüme alışkanlıklarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu yazımızda, bebeklerin emekleme dönemlerini, nasıl öğrendiklerini ve dikkat edilmesi gereken hususları belirtecek ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Bebeklerin Emekleme Dönemleri

Bebeğinizin hiçbir destek almaksızın dolaşmasının tek bir yolu vardır, o da emekleme dönemini sağlıklı bir süreci ile mümkündür. Bebeğinizin dizleri ve elleri arasındaki dengeyi sağlama becerisiyle birlikte hareket etme yetisine kavuşması kaçınılmazdır. Bebeğin yürümesini sağlayan kasların gelişmesi için emekleme dönemi oldukça önem taşımaktadır. Birçok bebeğin emekleme dönemleri 7 ile 10.aylar arasına tekabül etmektedir. Her bebeğin gelişim ve hareket potansiyeli değişkenlik göstereceğinden emekleme dönemlerinde de belirgin farklar görülmektedir. Bazı bebeklerin daha erken bu sürece girmesinin yanı sıra 11. Ayların sonlarından da emekleme dönemleri görülmektedir. Bebeklerin dizleri ve ellerinden yardım almaksızın hoplaması ve ulaşmak istediği yere gitmesi emekleme dönemini tanımlamaktadır. Tüm bebeklerde görülmese de emekleme olmaksızın ayakları üzerinde durabilen ve hareket edebilen bebeklerin olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Emekleme Nasıl Öğrenilmektedir?

Bir bebeğin emekleme dönemi öncesinde; omuzları ve başlarını kaldırmak ve dik durmaya çalışmakla geçmektedir. 4. Ay itibarı ile destek alarak oturabilen bebeklerin, başlarını dik bir pozisyonda tutabildiği görülür. 6 ile 7. Aylarda ise herhangi bir destek almaksızın gelişimini sürdürmektedir. Bu dönemlerin hemen sonrasında emekleme evresin 7 ile 10. Aylar arasında devam etmektedir. Bebeğin emekleme dönemlerinin farkına varmasıyla birlikte oturma ve dik durma pozisyonlarına adım attığı görülmektedir. Tam da bu noktada ebeveynlerin titiz ve dikkatli davranmaları oldukça önem taşımaktadır.

Anne ve babanın bebeğe yapacağı yardımlar sayesinde kaslar gelişecek ve sağlıklı bir süreç ortaya çıkacaktır. Örnek vermemiz gerekiyorsa; yere sereceğiniz herhangi bir örtüye karın üzeri pozisyonunda olacak şekilde bebeğinizi yerleştirmek bebeğinizin denge sağlamasına oldukça faydalı olacaktır. Oyuncaklar ve bebeğinizin dikkatini çekecek bir eşya sayesinde emekleme dönemi süresini olumlu bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Koordinasyon beceresi, kas gelişimi ve beden fonksiyonlarının düzeni açısından emekleme dönemlerinde hassas davranmalı ve bebeğinizle yaratıcı oyunlar oynamalısınız.

Bebeklerin Emekleme Dönemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her anne ve babanın sağlıklı bir doğum süreciyle birlikte, bebeğin büyüme ve gelişim dönemleri de oldukça önem taşımaktadır. Günümüzde, eksik ve yanlış bilgiler sonucunda birçok olumsuzluğun yaşandığı bilinmektedir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de; 2 ile 12.aylarda bebeğinizi karın üzerine yatırmamanız gerektiğidir. 90 yıllarında ortaya çıkan kampanya ile her bebeğin sırt üstüne uyutulması gerektiği söylenmekte ve sağlık açısından büyük bir önem arz etmektedir. Ani bebek ölümlerinin önüne geçmek ve üzücü sonuçlarla karşılaşmamak adına karın üstü pozisyonlarda bebeğinizi uyutmamaya özen göstermelisiniz. Oyun zamanlarına denk gelecek süreçlerde bebeğinizin karın üstü bırakılmasında herhangi bir sorun olmadığı gibi hem emekleme döneminin, hem de kas gelişiminin de faydaları olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bebeğiniz, eğer karın üstü bir konumda ise, onun sizleri duymasını ve görmesini sağlamalısınız. Bebeklerin gazları olduğunda, diş çıkma süreçlerinde, hastalıklarda, açlık ve tokluklarda karın üstü pozisyonda yatırılmamasına dikkat etmelisiniz.

Bebeklerin Emekleme Dönemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin emekleme süreçleri konusunda yapılan bazı araştırmalar sonucunda, kış aylarına denk gelen bebeklerin daha hızlı bir şekilde emeklediği belirtilmektedir. Ebeveynlerin, emekleme dönemlerine ilişkin sağlıklı bir süreç yaşamaları adına, bebek kıyasları yapmaksızın aceleci olmamaları ve bebeklerinin gelişimi konusunda duyarlı yaklaşmaları gerekmektedir. Her bebek birbirinden farklılık göstereceğinden ve kas, koordinasyon ve denge unsurlarının dönemlerinde çeşitlilikler olması kaçınılmazdır. Cinsiyet farklarını ve genetik olguları da eklememiz gerekiyor.

Emekleme dönemlerinde herhangi bir gelişim söz konusu olmadığında doktorunuza başvurmalı ve hangi yolu izlemeniz gerektiği konusunda bilgi alışverişinde bulunmalısınız. Erken doğumların da gelişim konusunda değişkenlik yaratabileceğini aklınızdan çıkarmamalı ve sabırlı olmalısınız. Heyecanınızı kontrol etmeli, emekleme dönemlerine ilişkin bebeğinize yardımcı olmalısınız.

Bebeklerin Emekleme Dönemi Gelişimleri

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının ortak kanılarından bir tanesi; her bebeğin emekleme süreçlerinin farklılık göstermesi söylenebilir. Bir bebeğin arka tarafa doğru emeklemesine karşılık diğerinin ön tarafa doğru emeklemesi mümkündür. Hatta elleri ve ayakları ile çeşitlilik gösteren emeklemelerin görüldüğü de bilinmektedir. Bir bebeğin emekleme dönemlerinde, diz ve ellerinin üzerinde durması, herhangi bir destek almaksızın oturması gerekmektedir. Dizlerini oynatmasıyla birlikte kas gelişimi başlayacak ve alışkanlıkla birlikte emekleme süreci sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

6 ile 9.aylar arasına denk gelen bebek emekleme dönemlerinde telaşa kapılmamalı ve yaşanacak herhangi bir problem dahilinde sağlık kuruluşlarına ya da doktorunuza başvurmalısınız. Gelişimine katkıda bulanacak oyuncak ve oyunlar imkânı sunmanız dahilinde bebeğinizin kas ve denge unsurları da olumlu yönde değişim gösterecektir. Aynı zamanda emeklemenin gelişimin tamamını kapsaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu sebeple sakin ve sağlıklı kararlar vermeli ve herhangi bir sorun dahilinde telaşa kapılmamalısınız.

Bebeğinizin Emeklemesine Katkıda Bulunmalısınız

Her ailenin bebeklerine emekleme fırsatı vermediği bilinmektedir. Örnek vermemiz gerekiyorsa; beşik ve yastık dolu kanepeler ve mama sandalyelerine konulmuş bebeklerdir diyebiliriz. Sağlıklı bir gelişim süreci ve bebeğinizin emekleme dönemine katkıda bulunmak istiyorsanız, temiz bir örtü kullanabilir ve bebeğinizin yerde emeklemesine fırsat tanıyabilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi konusunda endişe ve kaygı duyuyorsanız, Denver 2 Gelişim Testlerinden faydalanabilir ve süreci takip edebilirsiniz.

Emekleme Dönemine Özel Tavsiyeler

  • Bebeklerin emekleme dönemlerinde temiz ve hijyenik bir ortam sağlamalısınız. Yerlere pamuksu, tüysüz örtüler serebilir ve bebeğinizin rahatlıkla dolaşmasının yolunu açabilirsiniz.
  • Bebeğinizin yutabileceği nesneleri; oyuncak parçası, bozuk para, misket, boncuk vb. eşyaları ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Battaniye sınırları ölçüsünde emekleme sürecini izlemelisiniz.
  • Merdiven ve balkonlara engeller koymalısınız.
  • Dolap ve sivri masa uçlarının kenarlarını koruma altına alabilirsiniz.
  • Elektrikli aletleri; priz, kablo vb. eşyaları yukarıda tutmaya çalışın.

Emekleme Dönemlerinde Yürüteç Kullanılmalı Mı?

Özellikle, annelerin büyük bir kolaylık olarak gördükleri ya da bebeklerinin bir an önce büyümesini bekleme nedenlerinden biri olan yürüteçler, bebeklerin emekleme dönemlerinde zararlıdır. Çocuğunuzun minimum derecede etkilenmesi ve kullanımın abartmaması gerekmektedir. Genellikle 3 ile 7.ayla birlikte kullanılan yürüteçlerin belirli oranda zararları ise şunlardır; kas gelişimini tamamlamamış bebeklerin kalça ve ayaklarında orantısız bir yük oluşarak deformasyon ortaya çıkabilir. Bebeklerin ayak tabanlarını kullanması gerekirken, ayakuçlarında yürümek gibi alışkanlıkları gelişim konusunda oldukça önemli olmaktadır. Kamburluk ve benzeri durumlara yakalanması riskinin olduğunu unutmamalı ve yürütecin, bel, sırt ve boyunlardaki gelişime olan etkisi göz ardı edilmemelidir. Bebeklerin emekle dönemlerinde ne yapılmalıdır? Sorusuna değineceksek eğer; sobalar, sert ve sivri köşeler, çaydanlık, cam ve merdiven gibi hassas ve tehlikeli noktalardan uzak tutulması büyük bir önem taşıyacaktır. Son olarak, bizlerin önerisi bebeklerinizin emekleme dönemlerinde doğal bir akışkanlıkta gelişimini sağlamasına yönelik olacaktır. Yapay ve zararlı aletlerle çocuğunuza zarar vermekten kaçınmalı ve yaşanabilecek herhangi bir sorun dahilinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu