Bebek

Bebekler ne zaman ayakkabı giyinmeye başlamalı

Bebekler ne zaman ayakkabı giyinmeye başlamalı

Bebekler Ne Zaman Ayakkabı Giyinmeye Başlamalı

Bebeklerde ayak gelişiminin daha hızlı ve sorunsuz olabilmesi açısından 2 yaşa kadar ayakkabı giydirilmesi uzmanlar tarafından önerilmemekte, çok mecbur kalınırsa ortopedik ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Bebeğin ayak kaslarının gelişimi açısından ayak tabanının direk olarak yere temas etmesi gerekir. Dışarı çıkarken tercih edilen ayakkabıların ise yumuşak, hafif ve bileği destekleyen türde olması bebeğinizin ayak sağlığı için oldukça önemlidir.

İlk Adım Ayakkabı Seçimi

Bebeklerin ilk adımları anne ve babaların heyecanla bekledikleri bir gelişimdir. Bebekler yürümeye başladıkları zaman anne ve babalar bebeklerine bir hevesle farklı ayakkabılar alırlar. Ancak bebeklerde özellikle ilk adım ayakkabıları büyük önem taşımaktadır. Ortopedik bebek ayakkabıları şüphesiz ki bebeğiniz için en doğru tercih olacaktır. Bu ayakkabılar bebeğin ayak gelişimini bozmaz ve yumuşak yapısı sayesinde bebeğinizin rahat hareket etmesine yardımcı olur. Her ne kadar 2 yaşa kadar bebeklerin ayakkabı giymesi önerilmemiş olsa da özellikle kış aylarında dışarı çıkarken 1 yaşını geçen ve yürüyen bebeklerin ayakkabı giyinmesi gerekir. İşte tam da bu aşamada ortopedik bebek ayakkabılarını tercih etmeniz bebeğiniz için en doğru ve en sağlıklı seçim olacaktır.

Ayakkabı Seçimine Dikkat

Bebeklerde ayakkabı seçimi büyük önem taşımaktadır. Pek çok bebek mağazasında satışa sunulmakta olan cicili bicili ayakkabılar oldukça göz alıcı fakat bebeğinizin ayak sağlığına uygun mu? Bebeğinize ayakkabı satın alırken öncelikli tercihiniz ayakkabının dış görünümünün yanı sıra bebeğinizin ayak tipine ve ayak sağlığına uygun olmasıdır. Bebeğinizin dengeli bir şekilde yürümesini, ayak gelişimini ve adımlarını giydirmiş olduğunuz ayakkabılar büyük oranda etkilemektedir. Bu sebeple bebeğinize ayakkabı alırken seçiminiz büyük önem taşımaktadır. Çok sert, bebeğin ayağını sıkan ve çok yumuşak olan ayakkabılar bebeğin ayak gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yanı sıra ayakkabının bebeğin ayağına çok büyük olmaması dengeli yürüme açısından büyük önem taşırken bebeğin ayağına küçük gelen ve sıkmaya başlayan ayakkabının da hemen değiştirilmesi gerekir. Bebeğinize ayakkabı satın alırken ayakkabının ön kısmında az bir boşluk olmalı ve ayakkabının bebeğin ayağını sıkıp sıkmadığı kontrol edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu