Bebek

Bebek ve Çocuklarda Aşı Takvimi

bebek ve çocuklarda aşı takvimi

Bebek ve Çocuklarda Aşı Takvimi

Bebek ve çocukların bağışıklık kazanması için aşı yapılması tavsiye edilmektedir. Bebeklik döneminde anne sütü ile bağışıklık kazandırılsa da bu dönemden sonra ek bağışıklık sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bebek ve çocuklarda aşı koruyuculuk ve bağışıklığın kuvvetlenmesi açısından önerilmektedir.

Aşılar her ne kadar koruyuculuk ve bağışıklık sağlasa da bazen bebek ve çocuklarda yan etkilerde yapabilir. Aşıların yan etkileri olarak hafif ateş, huzursuzluk, aşı yerinde kızarıklık durumu, kaşıntı, döküntü gibi haller görülebilir.

Aşıların bazısında zayıflatılmış ve hastalık yapıcı etkisini yitirmiş virüs ve bakteriler bulunmaktadır. Bu aşıların bebek be çocuklara zararlı etkisi olmadığı düşünülmektedir.

Bebeklik Döneminde Uygulanan Aşılar

Anne sütünden sonra bebeklerin bağışıklığını kuvvetlendirmesi için bazı aşılar yapılmaktadır. Bebeklik döneminde uygulanan aşılar olarak şu aşıları sayabiliriz:

Hepatit B Aşısı: Bebeklik döneminin 1. Ve 6. ayında 3 doz olmak üzere Hepatit B aşısı vurulur.

Hepatit A Aşısı: Hepatit A karaciğer iltihabına yol açabilen önemli bir hastalık oluşturabilir. Bu açıdan bu aşının vurdurulmasında yarar vardır. 1 yaş sonrasında 2 doz şeklinde 6 ayda bir Hepatit A aşısı vurulabilir.

Verem Aşısı: Verem solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Verem ola kişilerde güç ve kalıcı solunum problemleri, sakatlık ve zeka geriliği gibi durumlar görülebilir. Bu açıdan bu aşının bebek 2 aylık olduktan sonra 5 yıl ara ile 20 yaşına kadar tekrarlanır.

Üçlü Karma Aşı: Difteri- Boğmaca- Tetanoz olarak biline aşı 2,4,6,18. Aylarında 4 yaşına kadar yapılır.

Çocuk Felci: 6. Ve 12. Aylarda yapılan koruyucu bir aşıdır.

Suçiçeği: 1 yaşından büyük olan ve suçiçeği geçirmemiş çocuklara yapılır.

Kızamık- Kızamıkçık- Kabakulak: Kızamık ciltte kırmızı döküntüler yapar. Kızamıkçık pembe döküntülerdir. Kabakulak ise kulak arkası tükürük bezi iltihaplanmasından kaynaklanır. Bebeklik döneminde 9. Ayda kızamık aşısı yapılır. Bu dönemde yapılmadıysa 12.ay, 5-6 yaş ve 12-13 yaş döneminde yapılır.

5’li Karma Aşı: Bebeklik döneminde 4.6.18. aylarda yapılan ve uygulanan bir aşıdır.

HIB: 5’li karma aşı ile birlikte 2,4,6,18. Aylarda yapılır.

Pnömokok aşısı: 2,4,6 ve 12. Aylarda yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu