Bebek

Bebek İlk Dört Ay Ne İle Beslenmeli

bebek ilk dört ay ne ile beslenmeli
Bebek İlk Dört Ay Ne İle Beslenmeli?

Bebek bakımı konusunda annelerin en çok endişelendiği noktaların başında beslenme konusu geliyor. İlk kucağınıza aldığınız andan gelişiminin her anına kadar birçok anne “sütüm yetiyor mu” “ek gıda için doğru zaman mı” “acaba doydu mu” gibi kaygıları taşıyor. Bu kaygılar gayet doğal. Birçok uzman doğal olarak yaşanan bu kaygıların ciddi korkulara neden olmasının önüne geçilmesinin önemini her fırsatta vurguluyor.

İlk üç ayın bitiminin ardından bebek gelişimi, ilk zamanlardaki kadar hızlı ilerlemez. Özellikle 4. Aya girildiğinde gelişimde bir yavaşlama görülür. Bu bebek gelişiminde doğal sürecin bir parçasıdır. Birçok anne bebek davranışlarında da önemli değişikliklerin yaşandığı bu dönemde ek gıdaya başlamak için doğru zaman olup olmadığını sorgular. Bebek beslenmesi üzerine yazılan kitaplar, uzmanlar tarafından altı çizilen tüm tavsiyelerde ilk 6 ay anne sütünün önemi hep gündeme gelmektedir.

4 aylık bebeklerin günlük beslenmelerinde de sadece anne sütü ile beslenmesi, gelişimi için yeterli olacaktır. Birçok anne bu dönemde su, mama, bitki çayı gibi ek gıdalara yavaş yavaş bu dönemde geçmeye çalışır. Fakat bu bebek gelişimine bir katkıda bulunmadığı gibi aynı zamanda gelişimi de ileriye dönük olarak olumsuz etkiler. İlk 3 ay boyunca yapıldığı gibi gün içerisinde belli aralıklarla emzirme şeklinde bebek beslenmesi sağlanması sağlıklı bir gelişim için yeterlidir.

Neden Ek Gıda Verilmemeli?

İlk 6 ay sadece anne sütü kuralı, bazı anne babalarda merak uyandırır. Halk arasında da 6 aya kadar olan bebekler “süt çocuğu” olarak ifade edilir. Anne sütünün içeriği, bebeğin bağışıklık sisteminin inşa edilmesinde çok önemli rol oynar. Bundan dolayı da ilk 6 ay anne sütü kuralı çocuğunuzun tüm hayatını etkileyecek bir faktör oluşturmaktadır.

Bu süre içerisinde verilen ek gıdalar, bebeğin midesi tarafından hazmedilse de bağışıklık sistemi için erken bir uyarı oluşturmaktadır. Bu nedenle uzmanlar, 6 ay boyunca sadece anne sütüyle beslemeyi, ek gıdalardan uzak durmayı tavsiye eder.

Anne Sütü Yetersizse Ne Yapmalı?

Anne sütü ile beslenme, bebekler için en ideal ve arzu edilen beslenme şekli. Fakat herhangi bir nedenden dolayı anne çok kısa bir süre emzirebiliyor. Aynı zamanda bazı bebekler daha üç ayları dahi dolmadan memeyi reddedebiliyor. Bundan dolayı da ilk altı ay sadece emzirme her zaman mümkün olmayabilir. Eğer problem çocuğun memeyi reddetmesi gibi sorunlardan dolayı kaynaklanıyorsa sütün sağılması yoluyla biberon aracılığı ile yine 4 aylık bebek beslenmesi anne sütü ile yapılabilir. Ancak sütün yetersiz kaldığı noktalarda mama kaçınılmaz son olmaktadır.

Piyasada çok çeşitli bebek mamaları bulunuyor. Bebeğinizin ideal beslenmesi için 4 aylık bebek beslenmesinde mama tercih tercih edilmez. Ancak zorunlu kaldıysanız anne sütüne en yakın içeriğe sahip olan mamaları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Bebeğinizin iştah durumuna göre bu mamalar ile beslemeniz yeterlidir.

Mama ile beslenen bebeklerde genellikle şu algı oluşabiliyor; mama yiyor, sebze – meyve vb. verilebilir. Bu yanlıştan mutlaka uzak durmalısınız. Mama ile beslenmede dahi 4 aylık bebek ek gıdaya geçişi esnasında acele etmemeli, birkaç ay daha sadece mama ile beslenmeye devam etmelisiniz.

Aynı zamanda uzmanlar tarafından yasaklı listesinde bulunan bazı gıdalar da var. Bunlar 4 aylık bebeğin yememesi gereken gıdalar şeklinde şöyle listelenebilir:

  • İnek sütü
  • Arı mama + inek sütü
  • Bisküvi + inek sütü
  • Sebze + meyve gibi tüm ek gıdalar
  • Yumurta + kıyma vb. hayvani protein
  • Yemek suları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu