Bebek

bebek büyütürken evde alınması gereken önlemler

bebek büyütürken evde alınması gereken önlemler

Bebek Büyütürken Evde Alınması Gereken Önlemler

Aile yeni bir bebeğin katılması ile birlikte, tüm hayat değişmektedir. Bebeğin doğumundan sadece annenin iş hayatı, sosyal yaşam gibi alanlar etkilenmemektedir. Aynı zamanda ev içerisindeki dekorasyon ve daha birçok şey bebeğin gelişiyle şekil değiştirmektedir. Bir çocuğun büyüme süreci boyunca ev kazaları sık rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalar küçük bebeklerin ve çocukların gün içerisinde çocuk ev kazası şikayeti ile sağlık kuruluşlarına başvurduğunu hatta bazılarının sakatlanma, ölüm gibi ciddi boyutlarla sonuçlanabildiğini göstermektedir. Bu nedenle ev kazalarına karşı son derece dikkatli olmak gerekmektedir.

Bebekler ve Ev Kazaları

Günün neredeyse tümünü ev içerisinde geçiren bebekler özellikle emeklemeye başladıktan sonra ev içerisinde keşfe çıkmaktadır. Bu keşif her ne kadar sevimli ve zararsızmış gibi görünse, tek sorun evin dağılması olarak kabul edilse de bazen istenmeyen durumlar doğurabilmektedir. Bebeklerin ev içerisinde tüm gün hareket etmesini sınırlandırmak veya sürekli göz hapsinde bulundurmak mümkün değildir. Küçük bir an dikkatsizlik bile ciddi bir ev kazasıyla sonuçlanabildiğinden evi güvenli bir hale getirmek önemlidir.

  • Düşme, Boğulma, Zehirlenme ve Yanık

Düşme, boğulma, zehirlenme, yanık bebeklerde görülen en sık ev kazaları arasında ilk sırada yer almaktadır. Düşmelere karşı kanepe ve koltuk gibi yüksek alanlarda bebeklerin tek bırakılmamasına dikkat etmek gerekmektedir. Beşiklerin önlem kilitlerinin kapalı olması, yüksekliğin bebeğin üzerinden atlayamayacağı şekilde ayarlanması önemlidir.

Evdeki küçük parçalar bebekler için en büyük tehlikeyi oluşturmaktadır. Öyle ki bir anlık dalgınlık, çocuğun ölmesine bile neden olabilmektedir. Toka, küpe, boncuk, nohut, fasulye gibi küçük bakliyatlar, aksesuarlar, çocuk oyuncaklarının minik parçaları ve aklınıza gelen daha ne varsa… İlk keşiflerini ağızları ile gerçekleştiren bebekler, buldukları tüm eşyaları ağzına götürme eğilimi göstermektedir. Küçük parçaların ağza alınması aileler tarafından bazen çok geç fark edilmekte, çocuk boğulma riski ile karşı karşıya gelmektedir. Bu tür kazaların ne yazık ki, bazı bebek ve çocukların hayatına mal olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle bu tür küçük yapılı eşyaların çocuğun ulaşamayacağı alanlarda saklanması önemlidir.

Deterjanlar, böcek ilaçları, haplar, şuruplar, kremler, makyaj malzemeleri… Rengârenk ambalajları, kokuları ile bebeklerin dikkatini çeken bu ürünlerde tıpkı küçük yapılı eşyalarda olduğu gibi neyi ağzına götürüp neyi götürmemesi gerektiğini ayırt edemeyecek yaşta olan bebekler için ciddi ev kazaları geçirmelerine yol açmaktadır. Deterjanlar mutlaka ağzı sıkı kapalı, damlatma, akıtma yapmayacak kaplarda ve bebeklerin göremeyeceği yükseklikte veya özel bir odada muhafaza edilmelidir. İlaç kutuları asla ortalıkta, alt çekmecelerde bırakılmamalıdır. Kilitli kutular haplar için en ideal güvenilir alanı oluşturmaktadır. Evinizin yüksek bir yerine ecza dolabı oluşturmanız da gerekli önlem için yeterlidir.

Çakmak, ocak, kibrit… Çocuklarda en sık görülen ev kazaları arasında sayılan yanık ciddi sonuçlar doğurabilen kazalar olduğundan titiz davranılmalıdır. Bebeğin yanınızda dahi çakmak, kibrit veya yanıcı maddelerle oynamasına izin vermemeniz gerekmektedir. Çünkü kontrollü alanınızda oynaması, siz yokken de oynamasına yol açabilmektedir. Ocaklarda çocuk kilidi kullanılması, çocukların ateşe ve yanıcı maddelere yaklaştırılmaması ev kazalarına karşı alınacak önlemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

  • Torbalar ve Balonlar

Bebeklerin dikkatini ses çıkaran her şey çekmektedir. Bunların içerisinde torbalarda yer almaktadır. Plastikten yapılan, kolay kopabilen bu torbalar, poşetler bebekler için ev kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle bunlarda gizli alanlarda, çocuklardan uzak yerlerde saklanması gereken eşyalar listesinde bulunmaktadır. Aynı şekilde bebeklerin oynamaktan büyük keyif aldığı balonlar da riskli grupta yer almaktadır. Özellikle içi helyum gazı ile dolu balonlar, ciddi boyutta ev kazalarında yaralanma vb. durumlara yol açabildiğinden bebeklerden uzak tutulması gerekmektedir.

  • Pencereler ve Kapaklar

Yüksekten düşme, çocuklarda ölümle sonuçlanabilen ev kazalarından olduğu bilinmektedir. Bir anlık dikkatsizliğiniz sonucunda bebeğiniz açtığı camdan aşağıya düşerek ciddi şekilde yaralanabilir veya hayatını kaybedebilir. Bu nedenle en iyi korunma yöntemi bu alanlarda çocuk kilitlerini her an kapalı tutmaktadır.

El sıkışması sonucu sağlık kuruluşlarına gelen bebeklerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Bu yüzden kapak, çekmece gibi alanlarda da bebekler için çocuk kilidinin bulundurulmasında fayda var.

  • Banyolar ve Havuz

Su dolu bir leğenin içine sizden habersiz giren bebeğinizin boğulması sadece an meselesi. Bu nedenle banyo ve tuvaletin kapısının her an kapalı tutulması, çocuğun bulunduğu ve girebileceği alanlarda dolu kova, leğen, küvet bulundurulmaması önem taşımaktadır. Son yıllarda bahçeli evlerde havuzda boğulma vakaları da bebeklerde sık görülmektedir.

Havuzlu bir evde oturuyorsanız çevresine çocuğunuz için gerekli önlemlerin alındığından emin olmalı, sadece sizinle birlikte kontrollü olarak girmesine hassasiyet göstermeniz gerekmektedir.

  • Prizler ve Kablolar

Çocukların keşfe çıktığında ilk uğradıkları yerlerin başında prizler ve kablolar gelmektedir. Prizlerin çocukların açamayacağı koruma kapakları ile kapatılması, kabloların koruyucu kılıfların içerisine bırakılması, prizde takılı şarj aleti vb. cihazların bırakılmaması, kablolu eşyalar ile çocuğun oynamasının engellenmesi ev kazalarına karşı alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır.

  • Kesici Aletler ve Cam Ürünler

Cam bardak vb. ürünlerin bebeklerin eline verilmemesi önemlidir. Kırılabilen bu parçalar ciddi kesiklere yol açabilmektedir. Bıçaklar, makaslarda çocukların yaralanmasına yol açabileceğinden mutlaka yüksek raflarda bulundurulması gerekmektedir. Bu noktada bulaşık makineleri ve tezgahlara da dikkat edilmelidir. Bulaşık makinesinin alt rafında yer alan bıçaklara ulaşmak çocuklar için gerçekten bebek oyuncağı olmaktadır. Bu nedenle bulaşık makinesinin kapağını açık bırakmamalı, kesici aletler bu alanlarda unutulmamalıdır. Çatallar ve kaşıklar da aynı riski oluşturmaktadır. Bu ürünlerin bulunduğu çekmece, dolaplara çocuk kilidi takılması unutulmamalıdır.

Alabileceğiniz Diğer Önlemler

Bebeğinizi bir anlığına dahi evde yalnız bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Çok kısa bir süre bile evde yalnız bebekler, ciddi ev kazaları geçirebilmektedir. O nedenle sizin tek başınıza dışarıya çıkma durumunuzda bebeğinizle ilgilenecek birini bulmanız önemlidir. Bebeklerin odaya kilitlenmemesi de alınacak önlemlerin arasında sayılmaktadır. Ev içerisinde her türlü kazaya açık olan savunmasız bebek ve çocukların, olabildiğince kontrollü alanlarda, sizin gözlemeniz altında vakit geçirmesi önemlidir.

Anne adayları hamilelik düşüncesi ortaya çıktığından itibaren sigarayı bırakarak en büyük önlemi almaktadır. Sigara, bebeklerde anlık kazalara yol açmasa da zararları ile gelişimini ve sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bebekli evlerde ev içerisinde, başka bir odada dahi sigara içilmesine izin verilmemelidir. Ayrıca sigara içen kişilerin hemen sonrasında bebeğe yakınlaşması da kokudan dolayı önerilmemektedir.

Oyuncaklar, en masum görünen fakat ev kazalarının en önemli sebepleri arasında yer alanlar listesinde bulunmaktadır. Bu nedenle bebeğin yaş aralığına uygun oyuncaklar ile oynamasına izin verilmelidir. Belli bir yaşa gelene kadar çok küçük parçalar içeren, ayrılabilen parçalardan oluşan oyuncaklar alınmamalıdır. Bunun yanı sıra oyuncakların hijyenik olması, sık aralıklarla temizlenmesi de önemlidir.

Dolap, televizyon gibi ağır ve çocukların kolay hareket ettirebileceği cihazlar mutlaka duvara sabitlenmelidir. Bebeğin yattığı beşik kesinlikle cam önüne yerleştirilmemelidir, mecbur durumlarda bebek kilidinin kapalı olduğundan emin olunması gerektedir. Sıcak yiyecek ve suya karşıda bebekler için büyük önem göstermek gerekmektedir. Sıcak çay, çorba vb. yiyecekler bebeklere yakın olmamalı, banyoda suyun sıcaklığı mutlaka kontrol edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu