Bebek

Bebeğin Kulak Arkasında Neden Şişlik Olur

bebeğin kulak arkasında neden şişlik olur
Bebeğin Kulak Arkasında Neden Şişlik Olur?

Bebeklerde görülen kulak arakası şişlikler ebeveynler de paniğe kapılmaya neden olabilir. Bebeklerde kulak arkasındaki şişlik görüldüğünde endişeye kapılmadan bazı soruların cevabını öncelikle kendinize vermeniz gerekir. Örneğin bebeğinizdeki bu şişlik yaklaşık olarak ne zamandır var, bebeğinizi rahatsız eden her hangi bir hastalık var mı, şişlik git gide büyüyor mu gibi bu tip soruların cevabını kendinize verdikten sonra genel anlamda sorunun kaynağını saptama konusunda gerekli verileri toplamış olursunuz. Tüm bu soruların yanıtını verdikten sonra uzman bir doktora giderek bu konuda doktorunuzdan yardım isteyebilir ve bu şişliğin arkasında yatan nedenler incelendikten sonra gerekli olan tedaviye başlayabilirsiniz.

Bebeğinizin Kulak Arkasındaki Şişliğin Nedenleri

Bebeklerde görülen kulak arkası şişliğin en sık nedenlerinden biri lenf bezlerinden kaynaklanabilir. Bebeğinizin kulak arkası şişlik nedenleri arasında en sık karşılaşılan nedenlerden biri olan lenf bezlerinin bebeğin bağışıklığına göre tepki vermesidir. Bu dönemlerde bebeğinizin bağışıklığı henüz çok gelişmediği için doğal olarak en ufak bir enfeksiyonda lenf bezleri tepki verecek ve bu şişlik oluşacaktır. Özellikle lenf bezlerine yakın yerlerde bir enfeksiyon varsa lenf bezleri hemen harekete geçecek ve bu noktalar şişecektir. Bu normal bir durumdur. Bu şişlik kulak dışında koltuk altında, kasıkta ya da bebeğin boyun kısmında da olabilir. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmadan doktora gitmekte yarar vardır.

Diğer Sebepler?

Bebeklerde kulak ya da diğer bölgelerde şişliğe sebep olan başka nedenler de olabilir. Bu nedenleri sıralayacak olursak bebeklerde kulak arkası şişlik nedenleri olarak şunları sayabiliriz;

  • Lenfoma: Bu durum ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Lenfoma denilen lenf bezi kanseri olma riski bebeğinizde görülebilir. Ancak bu durum ender rastlanan bir durum olduğu için paniğe kapılmadan doktora her ihtimale karşı gitmekte yarar vardır.
  • Soğuk algınlığı: Üşütme gibi nedenlerden dolayı da lenf bezleri şişmiş olabilir.
  • Alerji ya da böcek sokması: Alerjik bazı durumlar, böcek ısırması gibi durumlarda da kulak arkasında şişlik oluşabilir. Böcek ısırmalarında genelde kızarıklık olur. Alerjik durumlar olarak herhangi bir ilaç alerji yapmış olabilir. İlaç kesildiğinde şişlikte ortadan kaybolabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu