Bebek

Bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır

bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır
Bebeğin Gazı En Kolay Nasıl Çıkarılır?

Anne ve babaların en büyük problemi, aynı zamanda da en büyük korkuları bebeklerin gaz sancısı çekmesidir. Kimi bebeklerde çok zorlu geçen sancılar, anne ve babalar için korkulu rüyalara dönüşebilmektedir. Üstelik anne babanın tecrübesiz olması, doğru yönlendirilmemesi, gaz sancılı dönemlerde büyük bir gerginlik ve karmaşanın yaşanmasına yol açabilmektedir.

Yeni anne baba olmuş olan çiftler, bebeklerin ne kadar çok ve sık aralıklarla gaz çıkardıklarını hayretle izlemektedir. Aynı zamanda gaz sancısı probleminin ne kadar sık yaşandığını da deneyimleme şansları olmaktadır. Birçok nedenden dolayı bebeklerde gaz sancısı problemi ortaya çıkabildiği gibi gaz sancısını gidermenin de birbirinden farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri bilmek ve doğru gaz sancısı giderme yöntemleri uygulamak anne babalar için hayat kurtarıcı formüller olmaktadır.

Bebeklerde Gaz Sancısının Nedenleri

Yapılan araştırmalara göre gün içerisinde 14 – 23 kere gaz çıkarmak hem bebekler hem çocuklar hem de yetişkinler için normal kabul edilmektedir. Tecrübesiz anne babalar bebeklerin gaz sancısı çekmesi karşısında panik yapıp ciddi bir sorun olup olmadığını merak edebilmektedir. Fakat bebeklerde gaz sancısı, çoğu zaman önemsiz bir problem olarak kabul edildiğinden rahat olmak gerekmektedir. Anne ve babanın sakin olması, stres ve gerginliğe yol açmaması gaz sancısının giderilmesini o kadar kolaylaştırmaktadır.

Yiyecekler, emzirme döneminde annenin tükettiği besinler bebeklerde gaz sancısı oluşmasının nedenleri arasında ilk sıraya yazılmaktadır. Meyve ve meyve suları, mercimek gibi tahıllar, lahana, brokoli gibi sebzeler, hazmı zor yiyecekler gaz sancısının ilk nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında gün içerisinde birçok kez ağlayan bebekler, ağlamaları esnasında hava yutmaktadır. Yutulan bu havalar da gaza dönüşerek sancıya yol açabilmektedir.

Bebeklerde Gaz Nasıl Önlenir?

Anne ve baba adayları bebeklerde gaz oluşumunu önlemek için neler yapabileceklerini birçok kişiye ve çevrelerine sık sık sormaktadır. Alınacak birkaç basit tedbir, gaz sancılarını önlemek, en azından en düşük düzeye çekmek için yeterli olmaktadır.

Gaz sancılarının en büyük nedeninin yiyecekler olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Emzirme döneminde anne, yediği yemeklere dikkat etmelidir. Hazmı zor, gaza sebep olacak gıdalardan uzak durmalıdır. Ek gıdaya geçen çocukların ise gaz yapan yiyeceklerden tüketmesi sınırlandırılmalı, en az oranda verilmelidir.

Emzirme pozisyonu da bazen gaz sancısının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle anne bebeği emzirirken bebeğin başının midesinden daha yukarı pozisyonda durmasına dikkat etmelidir. Aynı şey, biberon ile besleme yaparken de geçerlidir.

Gaz Sancısını Geçirmenin Basit Yolları

Bebeklerde gaz sancısı ve buna bağlı ağlama krizleri, gaz çıkarılması ile sona ermektedir. Bebeklerin gaz sancısını geçirmek için denenen yöntemler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Anne babalar, gaz sancısını geçirirken basit yöntemler denemeyi sevmektedir.

Bebeklerde gaz sancısı geçirmek için en basit yöntem olarak bebeğin sırtının sıvazlanması bilinmektedir. Bebeğin omzuna dik pozisyonda iken hafifçe vurulması, oturur pozisyonda sırtının sıvazlanması, kucağa yatırılarak arkasının bir süre ovalanması gaz sancısının geçmesi için uygulanan ve kısa sürede sonuç alınan yöntemlerdendir.

Bu işlemleri denedikten sonra yine de gaz sancısı çıkmadıysa bebek yüzükoyun şekilde 10 – 15 dakika yatırılır. Böylece hava ile sütün ayrılması gazın çıkması sağlanır. Bu yöntem yemeklerden sonra bebeklerde gaz sancısını gidermek için idealdir.

Bebekler sırt üstü yatarken bacakları ile bisiklet pedalı çevirme hareketi yapmak da bebeklerin geğirmesini, gaz sancısından kurtulmasını sağlayan bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

Gaz Sancısını Azaltmak İçin Denenecek Diğer Yöntemler

  • Bebeklerin midesi tarafından en kolay şekilde sindirilen besin, anne sütüdür. Mümkün olduğunca gaz sancısını azaltmak için anne sütü ile beslemeye özen gösterin.
  • Emzirmeler arasında en az 2 saat geçmesini bekleyin. Saat başı emen bebeklerde daha çok gaz problemi görülmektedir.
  • Bebekleri aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmak, dar kıyafetler giydirmek de gaz sancısının oluşmasına neden olabilmektedir. Bebeğinizi kat kat giydirmeyin. Bunlara dikkat edin.

Gaz Sancısı Çeken Bebeği Sakinleştirmek

Gaz sancısı çeken bebekler, oldukça gergin, huysuz olmaktadır. Saatler boyunca sancı ile ağlayan bebekler karşısında bazen anne babalar da paniğe kapılmakta ve bebeği nasıl sakinleştireceklerini bilememektedir.

Gaz sancısı çeken bebeğin öncelikle gazını çıkarmak yerine sakinleşmesini beklemek gerekmektedir. Çünkü bebek sakinleştiğinde gaz daha rahat bir şekilde çıkmaktadır. En sık yapılan hatalardan biri gaz sancısı çeken bebeği sakinleştirme esnasında anne ve babaların gergin, stresli davranmalarıdır. Oysa anne ve babasın sakin, şefkatli ve sabırlı bir şekilde yaklaşması bebeği rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.

Bunun ardından gaz sancısını giderme yöntemleri denenmelidir. Bu yöntemler denenirken bebeğin karın ve sırt bölgesine ılık bezler konmalı, bebek yan yatırılmalıdır. Aynı zamanda bacak, karın ve sırt bölgesine masaj yapmak da etkili olmaktadır. Bunlar işe yaramıyorsa saç kurutma makinesi veya elektrik süpürgesi çalıştırılmalı, mümkünse bebek arabayla gezmeye çıkarılmalıdır. Çünkü bu seslerin gaz sancısı çeken bebekleri rahatlattığı gözlemlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu