Anne

Anne sütünün sağılması ve saklanması

anne sütünün sağılması ve saklanması

Anne Sütünün Sağılması ve Saklanması

Bebekler, ilk doğduğu günden itibaren beslenmek için anne sütüne ihtiyaç duymaktadır. Birçok uzman da sağlıklı bir gelişim için ilk altı ay anne sütü ile beslenmenin önemini her fırsatta vurgulamaktadır. Yeni doğum yapan anneler, bebeklerini beslemek için sık aralıklarla emzirseler de bazen sütü sağma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Çeşitli sebeplerden dolayı sütünü sağmak zorunda kalan anneler, sütlerini tek kullanımlık veya steril edilebilen süt sağma pompaları kullanarak sağlamaktadır. Eski zamanlarda elle de yapılabilen bu sağma işlemi, günümüzde daha pratik ve hızlı olmasından dolayı yerini cihazlara bırakmaktadır. Yeni anne olmuş, süt sağma pompası ile ilk kez tanışan kadınlar, sütlerini sağarken nelere dikkat edeceklerini ve en önemlisi de sağılan anne sütünü nasıl sağlıklı bir şekilde saklayacaklarını merak etmektedir.

Anne Sütünü Sağma Nedenleri

Birçok kadın emzirme döneminde kısa saat aralıkları ile emzirseler de çeşitli durumlarda, sütlerini sağmak zorunda kalmaktadır. Özellikle doğumdan kısa bir süre sonra çalışmak zorunda olan, belli bir saat aralığında bebeğin yanında olamayacak olan anneler sütlerini sağmayı sıklıkla tercih etmektedir. Bunun yanı sıra bazı bebekler, doğumdan sonra memeye hemen adapte olmayabilmektedir. Bu durumda sağlıklı bir emzirme gerçekleşmediğinden, bebeğin beslenmesi için sütün sağılarak verilmesi tavsiye edilmektedir.

Emzirme döneminde annenin yaşadığı bazı rahatsızlıklar da anne sütünün sağılma nedenleri arasında yer almaktadır, Örneğin; süt kanalı iltihabı vb. rahatsızlıklarda anneler emzirseler dahi göğüslerinde aşırı dolgunluk hissi ve buna bağlı ağrı hissedebilmektedir. Bu rahatsızlıklarda annelerin rahatlaması için de sütün sağılması önerilmektedir.

Anne Sütünü Sağma Yöntemleri

Günümüz teknolojisi sayesinde piyasaya sürülen birçok ürün, annelerin hayatını kolaylaştırmaktadır. Bunlardan bir tanesi de süt sağma makineleri olarak satılan cihazlar görülmektedir. Süt sağmada annelerin tercih ettiği iki farklı anne sütü sağma yöntemi bulunmaktadır.

  • Eski dönemlerde yaygın görülen elle sağma
  • Pompa kullanımı ile süt sağılması

Süt sağma pompalarının birçok anne – bebek ürünü satan mağaza tarafından satışa sunulması, her bütçeye hitap eden fiyat aralıklarının bulunması, kolay ulaşılabilmesi, diğer yönteme göre daha pratik ve hızlı olması gibi sebeplerden dolayı pompa ile süt sağma sık tercih edilmektedir.

Elle Süt Sağma Yöntemi

Bu yöntem, günümüzde yaygın olmamasından dolayı çok sık bilinmemektedir. Genellikle eski dönemlerde, süt sağma makinelerinin olmadığı dönemlerde süt sağma ihtiyacı duyan anneler tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Süt sağma pompası kullanımı yöntemine göre daha zor olsa da, masrafsız olması sebebiyle bu yöntemi tercih edenler halen bulunmaktadır. Ayrıca bazı anne adaylarının süt sağma pompalarının çok steril olduğuna inanmaması gibi durumlarda da bu yöntemin kullanıldığı görülmektedir.

El ile süt sağma işlemi yapılmadan önce eller mutlaka iyice yıkanmalıdır. Ardından anne rahat edeceği bir pozisyonda, hafif öne eğilerek göğüslerine tıpkı meme muayenesi yaparken olduğu gibi hafif masaj uygulamalıdır. Bir süre uygulanan bu göğüs masajı, süt kanallarının harekete geçerek sütün daha rahat sağılmasına olanak sağlamaktadır. Bu basamaktan sonra artık süt sağma işlemine geçilebilmektedir.

Bir elinizi göğsünüzün üst kısmına yerleştirip daha sonra parmaklarınızla C harfi çizer gibi hareketlerle meme ucunun kahverengi bölümünün çevresine yerleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yaparken zorlanıyorsanız başka birinden de yardım alabilirsiniz. Ardından başparmağınız ve diğer iki parmağınız ile yavaşça sıkmanız ve göğsün üst kısmına bastırarak sağma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu esnada yuvarlak hareketler uygulamanız işlemi daha da kolaylaştırmaktadır. Bu işlemle yaklaşık 20 – 30 dakikalık bir sağma süt kanallarının boşalması için yeterli olmaktadır. Doğumdan sonraki ilk günlerde bebeğinizi beslemek için sütünüzü sağmanız gerekiyorsa 8 – 12 kere bu işlemi yapmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Süt Sağma Pompası İle Anne Sütü Sağılması

Günümüzde süt sağma pompası kullanımı giderek yaygınlaşmakta ve çoğu çevrede tercih edilmektedir. Süt sağma pompalarının da çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi elle çalışan diğeri ise otomatik sağma işlemi yapan pompalardır. Pompa seçiminde ağız kısmına dikkat etmek, rahat bir süt sağma işleminin gerçekleştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Sizin için ideal olan bir pompanın ağız kısmının, meme ucunu tam kavrayacak genişlikte olması gerekmektedir.

Elektrikle çalışan süt sağma pompalarının çeşitli seviyeleri bulunmaktadır. Size en uygun ve rahat hissettirecek dereceyi seçerek süt sağma işlemini otomatik bir şekilde gerçekleştirmektedir. Elle çalışan pompalarda ise annenin silindir şeklinde bulunan bu pompayı sıkması gerekmektedir. Eğer bu modeller tercih edilecekse tek elle kullanılabilme kolaylığına sahip modellerin tercih edilmesi önemlidir. Çünkü süt sağma işleminde diğer memeden bebeğinizi emziriyorsanız tek elle sağılabilen pompalar, büyük kolaylık sağlayacaktır.

Pompalarla süt sağma işleminde annelerin en çok endişe duyduğu konuların başında, hijyen gelmektedir. Bebek sağlığı için süt sağma pompalarının tüm parçalarının steril edilmiş olması gerekmektedir. Bunun için özel tasarlanmış temizleme cihazları, pompalarının her detayının derinlemesine temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Elle temizleme işlemi yapılırken de iyi yıkamaya, deterjan kalıntısı vb. zararlı maddelerin kalmamasına özen göstermek gerekmektedir.

Aynı zamanda tek kullanımlık pompalar da bulunmaktadır. Bazı anneler, daha steril kabul etmesinden dolayı tek kullanımlık süt sağma pompaları kullanmayı tercih etmektedir.

Anne Sütü Saklama Yöntemleri

Süt sağma işleminden sonra bebek, tüm sağılan sütü tek seferde bitirememektedir. Bu nedenden dolayı anne adaylarının sağlıklı bir ortamda sağılan bu sütleri muhafaza etmesi gerekmektedir. Anneler sağılan anne sütünün saklanması için çeşitli yöntemler denemektedir. Sıklıkla buzdolabında veya derin dondurucularda stoklama yöntemi tercih edilmektedir.

Anne sütlerinin saklanması için piyasada anne sütü saklama torbaları satılmaktadır. Aynı zamanda daha sağlıklı olması açısından ağzı sıkı kapanan cam kaplar da anne sütünün saklanması için kullanılabilmektedir. Plastik yapısı gereği tavsiye edilen bir saklama kabı değildir. Ancak plastik kullanmayı düşünen anne adaylarının bu kapların sert kenarlı kapaklı kaplar olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından kullan – at şişe ve torbaların kullanımı önerilmemektedir.

Poşet vb. ürünlerin kullanımında içinde kesinlikle BPA ve BPS maddelerinin olmadığından emin olmak gerekmektedir. Poşet kullanmak isteyen annelerin polietilen maddesinden üretilen özel anne sütü saklama poşetleri kullanması daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Böylece endişe etmeye de gerek kalmamaktadır. Cam kaplar her ne kadar sağlık açısından uygun görülse de kullanımdan önce sterilize edilmesi unutulmamalıdır.

Anne sütleri dondurulsa dahi belli bir süre sonra kullanım ömrünü doldurmaktadır. Bu nedenle stoklanan her sütün üzerine sağıldığı tarihin not edilmesi büyük önem taşımaktadır. Anne sütleri, buzdolabı ve dondurucuların dışında güneş görmeyen oda sıcaklığında kapalı alanlarda da rahatlıkla depolanabilmektedir.

Derin dondurucu veya buzdolabının dondurucu kısmında saklanan anne sütlerinin kullanım ömrü 3 ay, buzdolaplarının soğutucu kısmında saklanan sütlerin kullanım ömürleri 3 gün, oda sıcaklığında, güneş görmeyen alanlarda muhafaza edilen sağılan anne sütlerin kullanım süresi ise 3 saattir.

Süt Sağma Pompasının Kullanılması Sütü Artırır Mı?

Doğumun hemen ardındaki 72 saatlik süre emzirme için en sorunlu geçen zaman dilimidir. Bu zaman içerisinde yeni doğum yapan anne adayı, sütünün bebeğe yetmediği, bebeğin doymadığı gibi çeşitli endişelere kapılabilmektedir. Çevrenin de etkisi ile oluşan bu düşünceler anne adayını olumsuz etkileyeceğinden dolayı bir uzmandan bilgi almak, stres yaşamamak önemlidir.

Özellikle sezaryen ile doğum yapan annelerin 72 saat içerisinde bazen sütü gelmemektedir. Bu çok sık rastlanılan ve geçici bir durum olarak bilinmektedir. Fakat bu süre içerisinde halk arasında süt sağma pompasının kullanılmasının süt artışını sağlayacağı inancı yaygındır. Süt sağma pompalarının böyle bir etkisi bulunmamaktadır. Sadece iki memeden aynı anda süt sağılması yani bir göğüs ile bebek emzirirken diğerinden süt sağılması süt artışını artırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda bu süre içerisinde süt sağma pompasının kullanılması durumunda anne adayının acı, ağrı vb. sorunlar yaşaması onun psikolojisini olumsuz etkileyip emzirmeye karşı önyargı geliştirmesine yol açabilmektedir.

Uzmanlar tarafından sadece bebeğinden belli bir süre ayrı kalacak olan, erken doğum yapması vb. durumlardan dolayı yaşam destek ünitesi, yoğun bakım gibi alanlara bebeği alınan annelere doğumdan hemen sonra süt sağma pompalarının kullanılması tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu