Anne

Anne sütünün bebeğe faydaları

anne sütünün bebeğe faydaları

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Bebekler için manevi değerinin yüksek olmasının yanı sıra besin değeri olarak da anne sütünün bebeğe faydaları bir hayli fazla olmaktadır. Doğum sonrası gelen ilk sarı sütün bebek adına büyük bir önem taşımasının yanı sıra ilk 6 aylık süreçte de, bebeğin en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Hastalıklara karşı olan etkisi ile bilinen anne sütü, her bebeğin ilk aşısı olarak da bilinmektedir. Anne ile kurulan emzirme dönemlerinde, salt karın doyurmak adına değil, duygusal bir gelişim açısından olan önemi de yadsınmamalıdır.

Bebeğin, özellikle ilk 6 ay içerisinde ihtiyaç duyacağı vitamin, yağ, demir ve proteinin anne sütü ile sağlandığının altını çizmemiz gerekiyor. İçeriğinde bulunan koruyucu madde ve besin değerleri ile bebeğinizin yaşayabileceği hastalık ve enfeksiyonların önüne geçmektedir. Anne sütlerinde vitamin ve suyun yeterli miktarlarda bulunduğunu ve iklim fark etmeksizin su ihtiyacını karşıladığını söylemeliyiz. Bebekler için yaşamsal bir önem arz eden anne sütü, giderilmesi gereken en büyük gereksinimlerden birisidir.

Anne Sütünün Faydaları

Emzirme dönemlerinde anne ile bebeğin kurduğu duygusal bağ, anne sütü ile ayyuka çıkmaktadır. Solunum yolu ve ishal enfeksiyonlarına karşı olarak bilinen anne sütünün hastalıklardan koruyucu etkisinden de söz etmek gerekiyor. Diş ve çene gelişiminin de gene bu süreçte ekstra bir katkısı olacaktır. Her çocuğun anne sütü ile beslenmesi gerekmekte ve ortaya çıkabilecek alerji, çocuk diyabetleri ve astımları benzeri problemlerin önüne geçilmelidir. Bebeklerin kansızlık sorunu yaşamaması adına anne sütünün ön koşul olduğunu belirtmeliyiz. İçeriğinde bulunan demir sayesinde kabızlık, karın ağrıları, pişik ve benzeri sorunlardan kurtulabilir ve bebeğinizin hem bedensel, hem de ruhsal gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Anne Sütünün Yararları Hakkında

 • Hastalıklara karşı olan etkisi sebebiyle anne sütünün faydaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.
 • Bebeğinizin beyin gelişimini olumlu bir ivmeye sokmak istiyorsanız anne sütünü aksatmamalısınız.
 • Biberonla beslenen bebeklerle kıyaslandığı zaman, anne sütü alan bebeklerin diyabet hastalıklarına yakalanma olasılığı bir hayli düşük olmaktadır.
 • Ciddi sorunlardan birisi olan Crohn’a (Bağırsak hastalığı) karşı anne sütünden yararlanmalısınız.
 • Doktor ve sağlık masraflarından kurtulmanın yanı sıra ekonomik refah için de anne sütü tercih edilmelidir.
 • Biberonla beslemekten daha kolay olan emzirme, gerekli tecrübe ve bilgi ışığında kolay ve sağlıklıdır. Anne ve bebek arasında kurulan duygusal etkileşimin de önemli olduğunu bilmeli ve anne sütüne ağırlık vermelisiniz.
 • Bebeğinize vereceğiniz temiz su kaygısının önüne geçmek için anne sütünü deneyebilirsiniz. Günümüzün çevre ve su kirliliği konusunda oldukça problemli bir zamanı temsil ettiği bilinmektedir. Suların içerisinde bulunan alüminyum ve kurşun gibi maddelerin bebek üzerinde olumsuz sonuçlar yaratması da kaçınılmazdır. Bu sebeple, emzirmekten yorulmamalı ve çocuğunuza doğal su kaynağı olan anne sütünü vermeye özen göstermelisiniz.
 • Her emziren annenin marka ve beslenme arayışlarından uzak durduğunun altını çizmeliyiz. Anne sütünün etkileri doğal olduğu kadar besin değeri açısından da kusursuzdur. Herhangi bir taklidi bulunmayan anne sütünün, ruhsal ve fiziksel sağlığın öncüsü olması da tesadüf sayılmamalıdır. Organik ve sağlıklı bir besin kaynağı olan anne sütünün bebeklere olan faydası ise tartışılmaz bir gerçek olarak kendisini göstermektedir.

Emzirmenin Faydaları Arasında

 • Meme kanseri riskinin asgari düzeylere düştüğü bilinmektedir.
 • Annenin şeker hastası olması durumunda, emzirmenin insülin yerine geçebileceğini söyleyebiliriz.
 • Emzirme alışkanlığı edindi iseniz, endometriosis hastalığından korunabilirsiniz.
 • Emzirmenin, ileride oluşabilecek rahim içi tabakası kanseri ve yumurtalık sorunlarına karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Emzirmek, kemik erimeye karşı oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Anne sütü ve emzirme ekseninde bir yol izliyorsanız, demir eksikliği sebebiyle ortaya çıkabilecek kansızlık gibi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda, emzirmeye devam etmenizle birlikte ileride oluşabilecek adet ve doğumda yitirilen demir eksikliğini kısa süreler içerisinde tekrar kazanabilirsiniz.
 • Emziren annelerde orta kulak enfeksiyonları pek görülmemektedir.
 • Bebekler için anne sütü alımının astım ve alerji gibi hastalıklara karşı önleyici bir etkisi bulunmaktadır. Sağlıklı gelişimi açısından da son derece önemli olacaktır.
 • Bebekler için ileri noktada tehlike olabilecek multiplskleroz gibi sorunları azaltmak için anne sütü beslenmesine dikkat etmelisiniz.
 • Mama masrafından kurtulmak ve ekonomik olarak rahat bir konuma kavuşmak istiyorsanız anne sütü tercih edebilirsiniz.
 • Taze ve hazır olması sebebiyle, emzirme süreçleri de aynı oranda kolaylık sağlayacaktır.
 • İdrar ve solunum yolu enfeksiyonları, ishalle birleşik enfeksiyonlar, beyin zarı iltihapları hastalıkları, ülseratif kolit hastalıkları, nekrotizan enterokolit hastalıkları, hemofiulus enfluenza B bakterisi dolayısı ile yayılan enfeksiyonlar ve benzeri birçok soruna karşı anne sütünü tercih etmelisiniz. İçeriğinde bulunan özel maddeler sebebiyle bebeğinizin sağlığını ve gelişimini güvence altına alabilirsiniz. Anne sütünün faydaları hakkında bedensel gelişim ve sağlığın yanı sıra ruhsal konumu da aklınızdan çıkarmamalısınız. Anne ve bebeğin kuracağı duygusal bir bağ olan emzirme süreci, bebeğin açlığını gidermesi kadar ruhsal sağlığını ve zihinsel gelişimini de aynı oranda pozitif şekilde etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu