Anne

Anne sütünü artıran yiyecekler

anne sütünü artıran yiyecekler
Hamilelik dönemi başlı başına ayrı ve özen gösterilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde yediklerinize ve içtiklerinize ayrı bir önem vermeniz gerekir. Özellikle bebeğiniz için önemli olan anne sütü için yediklerinizdir. Anne sütü bebek için en önemli besin kaynağıdır. Bu besin kaynağı ile büyümesini ve gelişimini tamamlar. Gelişimi için özellikle ilk altı ay anne sütü ayrı bir önem taşır.

Peki, Anne sütünü artırmak için ne yemek ya da ne içmek gerekiyor? Bu sorunun yanıtı olarak özellikle sebzeler ve su içmek ilk sırayı almalıdır. Sebze yemeklerinden yeşil renkte olanlar oldukça yararlıdır. Özellikle göz için yararı bilinen havuç, anne sütü için de oldukça yararlı ve süt artırıcı özelliğe sahiptir. Havucu pişirmeden daha çok çiğ olarak tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Havuç sonrasında sayabileceğimiz ise yulaftır. Yulaf oldukça yararlı ve anne sütü için de bir hayli artırıcı özelliğe sahiptir. Demir seviyesini öğrendikten sonra bolca yulaf tüketmeniz sütünüzün miktarını da artıracaktır. Yulafa benzer nitelik taşıyan bir yiyecek ise arpadır. Bu yiyecek yıllardır süregelen ve annelere bir hayli tavsiye edilen, aynı zamanda yararı da saymak ile bitmeyen bir besin kaynağıdır. Hamilelik dönemi ve sonrasında tüketilmesi gereken bir besin olduğu da unutulmamalıdır. Bu besinlerin yanı sıra bir de ceviz ve badem sıralamanın en önemli parçasıdır. Kuruyemişler genel olarak anne sütüne yarar sağlamasa da badem ve ceviz oldukça yararlı ve tüketilmesi gereken besinlerdir. Bu besinleri özellikle sabah aç karnına yemeniz bir hayli yarar sağlayacaktır. Yeşillik olarak da bir hayli yarar sağlayan besinler mevcuttur. Bu bakımdan bakıldığı zaman özellikle dere otu tüketimi önemlidir. Salata yaparak ya da yoğurtlu şekilde yiyebilirsiniz. Yoğurtlu olarak yenildiği zaman yoğurdun da ev yoğurdu olması önem taşımaktadır. Yeşil olarak önem taşıyan bir de fesleğen bulunmaktadır. Emzirme döneminde ve hamilelik döneminde bir hayli yardımcı olan bir besin olan fesleğen, C ve K vitaminlerini de içerisinde barındırmaktadır. Kokusu ile başımız dertte olsa da yararları saymakla bitmeyen bir de sarımsak bu listede kesinlikle yer almalıdır. Bunların haricinde bir de susam tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Genel olarak bakıldığı zaman hamilelik ve emzirme döneminin olmazsa olmazları olan bu besinler oldukça da yarar sağlayan besinlerdir. Emzirme döneminde bir hayli bilgi dolansa da onlara aldırış etmemeli ve doktorunuza danışmadan besinleri tüketmekten uzak durmalısınız. Unutulmamalıdır ki hayatınızın en değerli dönemlerinden birisi olan hamilelik ve emzirme dönemi riske atılamayacak kadar önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu