Anne

Anne sütü nasıl artar

anne sütü nasıl artar

Anne Sütü Nasıl Artar

Sağlıklı yaşam için anne sütünün gerekliliği herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle, kadınları yakından ilgilendiren ve sıklıkla merak edilen konulardan birisi de, anne sütü nasıl artar? Sorusu olmaktadır. Bu yazımızda, anne sütünün nasıl artacağına ve sağlıklı beslenmedeki önem ve değerlerine değineceğiz. Yoğun bakımlarda uzun süre kalmış ve erken doğumla dünyaya gelmiş bebeklerin anne sütünden yoksun kaldığının altını çizmeliyiz. Bu ya da buna benzer durumlarda titiz ve dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Peki, anne sütünü çoğaltmak için neler yapılmalıdır?

Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Kahvaltıların anneler için değişmez öneri olduğunu belirtmeliyiz. Bilinen popüler yanılgılardan olan şekerli içecek tüketiminin anne sütünü arttırmasına yönelik bilgilerden uzak durmalısınız. Tatlı ve içeriğinde şeker barındıran besinlerin süt azalmasına yol açtığını söylemeliyiz. Bu sebeple, kahvaltılarınıza dikkat etmeli ve kuru incir, pekmez vb. enerji depolarından yararlanmaya özen gösterin. Anne sütü çoğalmasına destek olabilecek doğal gıda tüketimine yönelmelisiniz.
  • Besleyici değerinin yüksek olması ve hazmı kolaylaştırması ile bilinen etli sebze yemekleri ve zeytinyağlı besinleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yeşil fasulye, karalahana ve ıspanak gibi su oranı yüksek yemekleri tercih edebilirsiniz. Şekerli yiyecekler, yağlı ve unlu gıdalar, kızartma ve benzeri seçimlerden uzak durmanız gerektiğinin altını çizmeliyiz.
  • Uyku düzeninizi bozacak ve hazmı zorlaştıracak ürünlerden uzak durmalısınız. Salata ve meyve benzeri sebzelerin de pek yararlı olmayacağını söylemliyiz. Akşamlar için hafif pişmiş sebze yemekleri tercih edebilir ve açlığınızı bastıracak doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz. Anne sütünün çoğalması için bedeninizi rahat ettirmeli ve ruhsal durumunuzu en üst düzeyde tutmalısınız. Bebeğinizin sağlığının sizin sağlığınızla orantılı olduğunu bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Bilinçsiz ve yanlış diyet uygulamaları, hem sağlığınıza zarar verecek, hem de anne sütünün azaltmasına yol açacaktır.

Emziremeyen Anneler Ne Yapmalı?

Doğum sonrası ve öncesi belirli problemler yaşayan annelerin, anne sütü konusunda kadın hastalıklarından ve doktorlarından yardım alması gerekecektir. Kendilerine çizilen program dahilinde hareket etmeleri ve anne sütü konusunda neler yapabileceğini öğrenmeleri oldukça önemlidir. Her bebeğin, annenin sıcaklığı ve teni ile uyumlu bir süreç yaşaması gelişimi açısından üstünde durulması gereken bir konudur. Yoğun bakım desteği alan ve prematüre doğan çocuklarda anne sütü alımı büyük bir dikkat gerektirmektedir.

Erken doğumla dünyaya gelmiş bebekleri emziremeyen annelerin, belirli aralıklarla anne sütü sağılması oldukça titiz bir konudur.  Bu noktada, annelerin gece gündüz fark etmeksizin 2 ile 3 saat aralıklarında süt pompası yardımı ile anne sütü teminini sağlaması önerilir. Ağız yolu ile beslenme alışkanlığına sahip olamayan çocuklarda sağılan sütün depolandığı ve sonrası bir uygulamaya kaldığı bilinmektedir. Bebeklerin anne sütü beslenmesine alışmaması durumunda ise annelerin meme tutma sorunları da gün yüzüne çıkabilir. Çene kasları tam gelişmediği için çabuk yorulmasını doğal karşılamalı ve kararlı bir yol izlemelisiniz. Meme tutmakta zorlanan bebekler için silikon meme uçları kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile üstten enjektör yardımı ile meme ucuna mama verilmektedir. Her bebeğin mamanın anne memesinden geldiğini sanması doğal bir süreçtir. Bebeğinizin anne sütüne alışmasının mümkün olduğunu bilmeli ve herhangi bir yılgınlığa düşmemelisiniz.

Anne Sütünün Yararları

Bebeklerin ve annenin sağlığı açısından büyük önem taşıyan anne sütünün önemi oldukça büyüktür. Bebeğin, bedensel gelişimine etkisi kadar, zekâ ve ruhsal gelişimini de direkt olarak etkilediği bilinmektedir. Aynı zamanda, sindirim ve kulak sistemi enfeksiyonlarına etkili olan anne sütü, alerjik reaksiyon ve çeşitli hastalıkların önüne geçilmesi için oldukça şifalıdır. Annelerin yaşayabileceği yumurtalık ve meme kanserine karşı da etkili olduğu bilinmektedir. Ekonomik olarak da ekstra bir artı değer katan anne sütünün, doğal, sağlıklı ve kutsal bir besin kaynağı olduğunu bilmeli ve bebeğinizi anne sütünden mahrum bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Anne Sütünün Kesilmesi

Stres ve ruhsal sorunlar, düzensiz beslenme ve beslenme yetersizliği gibi nedenler dolayısı ile anne sütü kesilebilmektedir. Bu noktada, aşırı üzüntü ve ruhsal sorunlardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Kalsiyum içerikli gıdalar ve protein gibi değerlerle kendinizi beslemeli ve bebeğinize sağlıklı bir süreç yaratmalısınız. Beyaz peynir, yoğurt, süt ve kahvaltılarınızda hayvansal proteinlerin yanı sıra yumurta tüketmeye özen göstermelisiniz. Kahve ve çaydan uzak durabilir ve demir için salata tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Anne sütünün kesilmesini önlemek adına fındık, badem, ceviz gibi önemli besin kaynaklarına yönelebilirsiniz. Sigara, kahve, alkollü içecekler ve çaydan kaçınmanızda fayda var. Uyku düzeniniz ve ruh haliniz de, anne sütünün kesilmesine yol açmaktadır. Eşinizden moral ve motivasyonunuzu çoğaltacak dileklerde bulunabilir ve anne sütü için gerekli sağlık normuna ulaşabilirsiniz. Sütünüzün az olması durumlarında da, en az 2 saat aralıklarla anne sütü vermelisiniz. Meme ucu sorunları ve meme iltihaplarına karşı doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Meme uçlarında yaşanabilecek problemlerde bebeğin emzirmesine devam edebilir ve anne sütü ile sağlıklı bir gelişim yolu sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu