Anne

Anne sütü kalitesi nasıl belirlenir

anne sütü kalitesi nasıl belirlenir

Anne Sütü Kalitesi Nasıl Belirlenir?

Annelerin bilmesi gereken en önemli unsurlardan biri olan anne sütü kalitesi nasıl belirlenir? Öncelikle, bebeğinizin emzirme dönemlerinde beslenme durumunuz, sütünüzün kalitesini belirleyecek en önemli faktörlerden birisidir. Bir bebeğin bedensel ve zihinsel ihtiyaçları ilk 6 aylık zaman dilimindeki anne beslenmesine ve sağalım işlemine bağlıdır. Anne sütünde yer alan yağ örüntüsü, protein ve karbonhidrat, annenin beslenme alışkanlığı ile direkt bağlantılıdır. Her annenin süt kalitesi, salgılanması ve yağ içeriklerinde değişkenlik olması da kaçınılmaz olacaktır.

Bebeğinizin gelişimi ve bağışıklık sisteminin temel ögesi anne sütünde saklıdır. Kalitesindeki değişkenler, bebeğinizin beslenmesini direkt etkileyecek ve bağışıklık zincirindeki hassasiyeti bozacaktır. Bu sebeple, bebeğinizin hastalıklara karşı en önemli gücü olan bağışıklık sisteminin annenin psikolojik ve fizyolojik beslenmesi ile kendisini gösterdiği bilinmektedir.

Anne Sütü Ve Kalitesi

Bir annenin alacağı sağlıklı ve doğal yağların süt içerisinde yer alan yağ asitlerini düzenlediği ve düzgün bir oluşuma neden olduğunu söylemeliyiz. Anne sütü kalitesi beslenme ve emzirme alışkanlıklarının bilinçli ve sağlıklı oranlamasına eşdeğer olacaktır. Annelerin besinleri, memelerde bulunan yağ dokularından sentezlenmekte ve bebeğe aktarılmaktadır. Zeytin, ceviz ve fındık benzeri doğal ve sağlıklı yiyeceklerin yağları, süt kalitesini arttırmasının yanı sıra annenin dengeli bir beslenme alışkanlığına kavuşmasını da sağlayacaktır. Bunun sonucu olarak, bebeğinizin organ ve beyin gelişimi olumlu bir ivme kazanacak ve görme fonksiyonlarında sağlıklı bir ölçüt sunacaktır.

Anne sütünde yer alan potasyum, magnezyum, fosfor ve kalsiyum benzeri mineraller annelerin depolarından gelmektedir. Bu sebeple, annelerin sağlığında mineral eksikliğinin önüne geçilmesi adına beslenme alışkanlıkları kontrol edilmelidir. Anne sütü içeriğinde bulunan demirin az olmasının yüksek paydada yararlı olduğu bilinmektedir. Kahve ve çay alımından uzak durulması gerekmekte ve demir eksikliğinin önüne geçilmelidir. Anne sütü kalitesi nasıl arttırılır? Sorusuna yanıt olarak, düzenli beslenme alışkanlığı ve doğru emzirme pozisyonları diyebiliriz.

Meyve-sebze grubunda yer alan besinlerin vitaminleri, sütün artışı konusunda değişiklik gösterebilmektedir. Hamilelik öncesinde alınan vitamin ve besin kaynaklarının önemi, anne sütünün kalitesini büyük ölçüde etkileyecektir. Bu sebeple beslenme alışkanlıklarınızı kontrol etmeli ve bebeğinizin sağlığını ön planda tutmalısınız. Özellikle, vejeteryan annelerin D Vitamini konusunda sorun yaşadığı bilinmektedir. Bu sebeple, doktorunuz kontrolünde hareket ederek farklı besin zincirlerinden yararlanmaya özen göstermelisiniz.

Bir bebeğin emzirme süreci gün içerisinde ortalama 770 ml süte tekabül etmektedir. Bu oranın değişkenlik gösterebilmesinin yanı sıra bir annenin ortalama 850 ml süt salgıladığı bilinmektedir. Bunun getirisi olarak 600 kalori ihtiyacı kendisini gösterecektir. Ortalama 750 kalori elde etmesi gereken annelerin beslenmeleri bu yüzden oldukça önemlidir. Bebeğin ilk altı aydaki emzirilme sürecinde anneler kilo verme belirtileri gösterse de bunun beslenmeyi etkilememesi gerekmektedir.

Anne Sütünün Önemi

Her annenin emzirme sürecinde bebeğine sağladığı desteğin yanı sıra kendi sağlıklarını da düşünmesi gerekmektedir. Kaliteli süt için optimum bir beslenme yöntemi ve programına uyabilir ve gerekli tüm mineralleri sağlayabilir. Emzirme esnasında hızlı ve sağlıksız diyet uygulamalarından kaçınmalı ve her gün süt ya da süt ürünlerinden herhangi birisini tüketmesi gerekmektedir. Kayısı, yeşil sebzeler, yumurta ve havuç benzeri A Vitamini bakımından oldukça zengin olan bu besinleri tüketmelidir. Kefir, kuşburnu, taze limonata, taze meyve suyu, ıhlamur, nane, süt, su ve ayran sıvı alımlarını da aksatmamalıdır. Anne sütü kalitesi için neler yapılmalıdır? Sorusuna ek yanıt olarak kafeinli içeceklerden uzak durmalı ve alkol, sigara benzeri alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz. Bilinçli egzersiz hareketleri de yapabilir ağır sporlardan kaçınabilirsiniz.

Anneler Neden Emzirmeli?

  • Doğum sonrasındaki süreçte yaşanacak bedensel ve ruhsal problemlerden kurtulmak için
  • Bir bebeğin en önemli besin kaynağı olmasından dolayı
  • Göğüs ve yumurtalık kanserlerini önüne geçmek ve bebeğinizin bağışıklık sistemi adına
  • Salt anne sütü kaynaklı bir beslenme sunan annelerin eski formlarına ve kilo dengesine kavuşması için

Anne Sütünün Artıları

  • Zekâ seviyesine arttırması ve ekonomik açıdan avantaj sağlaması ile bilinmektedir.
  • Psikolojik ve bedensel gelişime direkt etkisi bulunmaktadır.
  • Anne sütünün faydaları olarak; alerjiler, lenfoma ve diyabet benzeri ciddi hastalıkların önüne geçmesidir diyebiliriz.
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerin avantajı kadar annelerin de ideal ve sağlıklı bir besin dengesine kavuşması.
  • Enfeksiyon ve alerjiye bağlı gelişen hastalıkların önüne geçmek.

Anne Sütü Ve Beslenme Düzeni

Mineral ve vitamin bakımından zengin beslenme düzenine sahip olmalısınız. Anne sütü beslenmesinde kendi sağlığınız bir hayli önem taşıyacaktır. Bebeğinizin gelişimine direkt etkisi olacak bu süreçte sağlıklı ve zengin içeriğe sahip besin tüketimine dikkat etmelisiniz. Doktorunuz kontrolünde kendinize bir program hazırlayabilir ve hem kendinize, hem de çocuğunuza mutlu bir gelecek yaratabilirsiniz. Hayvansal gıdalar tüketmiyor ve vejetaryan bir konumda yer alıyorsanız, B12 bakımından eksik kalabileceğinizi söyleyebiliriz. Bu ihtiyacınızı karşılamak adına doğal ve farklı besin kaynaklarını da yönelebilirsiniz. D Vitaminin süt artımı ve kalitesi adına önemi sıklıkla dile getirilmektedir. Güneş ışığından mahrum kalmamaya ve kendinize yeni bir beslenme düzeni oluşturmaya hazır olmalısınız. Anne sütünün gelişimi açısından, aşırı vitaminin olumsuz etkileri olabileceği akıldan çıkarılmamalı ve doktorunuz kontrolünde bir tutumda bulunmalısınız.

Anne Sütü Kalitesi İçin Alışkanlıklarınızı Sorgulayın

Asitli içecekler, sigara, alkol, trans yağlar ve hamur işlerine bağımlılıklarınız var ise kendinizi sorgulamaktan çekinmemelisiniz. Bu gıdaların hem sizin sağlığınıza, hem de bebeğinizin gelişimine direkt etkisi olacaktır. Anne sütünün kalitesi, bu alışkanlıklardan kurtulmakla ve sağlıklı bir yaşam formu ile mümkün olacaktır. Omega 3 yönünden sağlıklı gıdalara yönelebilir ve sebze-meyve birlikteliğinden yararlanabilirsiniz. Hazır ürünlerden kaçınmalı ve sağlıksız olduğundan şüphelendiğiniz her gıdadan uzak durmalısınız. Günümüzde, bilinçsiz ve sağlıksız beslenme yüzünden birçok bebeğin gelişimi olumsuz etkilenmektedir. Burada annelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Hem bebeğinizin, hem de sizin sağlığınız için akılcı ve seçici bir profile sahip olmak sizlerin elinde!

Anne Sütünün Kalitesi Bebeğinizin Sağlığıdır

Bilindiği üzere, annelerin beslenmesi bebeğin sağlığı ile doğru orantıda gelişim göstermektedir. Bu sebeple, anne sütü arttırmak için tavsiyeler konusunda söyleyebileceğimiz en önemli şey; sağlıklı bir beslenme programı, doğru emzirme pozisyonları ve bebeğinizi gözlemleme sürecidir. Bebeğinizin bezini kontrol etmeli ve süt artışınızla ilgili verilerinizi gözden geçirmelisiniz. Bir bebeğin gün içerisinde 5 ile 6 kez çişli bez bırakması, o bebeğin yeteri miktarda anne sütü almasına eşdeğer bir tutum olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple, titiz ve heyecan dolu bir sürecin sizleri beklediğini bilmelisiniz. Unutmayın, bebeğinizin geleceği sizin sağlığınızla mümkündür…

Her anne sütü ile beslenen sağlıklı bebeklerin doğum kilosuna erken döndüğü bilinmektedir. Sütünüzün kaliteli ve istenen düzeyde olduğunu anlamak adına bebeğinizi iyi gözlemelisiniz. Mama ve benzeri gıdaları ilk altı ay içerisinde vermemeli ve anne sütüne yönelmelisiniz. Bebeğinizin hızlı kilo alımları ve büyüme noktasında eksik gelişimine sebebiyet vermemek adına anne sütünün önemi kendisini gösterecektir. Vitamin açısından dengeli bir tutumda bulunarak doktor kontrollerini ve tavsiyelerini de göz ardı etmemelisiniz. Son olarak, kaliteli anne sütü için düzenli ve ağır olmayan egzersizler, sağlıklı ve zengin içeriğe sahip beslenme alışkanlığı, doğru emzirme pozisyonları ve bebeğinizin gelişim kontrolü gibi unsurları yerine getirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu