Bebek

Anne sütü fazla ise ne yapılmalı

anne sütü fazla ise ne yapılmalı

Anne Sütü Fazla ise Ne Yapılmalı?

Her annenin sıklıkla dile getirdiği sorulardan birisi de, anne sütü fazlaysa ne yapılmalı? Olmaktadır. Öncelikle, anne sütünün fazla olması durumuna bilimsel dil ile hiperlaktasyon denmektedir. Hipertaksiyon durumlarında mastit, kanal tıkanması benzeri sancılı meme sorunları ortaya çıkmaktadır. Aşırı süt alımının en büyük dezavantajı olarak gazlı olmasını ve bebeğin kilo kaybı yaşamasını gösterebilir. Emzirme esnasında şekerli ve sulu olan önsütün yağlı bölgelere yakın olması sebebiyle, besleyici ve büyütücü hücrelerin kullanılamaz hale geldiği bilinmektedir. Süt şekerinin ince bağırsaklarda birikmesi sonucunda bebekte kilo kayıpları ve mayalanma kaynaklı ağrılı gaz sancılarının ortaya çıkması muhtemel olacaktır.

Anne Sütünün Fazla Olduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

 • Bebeğinizin memeyi reddetmesi durumlarında
 • Emiş sonrasında gazlı ve şiddetli kusmalarda
 • Bebeğiniz emme esnasında memeyi bırakabilir ve kendisini geri çekebilir
 • Hızlı bir akışkanlığa sahip sütün bebeğinizin öksürmesine ve yutkunmasına yol açması mümkündür

Yukarıdaki belirtilerin görülmesi durumunda telaşa kapılmamalı ve akılcı bir yol izlemelisiniz. Anne sütü fazlalığı bebeklere basınçlı ve kuvvetli geldiğinden geri tepkimelerin olması da kaçınılmaz olacaktır. Bir annenin süt oranının fazla olduğunu anlamasının zor olmadığı bilinmelidir. Bebeğin 3 ile 6 haftalık olmadan bu durumun görüldüğünün de altını çizmeliyiz. Aşırı süt salgılanmasının en önemli etkileri arasında ise hafif rahatsızlıkların yanı sıra ciddi problemlere yol açması olarak gösterebilir. Emzirme ve süt refleksi ilişkinizi kontrol etmeli ve doktorunuzla danışık bir süreç izlemelisiniz.

Anne Sütünün Fazlalığı Gibi Durumlar İçin Öneriler

 • Süt akışınızın yavaşlamasını beklemeli ve sütünüzü pompa ya da elleriniz yardımı ile bebeğinize sunmalısınız. Herhangi bir işlemin geçersiz ve yararsız olması durumlarında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Süt üretiminizi arttıracak emzirme yöntemlerine hâkim olmalı ve sabırlı olmaktan vazgeçmemelisiniz.
 • Sütün akışında yavaşlama olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumlarda bebeğinizin de zarar görebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Anne sütünüzü, temiz bir kavanoza koyabilir ve buzluğa koyduktan sonra verebilirsiniz.
 • Emzirme konusunda belirli sınırlandırmamalar getirmemelisiniz. Bebeğinizin meme isteğine karşılık mütemadiyen aynı göğüsten vermeye özen göstermelisiniz.
 • Ciddi durumlarda annelerin doktor kontrolünde hareket etmeleri gerekmektedir. Bu sebeple, hangi zaman diliminde hangi memeden süt vermeniz gerektiğini bilmelisiniz.
 • Anne sütünün bebek için önemi ve yararı oldukça büyüktür. Bedensel ve zihinsel gelişim aşamalarında bebeğinizi anne sütünden mahkûm bırakmamalısınız. Sütünüzün aşırı olması durumunda titiz ve dikkatli olmak için elinizden geleni yapmalısınız.
 • Annelerin, anne sütün aşırı olmasından duydukları rahatsızlıkların yanı sıra anne sütünün aşırı olmasının nimet olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Anne Sütünün Fazlalığı Hakkında

Emziren anneler için aşırı sütün gelmesini olumlu bir ivmeye çevirmeli ve bebeğinizi beslemelisiniz. İlk altı ay içerisinde bebeğinizin temel besin kaynağı olan anne sütünün bedensel gelişimin yanı sıra hastalıklara karşı önemi de sağlık uzmanları tarafından vurgulanmaktadır. Bebeğinizin ihtiyacından fazla anne sütü gelmesi durumunda göğüs pompası kullanabileceğinizi de unutmamalısınız. Sağacağınız sütün muhafaza edilmesi ve buzluğa konduktan sonra verilmesi önerilmektedir.

Anne Sütünün Fazla Gelmesi Ve Sakıncaları

Meme dokusu fazlalığı, bol su tüketimi, beyin tarafından fazla salgılanan hormonlar ve bebeğin emme ihtiyacı gibi durumlarda anne sütünün fazla gelmesi mümkündür. Bebeğinizin doyuma ulaşmasının hemen ardından başlayan süt kanalı tıkanmaları, yanmalar ve göğüste oluşan ağrılar sebebiyle aşırı süt sağmaktan kaçınmalısınız. Sağacağınız sütün buzdolabında en az iki gün beklemesi ve oda sıcaklığına uygun olması önerilmektedir. Bebeğin emme esnasında sütün fazla gelmesi size olduğu kadar bebeğinize de zarar verebilmektedir. Geniz tıkanması ve boğulma gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız dikkatli olmalısınız. Emzirme pozisyonlarına hâkim olmalı ve yatay bir konumda orta ve işaret parmağınızla meme çıkışını ve hızını düzgün bir şekilde kontrol etmeniz gerekecektir.

Anne Sütünün Fazlalığına Karşı Neler Yapılabilir?

Emzirme dönemlerinde yağı az miktarda ve sulu olan aşırı süt sağımı, emiş sonunda besin değeri yüksek ve yoğun olarak gelmektedir. Doktorlar tarafından dile getirildiği üzere, anne sütünün fazlalığını önlemek için tek memeden vermeye dikkat etmelisiniz. Memeden süt sağılmalı ve sonrasında bebeğinize vermelisiniz. Bebeğinizin, hem yağlı sütten, hem de sulu sütten yararlanması oldukça önemlidir. Doğru ve sağlıklı süt oranının ikisinin dengesinden geçtiği akıldan çıkarılmamalıdır. Her iki memenin süt oranı sağım yöntemi ile dengelenmeli ve biriken sütleri kavanoz yardımı ile buzdolabına koymalısınız.

Anne Sütü Ve Etkileri

Anne sütünün etkileri bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi ile doğru orantıda işlemektedir. Günümüzde, birçok annenin emzirme konusunda yaşadığı amatör deneyimler, bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğinden titiz ve hassas olunmalıdır. Anne sütünün aşırı gelmesi gibi bir durumla karşı karşıya iseniz sütanneliği tercihini de kullanabilirsiniz. Fazla sütünüz var ise, salt kendi bebeğinizi değil yakınlarınızdaki bir bebeği de besleyebilirsiniz. Anne sütünü azaltmak için çaba göstermemeli ve fazlalık değerlerini kullanabileceğiniz alanlar yaratmalısınız. Her annenin aynı vücut ve metabolizma dengesi bulunmadığından, fazla sütü bulunan annelerin diğer anneler yardımcı olmasını öneriyor ve bebeğinizle birlikte geçireceğiniz mutlu bir yaşamın elinizde olduğunun altını çizmek istiyoruz. İlk kez bebeğe sahip olan annelerin emzirme pozisyonlarını ve sütlerini değerlendirme yöntemlerini incelemelisi gerektiğini söylemeliyiz. Aşırı süt üretiminin doğru kullanıldığı sürece bebeğe hiçbir zararı dokunmayacaktır. Doktorunuzdan ve yakın çevrenizdeki deneyimli büyüklerinizden de yardım almayı ihmal etmemelisiniz.

Anne Sütü Yetersizliğinin Bir Diğer Nedeni; Meme Dolgunluğu

 • Bebeğin emmesinde problem var ise süt üretimi azalacaktır.
 • Annenin emzirme süresi kısa olacaktır. Emme sürecinin ağrılı geçmesinin annede geliştireceği hassasiyetlerin altını çizmeliyiz.
 • Memede depolanan sütün apse ve meme iltihaplarını geliştirdiği bilinmektedir.
 • Bebeğin, meme başında bulunan kahverengi bölümün gergin olması nedeniyle emme yapamadığı ve meme başını tutamadığını da eklemeliyiz.
 • Meme dolgunluğuna sahip annelerin bebeklerinin beslenmesinden fazla süt üretmesi durumunda sütlerini biriktirmesi ve iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Anne sütünün ziyan olmasını önlemeli ve annenin yaşayabileceği sağlık sorunları engellenmelidir. Her annenin sağlıklı bir şekilde sütünü sağması ve boşaltması gerektiğini belirtmeliyiz.

Anne Sütü Fazlalıklarında Bebek Ve Anne Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

 • Birkaç günü aşmayacak emzirme süreçlerinde tek bir meme yoluyla beslemeye ve uzun bir süre bu memede ısrar etmeye özen göstermelisiniz.
 • Annelerin emzirme sürelerini ve aralıklarını minimum seviyelere çekmesi gerekmektedir. ( 5 ile 15 dakika arası )
 • Göğüslerde oluşabilecek ağrı ve sancı gibi durumlarda sızlama ortaya çıkabilir. Soğuk kompres uygulamasına yönelebilir, destekleyici bir sutyen ya da parasematol kullanabilirsiniz. Anne sütünü engellemek ve dengesini sağlamak adına duşa girdiğinizde sütünüzün belirli miktarını sağabileceğinizi bilmelisiniz.
 • Bebeklerinizin, memenizi iyi ve doğru şekilde kavradığını kontrol etmelisiniz.
 • Anneler için önemli olan bir diğer unsur da, sutyenlerinizin herhangi bir bölgeden baskı yapmaması ve destekleyici işlevi olması gerektiğidir.
 • Emzirme tekniklerine hâkim olmalısınız. Özellikle, emzirmenin başlangıçlarında sırt üstü bir pozisyonda uzanabilir, daha sonrasında oturarak emzirmenize odaklanabilirsiniz. Ancak, emzirme sürecinin tamamında sırt üstü uzanmamalı ve süt üretiminizi engelleyeceği akıldan çıkarılmamalıdır.
 • Emzirme başlangıcı hızlı ola annelerin sütünü biraz sağması ve sütün akması esnasında bebeğini memeden çekmesi gerektiği önerilmektedir. Son olarak, annelerin bilmesi ve üzerinde düşünmesi gereken en önemli unsurun, anne sütünün yararları olarak hastalık ve gelişim etkisinin direkt payı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu