Hamilelik

Ağrısız Doğum Yöntemleri

ağrısız doğum yöntemleri

Ağrısız Doğum Yöntemleri

Anne adaylarını en çok korkutmakta olan durumlardan biri de doğum esnasında yaşanmakta olan zorluklar. Bebeğini hissettiği andan itibaren büyük bir sevinç ve heyecanla bebeklerini beklemekte olan anne adayları için pek çok doğum yöntemi bulunmakta. Tıp yeniliklere ve teknolojiye yakından uyum sağlayarak her geçen gün kendini geliştirerek ve yenileyerek anne adaylarına pek çok kolaylık ve ağrısız doğum yöntemleri sunmaktadır. Bu da anne adayları için oldukça önemli bir durum. Çünkü anneler bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucağına alabilmenin umudu ile beklemektedir.

Ağrısız ve daha kolay bir doğum için uygulanmakta olan ağrısız doğum yöntemleri lokal anestezi, epidural analjezi, spinal analjezi ve genel anestezi olmak üzere farklı şekillerde gruplandırılmakta. Her doğum yönteminde farklı uygulamalar yapılmaktadır. Genel olarak doğum yöntemleri anne ve bebeğin sağlığı açısından doktor tarafından gerekli muayene yapılarak belirlenmekte. Genel olarak normal doğum ağrılı bir süreç olduğundan dolayı günümüzde pek çok anne adayı ağrısız doğum yöntemleri ile ilgili araştırmalar yapmakta ve doğumlarını bu şekilde gerçekleştirmektedir.

Epidural Analjezi

Her anne bebeğinin doğduğu anı görmek ve buna tanıklık etmek ister. Tıp gelişen teknolojiden yararlanarak annelere bu olanağı sağlamaktadır. Eskiden sadece normal doğum yapan anneler bilinci açık bir şekilde bebeğinin doğum anını görebilirken günümüzde gelişen ağrısız doğum yöntemleri ile anne hiçbir doğum ağrısı hissetmeden bilinci açık bir şekilde bebeğinin doğum anını takip edebilmekte. Epidural analjezi bu aşamada en çok tercih edilmekte olan doğum yöntemlerinden biridir. Epidural analjezi ile doğum gerçekleştiren anneler ağrısız ve bilinci açık bir şekilde doğuma alınmaktadır. Epidural analjezinin en güzel yanı da annenin doğum sonrası yaşayabileceği ağrıları da ortadan kaldırması. Epidural analjezide omurilik zarı üzerine sinir köklerini etkileyecek lokal anestezik maddeler verilmekte.

Doğum Ağrılarını Azaltmak

Doğum ağrıları bebeğin anne karnı içerisindeki duruş pozisyonuna, bebeğin kilosuna ve daha pek çok etkene göre farklılık gösterebilmekte. Her ne olursa olsun sonuç olarak her doğum sancılı ve ağrılı bir süreci kapsamaktadır. Doğum esnasında anneye damar yolu ile verilmekte olan ilaçlar ağrıların en aza indirilmesine yardımcı olmakta. Ancak bu ilaçlar bazen yan etkiler de yaratabilmekte. Bu sebepten dolayı doğum esnasında ilaç vermek yerine ağrısız doğum yöntemleri geliştirilmiştir.

Ağrısız doğum yöntemlerinde anne vücudu uyuşturulmaz. Sadece ağrıların ortadan kaldırılması sağlanarak annenin rahat bir doğum gerçekleştirilmesi sağlanır. Epidural analjezi ile doğum yapan bir anne doğum sonrası kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve kolay bir şekilde ayağa kalkarak yürüyebilmekte.

Doğum Yöntemi Seçerken Doktor Tavsiyeleri

Doktor özellikle hamileliğin son haftalarında daha sık kontrollere başlamakta ve anne adaylarını doğum yöntemleri ile ilgili olarak bilgilendirerek doğuma hazırlamaya yardımcı olur. Bebeğin gelişimi, kilosu ve doğum kanalına iniş pozisyonuna göre uygun doğum yöntemi belirlenir. Anneler genel olarak normal doğumun zorluklarından ve ağrılarından korktukları için tıp gelişmelerinden ve teknolojiden yararlanarak ağrısız doğum yöntemlerini tercih etmektedir. Ağrısız doğum yöntemlerinde anne vücudu uyuşturulmadan doğumun normal bir şekilde ilerlemesi ve bu esnada annenin ağrıyı hissetmemesi sağlanır. Anne bebeğini doğumdan hemen sonra kucağına alarak beslemeye başlayabilir.

Doktorlar anne ve bebek sağlığını her zaman en ön planda tuttukları için doğum esnasında kullandıkları ilaç ve yöntemlere dikkat etmekte ve hem anneyi hem de bebeği sağlıklı bir şekilde normal hayata döndürmek için çalışmalar sağlamaktadır. Doğum öncesi anne ve doktor arasındaki iletişim büyük ölçüde önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu