Çocuk

Ağlayan Çocuk Nasıl Sakinleştirilir

ağlayan çocuk nasıl sakinleştirilir

Ağlayan Çocuk Nasıl Sakinleştirilir?

Ne kadar çok dikkatli anne baba olunsa ve şartlar, ortam sakin olsa da bebeklerin ve çocukların ağlamasına engel olmak mümkün olmayabiliyor. Bu durumda en çok endişelenen kişiler de anne babalar olur.

Çocuklar Neden Ağlar?

Çocukların ağlarken sakinleşmesine çareler bulmadan önce aslında çocukların neden ağladığını ve ağlamadan önce ortamı nasıl bir hale getirmemiz gerektiğini konuşmamız daha uygun olacaktır. Çocukların ağlama sebepleri konusunu ikiye bölebiliriz. Bebekler ve çocuklar olarak iki farklı başlık ile bu konuyu ele almamız daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bebeklik ve çocukluk zamanlarındaki ağlama sebepleri farklıdır.

Bebeklerin ağlama sebepleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Acıkma
 • Uykusunun olması
 • Bir hastalığın belirtisini hissetmesi
 • Ağrısının olması
 • Altının ıslak olması
 • Üstünün değiştirilmesini istemesi
 • Diş çıkarması
 • Kolik bir bebek olması
 • Ortamın çok sıcak ya da soğuk olması
 • Kucaklanmak istemesi (korku ya da içinde huzursuzluk yaşadığı zamanlarda)

Bu kadar sebep arasında bebeklerin her gün ağlayarak kendini ifade etmesi çok anormal karşılanmamalıdır. İçinde korku hisseden bebekler bile annelerinin kucağını istedikleri için ağlayabilirler.

Çocukların ağlama sebepleri kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • İstediği olmadığı zaman ağlama davranışı sergileyebilirler.
 • Ağrısı olabilir.
 • Morali bozulmuş olabilir.
 • Okulda sorunlar yaşamış olabilirler.
 • Yanında birçok ek belirti görüldüğünde tacize uğramış olabileceğini söyleyebiliriz.
 • Korkmuş olabilir.
 • Gece rüyasında hoşuna gitmeyen şeyler görmüş olabilir.

Sebepleri sayarken olduğu gibi çocukları sakinleştirme yollarından bahsederken de yine iki başlık altında inceleme yapabiliriz. Hem de psikolojik olarak neden ağlama alışkanlığının kazanıldığından da bahsedebiliriz.

Ağlayan Bebekler Nasıl Sakinleştirilmelidir?

Bebeklerin ağlama sebeplerini öğrenmiştik. Fizyolojik olarak ateş, burun tıkanıklığı, öksürük gibi hastalıkları olmamasına rağmen bebeğinizin neden ağladığına anlam veremiyor ve ne yapacağınızı bilemiyor iseniz bu maddeleri uygulayabilirsiniz. Hayat kurtarıcı detaylar ile bebeğinizi sakinleştirmeniz mümkün.

 1. İlk olarak sakin kalın. Bebekler bu yaş döneminde çok iyi hissedebilirler ve telaşlı olmanız durumunda bebeklerin ağlaması daha da artabilir. Çünkü telaşınız onlara da geçmektedir.
 2. Bebeğin bezini kontrol edin. Farkında olmasanız da, yeni değiştirmiş olsanız da bez kirlenmiş olabilir.
 3. Ateşini ve burun tıkanıklığını kontrol edin. Herhangi bir aksilik halinde doktorunuza danışın.
 4. Karnı acıkmış olabilir. Emzirmeyi deneyin.
 5. Gazını kontrol edin. Her emzirmenin peşinden bebeklerde yine gaz oluşumu meydana gelmektedir. Masaj yaparak gazını çıkarmasını sağlayın. Gazı çıktıktan sonra rahatladığı için uyuma ihtiyacı olabilir. Uyutmayı deneyin.
 6. Bebeğin sadece ihtiyacı karın doyurmak, altını değiştirmek değildir. Psikolojik olarak da sevgi, ilgi, güven duymak istediklerinde ağlayarak, mızıldayarak bunu annelerine gösterirler. Bu gibi durumlarda bebeğinizin yanına uzanın, sarılın, ellerini okşayın. Bu şekilde en önemli ihtiyacı olanı, sizi ona vermiş olursunuz.
 7. Canı sıkılmış olabilir. Kucağınıza alıp ev içinde dolaştırın, camdan baktırın.
 8. Hafif bir şarkı mırıldanabilirsiniz. Anne sesi sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bebekler için en iyi nota anne ninnisidir.
 9. Teniniz ile bebeğinizi sarın. Güven duyması ve sizin varlığınızı hissedip korkularından uzaklaşması için teniniz ile temas etmesi önemlidir. Bu onu rahatlatacaktır.
 10. Bebeğinizi kucağınıza alıp kalp hizanıza getirerek hafifçe pışpışlayın. Yapılan birçok bilimsel araştırmada kalp atışının ruhsal dinginlik verdiği ortaya çıkmıştır.
 11. Kıyafetlerini çıkarıp vücudunda herhangi bir döküntü olup olmadığını araştırın.
 12. Ilık su ile duş almak insanı her yaş döneminde rahatlatır. Bebeğiniz için de bunu deneyebilirsiniz. Banyo sonrası da bebek yağı ile masaj yapabilirsiniz.
 13. Bebekler karnına dokunulmayı ve sırtının sıvazlanmasını çok severler. Bu hem rahatlatan bir dokunma eylemidir hem de bebek ve anne arasındaki bağın güçlenmesine yardımcıdır.
 14. Sadece banyo yapılmasına gerek yoktur. Bebeğinize masaj yağı desteği ile masaj yapın. Yetişkinlerde olduğu gibi masaj bebekleri de rahatlatan bir durumdur.
 15. Karnı tok olsa dahi emzirme pozisyonuna getirerek onunla bir süre bu halde kalın. Göğüs hizası bebeklere huzur verir.
 16. Bebekler dünyaya geldiği zaman yüksek ses ve yüksekten düşme korkuları ile doğmuş olur. Dış etkenlerden gelen sesleri azaltın ve korkmasının önüne geçmeye çalışın.
 17. Ortamın soğuk gelmesi de bebeği huzursuz eden durumlardan biridir. Sıcaklığı biraz daha arttırabilirsiniz. Fazla kuru hava da ağzın kurumasına sebep olabilir. Bunun için kalorifer kenarına su asmayı deneyebilirsiniz.
 18. Araba ile gezmek genellikle bebekleri sakinleştiren bir durumdur. Titreşimli ve hafif tonlu sesler sakinleştirici etkisine sahiptir. Ney sesi gibi sesler, rahatlamaya katkı sağlayabilir.
 19. Dışarıdaki havaya göre bebeğiniz ile dışarı çıkabilirsiniz. Soğuk havalarda bile sıkı giyindikten sonra kısa bir yürüyüş çok iyi gelecektir. Hem temiz hava hem de daha fazla oksijene bebeklerin de ihtiyacı var.
 20. Kolik durumda olan bebeklere sunulacak ilk faydalı öneri elektrik süpürgesi ya da saç kurutma makinesi sesleridir. Annenin karnında iken dolaşımın sesi ile bu saydığımız makinelerin sesleri birbirine çok benzemektedir. Bu sesleri duydukları zaman bebekler kendini anne karnında zannederek güvene eriştiği için sakinleşmektedir.

Ağlayan Çocuklara Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Birçok anne baba çocuklarda öfke kontrolü nasıl yapılır, bilmemektedir. Sinirlendikleri anda onlara nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda da hep bilgi eksikliği bulunmaktadır. Belli püf noktalar ile anlık sinir krizlerini sakinlik ile atlatabilmek mümkündür. Peki nasıl yaklaşılması gerekiyor?

 • İlk olarak çocukların ağlamalarının ya da sinir krizi geçirmelerinin altında yatan olumsuz duyguların olduğu unutulmamalıdır. Hiçbir çocuk durduk yere ağlamaz. Onun için çocuğun neden ağladığını bilmek önemlidir. Çocuklarda duygu kontrolü olmadığı için hislerini dışa ağlama ve sinir krizi olarak vurmaktadırlar. Bunun için ilk olarak ebeveyn olmanın verdiği rol ile sakin kalmalısınız.
 • Ağlama sırasında çocuğun göz hizasına inilmelidir ve şu şekilde bir cümle ile giriş yapılabilir: “Sana yardımcı olmak istiyorum; ancak, şu anda seni anlamıyorum. Eğer ağlamadan istediğini anlatırsan anlaşabiliriz.” Bu şekilde karşılıklı iletişimin önemi de vurgulanmaktadır. Aynı zamanda sorunların çözümünde şiddete başvurmanın gerekli olmadığı ifade edilmektedir.
 • Ağlama krizi anında kendi öfkenizi geri plana atmanız önemlidir. Bir taraf ateş iken, diğer taraf her zaman su olmalıdır ki ortada bir sakinlik bulunabilsin. Çocukların ağlama nöbetlerinde de “kendini iyi hissedene kadar bekliyorum” mesajı vererek beklenmelidir. Bu esnada karşılıklı şiddet gösterilmediği için çocuk bir süre sonra kendini rahatlatacak ve sakinleşecektir. Çocukların ağlama krizlerini arttıran en önemli hata ebeveynlerin de sinirle yaklaşmasıdır.

Örnek bir diyalog sunabiliriz. Ödevini yapmak istemeyen bir çocuk ele alalım. Genellikle çocuklar ödev ve okul sorumluluğundan kaçıyorsa ya anlamıyor ya da verilen görev zor geliyor demektir. Bunun için ebeveynlerin “Ödevini yapmıyorsun, kızıyorum” demek yerine “Ödevini yapmak istemiyorsun. Çünkü sana zor geldiğini düşünüyorsun sanırım” gibi bir yaklaşımda bulunması gerekir. Bu ifadeler ile empati duygusu aşılanır ve sorunların çözümünde her zaman konuşarak anlaşmanın önemi vurgulanır.

Bebeklik dönemi haricinde çocukluk döneminde ağlama krizlerinin en büyük nedeni ebeveynlerin ters tepkileri ve yanlış tutumlarıdır. Yetişkin ile konuşur gibi düşünmek ama çocuklardan da aynı olgunluğu beklememek önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu