Hamilelik

Adet Öncesi Hamile Kalınır mı

adet öncesi hamile kalınır mı
Adet Öncesi Hamile Kalınır mı?

Gebe kalmak isteyen kişilerin genelde aklına takılan sorulardan birisi de adet öncesi hamile kalma durumudur.  Gebe kalma zamanları olarak bilindiği gibi genelde adetten sonraki ikinci haftaya geçildiği zamanlardır. Ancak nadir durumlarda adet olduktan önce ya da hemen sonra da hamile kalınma durumu düşük de olsa olma ihtimali bulunmaktadır. Bu konuyu tam olarak açıklamak için adet döngüsü hakkında tam olarak öncelikle bilgi sahibi olmak gerekir. Adet kanaması nedir, nasıl olur, adet döneminin gebelik dönemine olan etkisi nasıldır, bu gibi soruların cevabını bilmek gerekir. Bu konuda sizlere bilgiler vererek sizlere bu konu hakkında yardımcı olmaya çalışacağız:

Adet Döngüsünün Oluşumu ve Gebeliğe Olan Etkisi

Kadınlarda her ay belli aralıklarda olan adet döngüsünün oluşumu ve gebeliğe olan etkisi şu şekildedir; Adet kanaması, kadınların rahim içinde bulunan dokunun kanayarak dökülmesiyle başlar. Bu dokunun özelliği bebeğin gebelik sırasında beslenmesini sağlayacak uygun ortamın oluşmasını sağlamaktır. Her ay bu şekilde bu doku kanayarak dökülür ve diğer ayda tekrar yeni bir doku oluşur. Gebe kalmak isteyen bir kadın yumurtlama zamanını iyi bilmesi gerekir. Yumurtlama zamanını iyi bilmek gebe kalmanın daha kolay olması için size yardımcı olabilir. Yumurtlama zamanı adet döngüsünden 14 gün önce başlamaktadır. 28 gün adet döngüsü olan kadınlar için yumurtlama zamanı n adetten 14. Gün önceyken adet döngüsü 35 gün olan kadınlarda ise 21. Gün gerçekleşir. Adet öncesi 14. ya da 21. günde gebe kalma durumu ise sağlıklı bir bayanda yüksek ihtimalle olacaktır.  Sağlıklı bir bayan genelde bu zamanlarda gebe kalma riski yüksektir. Eğer gebe kalmak istiyorsanız adetinize kaç gün kaldığını iyi hesap ederek ona göre çocuk yapma çalışmalarına başlayabilirsiniz. Gebe kalmak istemeyen kişiler de bu zamanlara dikkat ederek gerekli önlemi alabilir.

En çok merak edilen sorulardan birisi de yumurtlama döneminin olmadığı dönemlerde hamile kalınabilir mi? Adet olmaya yakın zamanda hamile kalma durumu düşük de olsa olabilir. Kadınlardaki yumurtlama zamanlarında bazen değişiklik yaşanabilir. Bu bakımdan bu dönemlerde de hamile kalma olasılığınız vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu