Anne

Adet olan anneler emzirebilir mi

adet olan anneler emzirebilir mi

Adet Olan Anneler Emzirebilir Mi?

Adet dönemi hakkında merak edilen çok şey vardır. Adet kadınların her ay belli günlerde karşılaştığı bir biyolojik durumdur. Bu süreçlerin kadınların hamilelik süreci ile birlikte bitebileceğini biliyoruz. Yani bir anne hamilelik dönemi içerisinde adet olmaz. Hamilelik dönemini izleyecek bir diğer dönem ise lohusa dönemidir. Bu dönem içerisinde anne tekrar adet olabilir. Ancak bu dönemde anneler fazlasıyla hassas olabilir. Sebebine gelecek olursak lohusa dönemi sırasında anneler çeşitli hormon değişiklikleri ile karşılaşabilir ve bu hormon değişikliklerinden anne vücudu ruhsal aynı zamanda fiziksel değişimler yaşayabilir. Bu dönem sonrasında adet olan annelerin emzirme durumunda merak ettiği çok şey vardır.

Adet Olan Anne Emzirmeli Mi Emzirmemeli Mi ?

Mantık olarak düşünüldüğünde emzirmenin şartlar ne olursa olsun annenin emzirmeye devam etmesi gerekiyor. Bu dönemlerde annenin fiziksel değişimleri sütüne de etki edebilir. Fakat bu sütün besin değerlerini çok değiştirmez. Bu değişim sütün tadında baş gösterebilir. Bebeğiniz sütünüzün o dönemlerde tadını beğenmeyebilir ancak sizin pes etmemeniz ve alternatif çözümler üretmeniz gerekmektedir. Anneler adet dönemi emzirme olayını biraz fazla kafaya takıyor. Aslında biraz daha düşünecek olursak annelerin bu dönemlerde ruhsal olarak daha duygusal bir yapıda oldukları düşünüldüğünde bu durumun çok da anormal bir durum olduğunu söyleyemeyiz.

Unutulmaması gerekiyor ki bebeklerin sizin bir biyolojik mucize olan sütünüze her saniye ihtiyacı vardır. Anne sütü bir bebeğin fiziksel olarak bütün yükünü sırtlayacak tek doğal besindir. Adet döneminde sütün tadında olan değişikliğe bebeğinizin alışması tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Eğer sütünüzü istemediğinde başka takviyelerle hemen vazgeçerseniz bebeğinizi bu dönemlerde emzirmekte güçlük çekersiniz.

Ne Yaparsam Yapayım Adet Döneminde Emziremiyorum

Durum ne olursa olsun bazen bu dönemlerde bebeğinizi emmeye ikna etmek çok zor olabilir. İnatçı bir bebek bir annenin isteyeceği en son şeydir. Bu gibi durumlarda endişelenmeniz gerekiyor desek yalan olur aynı şekilde endişelenmemelisiniz desek de yalan olur. Yani anlatmak istediğimiz özet olarak şu ne kadar bilgiye ve bilince sahip olursanız olun elinizde olmayan durumlardan dolayı emzirme olayında sıkıntı çekebilirsiniz. Örnek verecek olursak bir hastalığınız var ve bu durumu normal olarak görebilir hayatınıza devam edebilirsiniz.

Bebekler direk anne sütüyle beslendikleri için sizin hastalıklarınızdan kolaylıkla etkilenebilirler. Hatta ve hatta ruhsal sıkıntılarınızdan bile etkilenebilirler. Hal böyle olunca bir anneye daha dikkatli olmak düşüyor. Bu yüzden hastayken emzirme yapacaksınız elbette fakat bu hastalıktan bebeğinizin etkilenmemesi için elinizden gelen tedbirleri alacaksınız. Peki ama nasıl bir tedbir alabilirim? İşte tam bu noktada sizin için gerekli bilgiyi taşımak için yıllardır dirsek çürüten doktorlarımıza danışabilirsiniz. Sorunlarınızı onlara anlattığınızda sizin için en kolay olan çözüm önerilerini sizlere sunacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu