Hamilelik

9. hafta gebelik

9. hafta gebelik
Gebelikte 9. Hafta

Bebeğinizin gelişimin hızla devam ettiği bu süreçte bebeğiniz artık dokuz haftalık olmuştur. Gebelikte 9. Hafta bebeğinizin hareket kabileyetinin başladığı haftadır. Bebeğinizin bu haftada el ve dirsekleri artık iyice belirginleşmeye başlamıştır. Bebeğiniz bu dönemde hareket ederek kollarını dirseklerden bükmeye başlayabilir. Diz ve ayak bileklerini de artık yavaş yavaş kımıldatmaya başlamaktadır. Bebeğiniz bu dönemde hareket etmeye başlasa da henüz daha çok büyümediği için bebeğinizin bu hareketlerini hissetmeyebilirsiniz. Ancak ultrasonda bebeğinizin hareketlerini görebilirsiniz. Sizin bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlaması gebeliğin ancak 16. Haftasına doğrudur. 16 ve 20. Haftalar arası bebeğinizin hareketlerini siz de hisseder hale gelebilirsiniz.

Bebeğinizin artık bu dönemde pek çok eklemi oluşmuştur. Bebeğinizin parmak izleri derinizin yüzeyinden görülmeye başlayabilir. Bağırsaklar bu dönemde karın içinde kendileri için oluşturulan boşluğa doğru ilerlemeye başlamaktadır. Bebeğinizin boyu 23- 26 mm kadar olmuştur ve bebeğiniz artık çok küçük olsa da bir insan görünümünde şekli iyice belirginleşmiştir. Bundan sonra bebeğinizin hızla büyümeye devam ederek daha da belirgin hale gelecektir.

Bebek Gelişim Süreci

Bu dönemlerde bebeğinizin gelişim süreci bahsettiğimiz şekilde olmaktadır. Bebek gelişim süreci hemen hemen bu haftaya kadar bütün gebelerde aynı şekilde devam etmektedir. Gebeliğim 20. Haftasına kadar hemen hemen bütün bebekler aynı gelişim sürecinde devam eder. Ancak 20. Haftadan sonra genetik etkiler, ırk ve anneye özel özellikler bebeklerin gelişimini etkilemektedir. Bu özelliklere bağlı olarak 20. Haftadan sonra bebeklerin gelişimi ile ilgili artık belirgin farklar ortaya çıkmaya başlar. Örneğin gebelikte yeterli ve dengeli şekilde beslenen bir anne ile beslenmesine dikkat etmeyen, bebeği için gerekli vitamin ve mineralleri almadan dengesiz beslenen bir annenin bebeğinin gelişimi bir olmayacaktır. Aynı şekilde gebelikte sigara kullanımı da bebeğin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Sigara dışında alkol kullanımı da bebeğin gelişimini kötü yönde etkileyen özelliklerdir. Annenin genetik olarak yapısı da en son olarak bebeğin gelişimi yönünde etkilidir. Beslenmeye ne kadar dikkat edilse de bazen genetik faktörler de bebeğin gelişimi yönünde etkili özelliklerdir. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için size ihtiyacı vardır. Bu açıdan gebelik döneminde sağlıklı beslenmeli, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini düzenli olarak almaya çalışmalı, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımından kaçınmalı, bilinçsiz ilaç tüketiminden de uzak durmaya çalışmalıdır. Gelişigüzel gebelikte ilaç kullanımı da bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyen sebeplerdendir. Bu açıdan illa ilaç kullanmamız gerekiyorsa doktorumuzun önerisi ile kullanmalıyız.

Gebeliğin 9. Haftasında Siz de Olan Değişimler

Bebeğinizin insan görünümü aldığı ve iyice şekillendiği bu dönemde siz de de değişiklikler olmaya devam edecektir. Gebeliğin 9. Haftasında siz de olan değişiklikler olarak bu haftada siz de olan en önemli değişiklik dişeti kanamalarının görülmesidir. Bu haftalarda kan dolaşımınızın hızlanması ve dokuların gebelik hormonlarının etkisiyle gevşemesi sonucu dişetlerinizde kanamalar oluşabilir. Gebelikte diş çürüğü ve diş kaybının yaşanması bu dönemde yüksek ihtimaldir. Bebeğiniz kalsiyum ihtiyacını da sizden sağlamaktadır. Siz kalsiyum içerikli besinleri yeterli ölçüde almazsanız bebeğiniz ihtiyacı olan kalsiyum sizden sağlar ve buna bağlı olarak kalsiyumsuz kaldığınız için diş çürümeleri başlayabilir.  Bu açıdan gebelikte diş kaybını önlemek için süt, yoğurt, yumurta gibi kalsiyum içerikli besinlerle beslenerek kalsiyum eksikliğinizi gidermeniz gerekir. Dişeti kanamaları ve diş çürükleri için günde en az iki kere dişleriniz güzel bir şekilde fırçalamanız gerekir. Bu dönemde tükürükteki asit oranı normalin üstünde olduğu ve koruyucu olan diş minesine yıpratıcı etki yaptığı için diş çürüğü riski yüksektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu