Hamilelik

8. hafta gebelik

8. hafta gebelik
Gebelikte 8. Hafta

Gebeliğin ikinci ayına doğru bebeğinizin gelişiminde çok daha hızlı mesafe kat edilmektedir. Gebelikte 8. Hafta bebeğinizin iskelet dokusunun hazır hale geldiği dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin kıkırdak taslakları oluşmaya başlamaktadır. İlerleyen dönemlerde bu kıkırdak taslakları kemikleşmeye başlayacak ve bebeğinizin şekli iyice belirmeye başlayacaktır. Bu dönemde kıkırdak taslakları dışında bebeğinizin burnunun ucu oluşmaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin göz kapakları iyice belirginleşir. Alt çenesi de ortaya çıkmaya başlar. Gebeliğin 8. Haftasında bebeğinizin yemek borusu nefes borusundan ayrılır. Bu dönemde de akciğerler gelişmeye devam eder. Böbrekler ilk defa bu dönemde oluşma sürecine girer. Bebeğinizin kalp kapakçıkları bu dönemde daha da belirgin hale gelir. Bebeğinizin bu dönemde artık el ve ayak parmakları oluşmuş durumdadır. Ancak birbirine bitişik halde ve perdelidir. Bebeğinizin dişleri bu dönemde diş etlerinin altında oluşmaya başlar. Bu dönemde bebeğiniz de belirgin değişiklikler olmaya başlamaktadır. El ve ayak parmakları, iskelet sistemi, göz kapakları, burun ve çene yapısında bazı değişimler, böbrek oluşumu gibi bebeğinizin pek çok organı bu dönemde gelişim sürecine girmeye başlamaktadır.

Gebeliğin 8. Haftasında Siz de Olan Değişiklikler

Bebeğinizde oluşmaya başlayan belirgin farkları dışında bu dönemde sizde de bazı değişiklikler olmaya devam eder. Gebeliğin 8. Haftasında siz de olan değişiklikler olarak şunları söyleyebiliriz; Bu dönemde vücudunuzdaki en önemli değişiklik rahminizde yaşanır. Rahminiz gebelikten önce kapalı bir yumruk şeklindeydi fakat gebeliğin ilerleyen bu safhasında rahminiz artık çok büyümüştür.  Hemen hemen portakal büyüklüğünde olan rahminiz size ağrı yaşatabilir. Ara sıra karnınızdaki kramp şeklindeki ağrılar rahminizin büyümesinden kaynaklanmaktadır. Bu ağrılar normal olup endişelenmenize gerek yoktur. İlerleyen dönemlerde bu ağrılar azalabilir. Çok fazla ağrı ve sızı hissediyorsanız bu konuda görüşmek üzere doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda gerekeni yapabilirsiniz. Bu dönemde hormonal değişimlerle ilgili olarak cilt yapınızda da bazı değişimler yaşanabilir. Hormonal değişimlere bağlı olarak cildiniz eskisinden çok daha yoğun bir şekilde bu dönemde yağlanabilir. Cildinizin yağlanmasına bağlı olarak yüzünüzde ergenlik dönemine benzer sivilceler çıkabilir. Hamilelik döneminde cilt yağlanması ve sivilce oluşması normal bir durumdur. Kendinizi buna bağlı olarak bu dönemde ergenlik döneminde gibi hissedebilirsiniz. Bunlar dışında psikolojik durumunuz artık yavaş yavaş düzelmeye başlar. Gebeliğin ilk evrelerinde olan inişli çıkışlı psikolojik durumlarınız artık iyice azalmaya başlamıştır. Bu dönemden sonra bebeğinizin varlığını ve gebelik durumunuzu artık iyice kabullenmeye başlarsınız.

Folik Asit Kullanımı

Gebeliğin ilk haftalarında bilindiği gibi folik asit kullanımı oldukça önemlidir. Bebeğinizin beyin ve omurilik yapısının gelişimi için folik asit alımı oldukça gereklidir. Bu zamana kadar alınan folik asit kullanımı gebeliğin 8. Haftasında artık gerekli değildir. Çünkü bebeğinizin nöral tüp yani beyin ve omurilik gelişimi artık gelişme evresini tamamlamıştır. Yeşil yapraklı sebzeler gibi bazı besinlerde bulunan folik asit ihtiyacını karşılamak için bu besinler yetersiz kalabilir. Bu açıdan doktorlar folik asit takviyesi verirler. Folik asit takviyesi gebeliğin yeni başladığı dönemlerde bebeğinizin nöral tüp gelişimini en iyi şekilde tamamlaması için verilen takviyedir. Folik asit yetersizliği gebelikte yaşanırsa bebeğinizin beyin gelişiminde ciddi hasarlar yaşanabilir. Bu açıdan folik asit takviyesinin gebeliğin ilk dönemlerinde alınması çok önemlidir. Bu dönemden sonra alınan folik asit takviyesi çok fazla işe yaramayacaktır. Bunun için gebe olan bayanların hamileliğin ilk evrelerinde folik asit alımını ihmal etmemelerini öneririz. Bebeklerinin beyin gelişimi için folik asit takviyesi hamileliğim ilk dönemlerinde alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu