Hamilelik

7. hafta gebelik

7. hafta gebelik
Gebelikte 7. Hafta

Bu hafta içerisinde bebeğinizin gelişiminde çok daha belirgin farklar ortaya çıkmaktadır. Gebelikte 7. Hafta bebeğinizin organlarının çok daha hızlı şekillendiği ve ortaya çıktığı dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin organ gelişiminde belirgin farklar olmaya başlar. Bebeğiniz kol ve bacakları, diz ve dirsekleri, el ve ayak parmakları ve parmakların ucunda tırnaklar küçük taslaklar halinde belirmeye başlar. Bu dönemde bebeğinizin şekli yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamaktadır. Embriyo artık bu dönemde amniyon kesesi içinde artık iyice yerleşmeye başlamaktadır. Yine bu dönemde bebeğimizin göz ve göz kapakları, kulakları, ağız ve burun kökleri ve burun delikleri taslak şeklinde oluşmaya başlamaktadır. Kapanan beyin omurilik kanalı içerisinde bebeğimizin beyin ve omiriliği gelişmeye başlamaktadır. Bu dönemde bebeğimizin bağırsakları da şekillenmeye başlar. Bağırsaklar anne karnında vücut dışında oluşan bir organdır. Gebeliğin 12. Haftasına kadar bağırsaklar vücut dışında gelişir, 12. Haftadan sonra karın içine çekilerek gelişimini vücut içinde tamamlar. Bu dönemde bebeğimizin boyu 10-13 mm kadardır. Yani bir fasulye tanesi kadar bebeğimiz büyüklüğe ulaşmıştır. Her geçen hafta da bebeğimiz büyüyecek ve organ gelişimini gebelik sonuna kadar tamamlayacaktır.

Gebeliğin 7. Haftasında Siz de Olan Değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizde belirgin farklar ortaya çıkarken siz de bir takım değişiklikler yaşanabilir. Gebeliğin 7. Haftasında siz de olan değişiklikler olarak bu dönemde nefes darlığı ve halsizlik sorunu ile daha sık karşılaşabilirsiniz. Bunun nedeni rahminiz içinde yer alan bebeğinize oksijen iletmek için daha sık nefes alıp verme ihtiyacınızdır. Bebeğiniz sizin içinizde gelişip büyüdüğü için sizden ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bebeğiniz gelişimi için gerekli olan besin maddelerinizi sizden aldığı gibi yaşaması için gerekli olan oksijeni de sizin yardımınızla almaktadır. Bebeğiniz yeterli oranda oksijen alması için sizin nefes almanız daha sık gerçekleşmek durumundadır. Buna bağlı olarak sık nefes alırken yorgun ve halsiz düşebilirsiniz. Bu nedenle bu dönemde daha bitkin bir yapınız olabilir. Bu dönemde bebeğinizin gelişimi ilerlediği için ihtiyaçları da artmaktadır. Buna bağlı olarak gerekli olan şeyleri bebeğinizin sizden alabilmesi için kalbinizin de daha fazla kan pompalaması gerekir. Kalbiniz bu dönemde bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla kan pompalamaya ihtiyaç duyduğu için kalp atışları da hızlanmaktadır. Bu dönemde kalbiniz dakikada on defa daha fazla atmaktadır. Böylece bebeğinizin gereksinim duyduğu ihtiyaçları bu sayede karşılamaktadır.

Gebelikte Egzersiz Yapma Durumu

Sporun sağlık için olan faydaları şüphesiz tartışılmazdır. Normal zamanda olduğu gibi sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için de egzersiz yapılabilir. Gebelikte Egzersiz yapmak için öncelikle ağır sporlardan kaçınmak gerekir. Dikkatli olunduğu şekilde önceden spor yapıyorsanız gebelikte de bu alışkanlığınıza devam edebilirsiniz. Sizi çok fazla zorlayacak olan sporlar dışında sporunuzu yapabilirsiniz. Gebelikte sakıncalı spor türleri olarak ata binme, kayak, dalış, tenis, hızlı bir şekilde yürümek gibi sakıncalı spor türleri dışında diğer egzersizleri yeterli ölçüde kendinizi çok zorlamadan yapabilirsiniz. Uygun şekilde spor ve yürüyüş yapmak doğum sırasında çok daha kolay doğum yapmanız için yararlı olabilir ancak belirttiğimiz gibi ağır sporlar dışında daha hafif olan ve sizi yormayan ve çok zorlamayan sporlar olması daha uygundur. Örneğin gebelik döneminde çok hızlı olmamak koşuluyla düzenli olarak yürüyüş yapabilirsiniz. Günde yarım saat yürüyüş yapmanız gebelik boyunca yeterli olacaktır. Daha fazlası sizi yorabilir ve bitkin düşürebilir. Artık iki canlı olduğunuz için ikili düşünmek durumundasınız ve ona göre dikkat etmek durumundasınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu