Hamilelik

6. hafta gebelik

6. hafta gebelik
Gebelikte 6. Hafta

İlk bir ayı geride bıraktığımız gebelikte bundan sonra bebeğimizin organlarının gelişmeye ve şekillenmeye başladığı dönemlerdir. Gebelikte 6. Hafta döneminde bebeğimizin gelişiminde belirgin değişiklikler olmaya başlamaktadır. Bu dönemde bebeğimizin artık kol ve bacak tomurcukları belirmeye başlamaktadır. Kol ve bacaklarının oluşumu için ilk tohumlar bu haftada atılmaya başlamaktadır. Bu dönemde bebeğimizin kalbi de artık iyice belirginleşmeye başlayıp kalp atışlarını çok daha net olarak duyabilecek hala gelebileceğiz. Ultrason cihazında bebeğimizin kalp atışlarını rahatlıkla bu dönemde görmeye başlayabiliriz. Bu hafta bebeğimizin beyin ve omurilik kanalının kapanmaya başladığı haftadır. Bu dönemde plesanta çok daha iyi bir şekilde işlev görmeye ve fonksiyonlarını çok daha iyi bir şekilde yerine getirmeye başlamaktadır. Plesanta sizden bebeğinize oksijen ve gerekli besin maddelerini götürüp, size de karbondioksit ve atık maddelerini geri iletebilecek gelişime ve olgunluğa ulaşmıştır. Bu dönemde bebeğinizin şekli C şeklinde bükülü vaziyette bulunmaktadır. Bebeğinizin boyutu 4-6 milimetre büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu haftada bebeğiniz pirinç tanesi büyüklüğündedir. Bu dönemden sonra bebeğiniz çok daha hızlı bir şekilde büyüyecek ve organları daha belirgin bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Gebeliğin 6. Haftasında Siz de Olan Değişiklikler

Bebeğinizin organ gelişimin iyice belirmeye başladığı gebelikte 6. Haftada sizde olan değişiklikler olarak bazı farklılıklar gözükebilmektedir. Bu dönemde sadece bebeğinizde değil aynı zamanda siz de birtakım değişikliklerin yaşanmaya başladığı dönemdir. Gebeliğin 6. Haftasında koku ve tat konusunda siz de belirgin bir takım değişiklikler yaşanabilir. Koku ve tat duyunuz bu dönemde farklı bir şekilde kokuları ve tatları algılamaya başlayabilir. Bu dönemde eskiden hoşlandığınız kokulara karşı içinizde tiksinti uyanabilir. Örneğin gebelikten önce sevdiğiniz ve hoşlandığınız parfümünüze bu dönemde tahammül edemeyebilirsiniz. Aynı şekilde bu dönemde tat duyunuzda da bir takım değişiklikler olabilir. Eskiden sevdiğiniz yiyeceklere karşı bu dönemde daha duyarsız olabilirsiniz. Ya da daha önce fazla ilgi duymadığınız yiyeceklere karşı da aşerme hissedebilirsiniz. Bu haftada mide bulantınız da artabilir. Mide bulantısı daha çok sabahın erken saatlerinde olabilir. Mide bulantıları hamilelik döneminin ilk aylarında en sık görülmektedir. Çoğu gebelikte ilk üç ya da mide bulantısı ve diğer sorunlar yavaş yavaş azalmaktadır. Ender olarak bazı gebeler tüm hamilelik boyunca mide bulantısı ve yiyeceklere karşı tiksinti duyusu yaşayabilir. Bazı gebeler de hamilelik belirtilerinin hiç birini yaşamadan gebeliğini tamamlayabilir. Kişiye ve yapıya göre bu durum değişebilir.

Bu Dönem Gebeliğin En Kritik Dönemlerindendir

Hamileliğin ilk dönemlerinden birisi olan gebelikte 6. Hafta dönemi ve bundan sonraki ilk üç aya kadar süren dönem gebeliğin en kritik olduğu dönemlerden birisidir. Bu dönem düşüklerin en yoğun olarak yaşandığı dönemlerden birisidir. Bu açıdan bu dönemde pek çok şeye daha çok dikkat etmek durumundayız. Özellikle sigara kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Sigara içilen ortamlarda dahi bulunulması gebe bir bayan için son derece risk taşımaktadır. Aynı şekilde bu dönemde bilinçsiz ilaç kullanımına da çok dikkat etmeliyiz. Rastgele ve bilmeden kullandığımız ilaçlar bebeğimizin gelişimine zarar verebilir ve hatta ölümüne neden olabilir. Bu açıdan mutlaka kullanmamız gereken bir ilaç varsa bu konuda doktorumuza danışarak doktorumuzun önerdiği şekilde ilaçlarımızı kullanmalıyız. Aksi takdirde kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz. Bu dönemde ne kadar dikkat edilse de gebelik bazen düşükle sonuçlanabilir. Düşük yaşanmasının en sık nedenlerinden birisi kromozom bozukluğudur. Bu açıdan her şeye dikkat etmenize rağmen gebelikte böyle bir sorunla karşılaştıysanız kendinizi suçlamanız yersizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu