Bebek

6 Aylık Bebek İçin Beslenme Listesi

6 aylık bebek için beslenme listesi

6 Aylık Bebek İçin Beslenme Listesi

  • 6. ay, anne ve bebek için önemli bir ay olarak görülür. Çünkü bu ayda artık çocuk sadece anne sütü ile beslenmeyi bırakır ve ek gıda almaya başlar. Anneler için yeni bir dönem başlatan bebeklerde 6 ay beslenmesi önemli bir konu. Çünkü 2 yaşına kadar anne sütü ve ek gıda dengesi ile götürülmesi gereken bu dönemde dengeli ve yeterli beslenme, bebeklerin yetişkinlik dönemlerindeki sağlıklarını da yakından etkiliyor.

Bebeğiniz altı aylık olduğunda emzirmenin yanı sıra onun için evde yemekler hazırlamaya başlayabilirsiniz. İnternette çok sayıda örnek 6 aylık bebek beslenme menüleri dolanıyor. Bunun dışında en doğru seçimleri yapmak için bir uzman eşliğinde, bebeğinize uygun bir program da hazırlayabilirsiniz. Bununla birlikte bebeğinizin 6 ay beslenmesinde her besin grubundan yeterli ve az miktarda tüketmeye başlamasına da dikkat etmelisiniz.

Püre Tavsiyeleri

Bebekler için ek gıda denildiğinde ilk akla püre gelmektedir. 6 aylık bir bebek için hangi sebzelerden ve meyvelerden püre yapabilirsiniz? En doğru seçimler hangileri olacaktır?

  • Her türlü meyve ve sebzenin püresini yapmak mümkün. Ancak bebeğinizin sindirim ve bağışıklık sistemi için en uygun bebekler için püre tarifleri seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Meyve püresi yaparken elma, armut gibi meyveleri tercih edebilirsiniz. Şeftali de iyi bir seçenek… Ancak mevsim meyvesi olmasına dikkat edin ve kivi, çilek gibi alerji yapma ihtimali olan meyvelerden uzak durun.
  • Sebze püresi yaparken birçok sebzeyi kullanabilirsiniz. Karnabahar, maydanoz gibi tek başına yediremeyeceğiniz ama 6 aylık bebek gelişimi için faydalı sebzeleri de yaptığınız sebze püresine ekleyebilir, az miktarda kavrulmuş kıyma, haşlanmış didilmiş tavuk eti ile çeşitlendirebilirsiniz.
  • Muhallebi yine ek gıda döneminde 6 aydan itibaren başlayabilirsiniz. Ancak günlük olarak 9 çorba kaşığını geçmemesine dikkat etmelisiniz.

6 Aylık Bebek Örnek Beslenme Programı

Bebeğiniz için uygulayabileceğiniz 6 aylık örnek bebek beslenme programı içerisinde annelerin birçoğu güne ek gıdalardan hazırlanmış bir kahvaltı ile başlamayı tercih eder. Ancak bu dönem biraz geçiş dönemi olduğu için öncelikle anne sütü ile uyanır uyanmaz beslenmesi daha sonra 2 – 3 saat aralıklarla ek gıda – emzirme şeklinde bir beslenme şekli seçilmesi daha sağlıklı olacaktır.

6 aylık bebeklerde gece beslenmesi de devam eder. Bu süre içerisinde gece beslenmesi olarak anne sütü mü ek gıda mı tartışmaları da çok sık yaşanır. Birçok uzman uyku öncesinde anne sütü ile beslenmesini, gece beslenmesinde de anne sütü tercih edilmesini tavsiye etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu