Hamilelik

5. hafta gebelik

5. hafta gebelik
Gebelikte 5. Hafta

Gebeliğin ilk haftalarında bebek ve anne de olan değişiklikler olarak en çok anne adayında belirtilere rastlanmaktaydı. Bebek ise önceki haftalarda henüz çok küçük olduğu için çok fazla bir değişiklik yoktu. Bu hafta da ise bebekte çok daha hissedilir değişiklikler yaşanmaya başlanmaktadır. Gebelikte 5. Hafta olarak bu hafta da bebeğin ilk kalp atışları duyulmaya başlar. Dolaşım sistemi bu dönemde tam olarak sağlanmaz. Çünkü bu dönemde damarlar henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu haftanın sonlarına doğru ultrason cihazında bebeğinizin kalp atışlarını duyar hale gelebilirsiniz. Göbek kordonu da bu haftada oluşmaktadır. Göbek kordonu bebeğinizin rahim içinde yaşaması için plasentaya bağlı olarak bulunan kordondur. Bu kordonun görevi bebeğe besin ve oksijenin iletilmesi ve bebek tarafından atık maddelerin de anneye gönderilmesidir. Bu temel iki görevden göbek kordonu sorunludur. 5. Haftada bebekte olan değişimlerden en önemlisi bebeğinizin kalbinden kan pompalanmasıdır. Bu devrede bebeğinizin kalbi artık atmaya başlıyor ve canlı bir haldedir.

Bebeğinizin Oluşumu Yavaş Yavaş Başlamaktadır

İlk üç aylık trimester dönemi içinde olan gebeliğin 5. Haftasında bebek gelişimi yavaş yavaş şekillenmeye başlamaktadır. Bebeğinizin organları bu dönemden sonra daha belirgin şekilde oluşmaya başlayacaktır. Bu dönemde kalbi canlanmaya ve atmaya başlayan bebeğinizin yavaş yavaş diğer organları da gelişmeye başlar. Bebeğinizi gitgide şekillenmeye başlamaktadır. Bu dönemde bebeğinizin akciğerleri de oluşmaya başlamaktadır. Bebeğinizin beyin gelişimi de bu evrede gelişmeye başlamaktadır. Bebeğinizin beyin, kalp, akciğer oluşumu gibi önemli organ oluşumunda bu dönemde ihtiyacı olan besin takviyesine daha çok dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinizin sağlıklı şekilde organ gelişimini tamamlaması için uygun şekilde beslenmenize dikkat etmeniz bu ve sonraki dönemlerde önemlidir.

Gebelikte 5. Haftasında Annenin Bilmesi Gerekenler

Bebeğinizin organ gelişiminin önemli bir kısmının gelişmeye başladığı gebelikte 5. Haftada annenin bilmesi gerekenler olarak bazı bilgileri sizinle paylaşalım: Değerli anne adayları bu dönemlerde bebeğinin gelişimini en iyi şekilde tamamlamaları için yeterli ölçüde beslenemedikleri endişesine kapılabilirler. Çok yiyerek bebeklerine zarar verecekleri ya da yeterli beslenmeyerek bebeklerinin gelişimine yeterli ölçüde katkıda bulunamayacak endişesine kapılabilirler. Bu dönemde bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve sizin de hamileliğinizi daha iyi şekilde geçirmeniz için siz ve bebeğiniz için sağlıklı yiyeceklere yönelmeniz ve buna göre beslenmeniz iyi olacaktır. Bebeğinizin gelişimi iyi olsun diye her bulduğunuz yiyeceği tüketmeniz uygun olmayabilir. Bu dönemde kalsiyum içeren yiyecekler, folik asit içeren taze sebze ve meyveler, proteinli gıdalar tüketmeniz bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimi ve sizin de sağlıklı bir hamilelik geçirmesi için iyi olacaktır. Sizin sadece kilo almanızı sağlayacak ve bebeğinize hiçbir faydası olmayan aksine zararı olan yiyeceklerden uzak durmanız iyi olacaktır. Çok kilo alımı doğum zamanında size zorluk çıkartabilir. Bu açıdan yeterli ve sağlıklı beslenmeniz önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu