Hamilelik

4. hafta gebelik

4. hafta gebelik
Gebelikte 4. Hafta

Gebeliğin ilk bir ayının tamamlanmaya başladığı gebelikte 4. Hafta bebeğin cinsiyetinin belirlendiği zaman dilimlerinden birisidir. Bu dönemler içinde bebeğin kız mı yoksa erkek mi Döllenme olayının gerçekleştiği birinci trimester dönemi olan bu dönemde bebeğin cinsiyeti belirlenir. Bebeğin cinsiyetini babadan gelen spermler belirmektedir. Döllenme esnasında sperm hangi kromozomu taşıyorsa bebeğin cinsiyi o olur. Sperm X kromozomu taşıyor ve yumurta ile X kromozomu ile dölleniyorsa bebeğin cinsiyeti kız, sperm Y kromozomu taşıyor ve yumurta ile Y kromozomu ile dölleniyorsa bebeğin cinsiyeti erkek olur.

Döllenmiş olan yumurta hücresine zigot ismi verilir. Döllenen yumurta yani zigot rahim içine doğru yolculuğa başlar. Rahimde kendine uygun yer bularak buraya yerleşir.  Zigotun rahme yerleşmesi olayına implantasyon denir. Bu dönemde lekelenme tarzında hafif kanamalar olabilir. Bu kanamalar gebeliğin bu döneminde normal kabul edilir. Rahim içinde yerleşmiş olan embriyo burada büyümeye başlar ve bundan sonra büyüyerek cenin oluşumu başlar.

Gebeliğin 4. Haftasında Bebeğinizde Olan Değişiklikler

Gebeliğin ilk evrelerinden olan gebeliğin 4. Haftasında bebeğinizde olan değişiklikler olarak çok büyük bir değişim henüz gözlemlenmese de bebeğinizin kalp ve dolaşım sistemi yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır. Henüz bebeğinizin organları şekillenmemiştir ama yavaş yavaş bazı sistemleri gelişmeye başlar. Bu dönemde bebeğinizin kalp ve dolaşım sisteminden başka bebeğinizin sinir sistemi de oluşmaya başlamaktadır. Nöral tüpler bu dönemde gelişmeye başlamaktadır. Bu tüpler sayesinde bebeğinizin sinir sistemi oluşma aşamasında devam etmektedir. Bu dönemde bebeğinizi çepeçevre saran ve bebeğinizin tüm gebelik dönemi boyunca içinde yaşamını sürdüreceği amniyon sıvısı bu dönemde toplanmaya başlar.

Gebeliğin 4. Haftasında Sizde Olan Değişiklikler

Gebeliğin ilerlemeye başladığı ve yavaş yavaş bebeğinizin oluşumunun şekillendiği bu dönemde siz de de değişiklikler olmaya devam etmektedir. Gebeliğin 4. Haftasında siz de olan değişiklikler olarak gebeliğin ilk haftalarında olan adet gecikmesi, mide bulantısı, kusma, kasıklarda ağrı, sık idrara çıkma, göğüslerde hassasiyet gibi belirtilere ek olarak bu dönemde ruh dünyanızda da değişiklikler hissedebilirsiniz. Gebeliğe bağlı olarak bu dönemde mizacınızda bazı değişiklikler olabilir. Örneğin bu dönemde kendinizi bazen mutlu huzurlu hissederken bazen de aşırı depresif, sinirli, gergin hissedebilirsiniz. Bu dönemde çok daha alıngan ve hassas bir kişilik yapısına bürünebilirsiniz. Gebelik döneminde salgılanan hormonların etkisiyle mizacınızda belirgin değişiklikler olması bu dönemde normaldir. Bu dönemde uykuya karşı da aşırı düşkünlük hissedebilirsiniz. Bu dönemde normalden fazla kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Böyle zamanlar dinlenmek için kendinize özel zaman hazırlayabilirsiniz. İlk dönemlerde olan bu belirtiler sonrasında yavaş yavaş azalacak ve normal durumunuza geri dönebileceksiniz. Bu belirtiler her gebe kadında yaşanacak diye bir şey yoktur. Aksine hiçbir belirti olmadan da bu dönemi geçiren hamile bayanlar bulunmaktadır. Bu tamamen kişinin yapısı ve bünyesi ile alakalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu