Hamilelik

39. hafta gebelik

39. hafta gebelik

Gebelikte 39. Hafta

Bebeğiniz artık bu dönemde doğuma her an için hazırdır. Gebelikte 39. Hafta içinde bebeğinizin boyu 49- 50 cm civarında, kilosu ise 2700- 3800 gr arasındadır. Bebeğiniz bu haftadan itibaren her an doğabilir. O açıdan bu dönemden sonra doğuma hazırlıklı olarak beklemelisiniz.

Bu dönemde bebeğinizin baş çevresi ile karın çevresi hemen hemen birbirine yakın orandadır.

Bu dönemde bebeğinizin yağ depolama oranı yavaşlamaya başlar. Bebeğinizin yağ depolama oranı yavaşladıkça kilo alımında da yavaşlama olacaktır. Bu dönemden sonra artık bebeğinizin çok kilo almasını beklemek yersiz olacaktır. Bebeğiniz artık az kilo almaya başlayacaktır. Bebeğiniz dışında siz de artık çok fazla kilo almazsınız.

39. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Artık gebeliğinizin sonlarına doğru iyice yaklaşmış durumdasınız. Gebelikte 39. Haftada siz de olan değişiklikler olarak çok fazla bir şey bu saatten sonra gözlemlenmez. Artık doğum eylemi her an için başlayabilir. Bunun için 40. Haftanın dolması şart değildir. Bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az bir zaman dilimi kalmıştır. Aylar süren hamilelik dönemi yolculuğunuzun artık nihayet sonlarına doğru yaklaşmış durumdasınız. Bu sabrınızın sonunda bebeğinizi her an için kucağınıza alabilirsiniz. Doğum olayı gerçekleştiğinde ve bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sabrınız sonucunda ne kadar değerli ve güzel bir iş başardığınızı doğum olayı gerçekleşip bebeğinizi kucağınıza aldığınızda daha iyi anlamış olacaksınız.

Doğumun Başlangıç Belirtileri

Doğum olayının her an için başlayabileceği bu dönemde doğumun başlangıç belirtileri olarak bazı işaretler size doğumun başladığını haber vermektedir. Doğumun başlayacağının belirtileri içinde en sık görülen belirtilerden birisi lekelenme tarzında kan gelmesi, suyunuzun gelmiş olması gibi belirtilerdir. Sancı durumu genelde doğumun başlangıcını haber verse de her anne adayında doğum sancıları ile doğum olayı başlamayabilir. Kan ya da suyun gelmesi durumunda vakit kaybetmeden hemen bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Anne adayının her türlü şikayetlerini sağlık kuruluşları değerlendireceği için bu gibi durumlarda doğum başlamasa dahi sağlık kuruluşuna gitmenizde yarar vardır. Her ihtimale karşı hazırlamış olduğunuz doğum çantanızı da hastaneye giderken yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu