Hamilelik

38. hafta gebelik

38. hafta gebelik

Gebelikte 38. Hafta

Bebeğiniz bu dönemde hala anne karnında durmaya ve kilo almaya devam edecektir. Gebelikte 38. Hafta içinde bebeğiniz 2500- 3650 gr arasındadır. Bebeğinizin boyu ise 48- 49 cm civarındadır.

Bu dönem içinde bebeğinizin bağırsaklarında mekonyum birikmeye devam edecektir. Bebeğiniz doğum sonrasına kadar bunu her hangi bir sıkıntı olmayana kadar çıkarmayacaktır.

Bebeğinizin vücudunda yağ depolama durumu bu dönemde de devam etmektedir. Erkek bebeklerin vücutlarında yağ depolama oranı kız bebeklerden daha fazladır. Bu açıdan erkek bebekler kız bebeklere göre daha ağır kilo da doğarlar.

Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak karnınızdaki hareketlerinde de değişiklikler yaşanabilir. Bebeğiniz bu dönemde karnınıza çok hızlı tekmeler atabilir. Bebeğiniz bu dönemde yer değiştirdikçe buna bağlı olarak karnınızın şeklinde de değişiklikler yaşanabilir.

38. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğiniz dışında sizde olan değişiklikler olarak çok fazla bir şey gözlemlenmez.  Gebeliğin 38. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak ara sıra hafif kasılmalar hissedebilirsiniz. Doğum anının yaklaştıkça siz de de bazı endişeler başlayabilir. Özellikle ilk defa doğum yapacak olan kişiler çok daha fazla endişe içerisinde olabilirler. Bu durumda endişelerinizi gidermek adına doğumla ilgili olumsuz düşüncelerden, size yanlış bilgi aktarımı veren kişilerin sözlerini dinlemekten kaçınmaya çalışın. Her zaman için olumlu düşünün ve doğumunuzun yolunda gideceğini düşünerek olumsuz ve negatif her türlü düşünceyi zihninizden uzaklaştırmaya çalışın.

Gebelikte NST Uygulaması

Doğumun son bir iki hafta kala uygulanan gebelikte NST uygulaması bebeğin kalp atışlarının seyrinin bebek hareketleri ile olan ilişkisini saptamak için uygulanan bir uygulamadır. NST, genel olarak gebeliğin sonlarına doğru her hafta uygulanmakla birlikte gebelikte 40. Haftanın dolması, rahim içi gelişme geriliği, preeklampse gibi bebeği kaybedebilme gibi durumlardan dolayı üç günde bir uygulanan bir uygulamadır. Bebek hareketlerinin azalmaya başladığı durumlarda da NST uygulaması yapılmaktadır.

NST uygulanırken anne adayı yatağa yatırılır. Bebeğin kalp atışlarının duyulmasını sağlayan cihaz bağlanır. Anne adayının eline üstünde düğme olan bir çubuk verilir. Bebek her hareket ettikçe anne bu düğmeye basar. 20 dakika boyunca bu cihaz yardımıyla bebeğin kalp atışlarındaki değişiklikler, rahimde olan kasılmalar kağıda yansır. Bu uygulama tok karınla yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu