Hamilelik

37. hafta gebelik

37. hafta gebelik

Hamilelikte 37. Hafta

Bebeğiniz artık gelişimini tamamlamıştır ancak anne karnındaki günlerden biraz daha yararlanmaya devam eder. Hamilelikte 37. Hafta içinde bebeğiniz 47- 48 cm boyunda, kilo olarak ise 2250- 3500 gr ağırlığındadır.

Bebeğiniz dış dünyaya hazırlık için solunum çalışmalarını bu dönemde de sürdürmeye devam eder. Akciğerler hava ile dolu olmasa dahi solunum kaslarının güçlenmesi açısından bebeğiniz solunum egzersizlerini pek çok kez tekrarlar.

Bu dönemde bebeğinizin el ve ayakları kavrama refleksini geliştirir. Diş etleri iyice sertleşmiştir.

Bu dönemde bebeğinizin karnınıza uyguladığı hareketlerden en sık olanı gerilme, hıçkırma ve parmak emme şeklindedir.

Bu dönemden sonra artık bebeğiniz ışığı da görebilmeye başlar. Rahim duvarları gerilip incelmeye başladıkça içeri doğru daha fazla ışık girer ve buna göre bebeğiniz aktivitelerini düzenlemeye çalışır.

37. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde sizde de bazı değişiklikler olmaya devam eder. Hamilelikte 37. Hafta içinde sizde olan değişiklikler olarak bu dönemde vajinal akıntıda artış daha da hızlanır. Vajinal akıntının artmasının nedeni rahim ağzının kendini doğuma hazırlamasıdır.

Bu dönemde bebeğinizin hareketleri dışarıdan bile rahatça belli olabilir. Bebeğiniz artık çok büyüdüğü için bebeğinizin hareketlerini göğüs kafesinizin altında canınızı acıtacak şekilde hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri karnınızda yükselip alçalacak şekilde hissedilebilir. Bebeğinizin hareketlerinin belirgin olması bebeğinizin iyice büyüyüp karnınızda çok yer kaplamasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Doğuma Hazırlı Olun!

Artık doğum anına doğru iyice yaklaşmış olduğunuz bir dönemdesiniz. Doğuma hazırlıklı olmanız bu dönemden sonra önemlidir. Çünkü beklediğiniz tarihten önce de doğum yapma durumunuz olabilir. Yapılan doğum tarihi tespitleri tam olarak günü vermez. Yaklaşık zaman dilimini gösterir. Doğumunuz doktorunuzun belirtiği tarih içinde de olabilir. Belirtilen tarihte bir iki hafta önce ya da sonra gerçekleşebilir. Bu açıdan bu haftadan itibaren artık her an doğuma hazırlıklı olarak bulunmanız yararınıza olacaktır. Doğum çantanızı hala hazırlamadıysanız hemen hazırlamaya başlayın. Gideceğiniz hastaneye karar verin İsterseniz önceden hastaneyi ziyaret ederek hastane, odalar ve servisler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yapacağınız doğumla ilgili tüm bu hazırlıklar doğum anında zorluk çekmemeniz açısından iyi olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu