Hamilelik

36. hafta gebelik

36. hafta gebelik

Gebelikte 36. Hafta

Artık doğum olayına sayılı zaman dilimlerinin kaldığı bu dönemde bebeğinizin gelişimi son aşamalarını tamamlamaktadır. Gebelikte 36. Hafta içinde bebeğiniz iyice büyümüş ve olgunlaşmış durumdadır. Bu dönem içinde bebeğinizin boyu 46- 47 cm civarında, kilosu ise 2000- 3300 gr arasındadır.

Bu dönem içinde bebeğinizin yağ dokuları iyice artmaya başlamaktadır. Bebeğinizin yağ dokularının artmasına bağlı olarak kol ve parmakları boğumlar şeklinde ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Bebeğinizin tüm organları bu dönemde neredeyse gelişimini tamamlamış durumdadır.

Artık bu dönemden sonra bebeğinizin beyin yapısı daha da geliştiği ve büyüdüğü için bebeğinizin alın kısmı da iyice belirgin hale gelmeye başlamaktadır. Bu dönemden sonra bebeğinizin tüm organları çok daha belirgin bir halde olacaktır.

36. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Artık doğum zamanına iyice yaklaştığınız için gebeliğin 36. haftasında değişiklikler olarak bu dönemde en belirgin değişiklik karnınızın birden bire aşağı inmesidir. Bu durum artık doğum anına doğru iyice yaklaştığınızın belirtisidir. Karnınızın aşağı doğru inmesiyle birlikte eskiden olan nefes darlığı, mide yanması, kaburga ağrısı gibi şikayetler bu dönemde yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Artık çok daha rahat bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Bu dönem içinde sizde olan değişiklikler olarak uykusuzluk problemi yaşayabilirsiniz. Bebeğinizin karnınızın aşağısına doğru inmesi nedeniyle mesaneye sık baskı uygulanır. Bunun sonucunda sık tuvalete gitme durumunuz artabilir. Tuvalete gitme durumunuzu azaltmak için akşam uyumadan önce çok sıvı alımından kaçınmanız yararlı olacaktır.

Doğuma Yavaş Yavaş Hazırlanabilirsiniz

Artık doğumunuza yaklaşık 1 ay kadar bir zaman kalmıştır. Doğuma hazırlık olarak hazırlamadıysanız doğum çantanızı bir an önce hazırlamanız gerekir. İlk defa doğum yapacaklar olduğundan fazla heyecanlı olabilirler. Bu heyecanlarını bastırmak üzere ilk defa doğum yapacaklar doğum yapacakları hastaneyi, bebek servisini, hastaneleri inceleyerek heyecanlarını yatıştırabilirler.

Doğum anında her an değişiklik yaşama durumunuz olabileceğinden her şeye hazırlıklı olarak gitmenizde yarar vardır. Örneğin normal doğuma kendinizi hazırlamış olabilirsiniz ama son anda duruma göre doğumunuz sezaryen olarak ta gerçekleşebilir. Bu açıdan her duruma hazırlıklı olmanız doğum anında size kolaylık sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu