Hamilelik

35. hafta gebelik

35. hafta gebelik

Gebelikte 35. Hafta

Bebeğiniz artık iyice büyümüş ve olgunlaşmıştır. Gebelikte 35. Hafta bebeğinizin artık gelişim dönemini iyice tamamladığı evredir. Bu dönemde bebeğiniz doğsa bile yoğun bakım gerektirmeden hayatını devam ettirebilecek olgunluğa ve gelişime ulaşmıştır. Kuvöze girmeye gerek kalmadan da bebeğiniz bu dönemden sonra yaşamını normal bir şekilde rahatlıkla sürdürebilir.

Bu dönemde bebeğinizin yağ dokuları da gelişimini iyice tamamlamıştır. Bebeğinizin kol ve bacakları cilt altı yağ tabakası ile kaplanmış durumdadır. Bu tabaka bebeğinizin vücut ısısını korumakla görevlidir.

Bebeğinizin bu dönemde işitme duyusu da artık tamamıyla gelişmiştir. Bebeğinizin bu saatten sonra işitme ile ilgili pek çok görevini rahatlıkla getirebilecek pozisyondadır.

Bebeğinizin sağlıklı geliştiğini gösteren en önemli bulgulardan birisi bebeğinizin hareket kabiliyetidir. Sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdüren bebek enerjisini atabilmek için hareket halindedir. Bebekten bebeğe hareket kabiliyeti değişebilir. O açıdan her bebekten aynı hareket kabiliyetini beklemek doğru olmaz. Bazı durumlarda sizin durumunuza göre bebeğiniz daha az hareket edebilir. Örneğin yorulduğunuzda ya da yemek yemediğinizde bebeğinizde az hareket edecektir. Bebeğinizin hareketleri eskisine göre yavaşladıysa ve bu konuda endişeleriniz varsa emin olmak için doktorunuza bu konuyu danışabilirsiniz. Doktorun yapacağı NST sonucu net bilgi bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Bu dönem içinde bebeğinizin bağışıklık sistemi de iyice gelişmiştir. Bebeğiniz artık basit ve çok ağır olmayan enfeksiyonlarla mücadele etme yeteneğini iyice kazanacak duruma gelmiştir.

35. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu denemde bebeğinizde olan bir takım değişiklikler dışında sizde de bazı değişiklikler yaşanabilir. Gebeliğin 35. Haftasında siz de olan değişiklikler olarak bebeğinizin iyice büyümesine ve rahminizi iyice kaplamış olmasına bağlı olarak nefes alıp verirken zorluk çekebilirsiniz. Bu da sizi nefes alıp verme konusunda iyice zorlayabilir. Bu şimdilik geçici bir sorundur. Ancak ilerleyen dönemlere doğru bebeğiniz artık iyice aşağıya doğru inmeye başlayacak ve bu sorunda azalacaktır. Böylece nefes alıp verirken daha rahat bir şekilde nefes alıp verme fonksiyonlarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Bu dönemde nefes alıp vermede zorluk yaşadığınız zaman kendini en rahat hissedebileceğiniz pozisyona geçebilirsiniz. Yatarken bacaklarınızın altına ya da başınızın altına ilave yastık ekleyebilirsiniz. Çok fazla kendinizi zorlayacak hareketlerden de kaçınarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Doğum Kanalının Özellikleri

Sağlıklı bir şekilde doğum olayının gerçekleşebilmesi için doğum kanalının belli özelliklere sahip olması gerekir. Doğum kanalınım özellikleri içinde doğum kanalının uygun şekilde işlevini gerçekleştirebilmesi önemlidir. Doğum kanalı etrafı kas ve bağ dokusu ile kaplı yaklaşık 10X10 cm çapında bir kanaldır. Bu kanalın içine göz attığımızda doğum kanalının içinin girintili, çıkıntılı bir yapıda olduğunu anlamaktayız.

Doğum olayının sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi bazı evrelerin olması gerekir. Birinci evre rahim kasılmaları, ikinci evre annenin ıkınma evresidir. Doğum olayı gerçekleşirken annenin rahminin de doğum olayına elverişli yapıda olması gerekir. Annenin rahimde çatıda oluşan darlıkların doğumun gerçekleşmesinde engel olan durumlardan biridir. Anne adayının çatıları çok darsa bebek buradan rahat geçemez ve doğum olayı normal doğum olayı ile zor gerçekleşir. Bunun için anne adayına sezaryen doğum önerilir.

Anne adayının çatılarının dar olması dışında bebeğin uygun pozisyonda olmayışı da normal doğumu zorlaştırır. Örneğin bebeğin başının rahim ağzının aşağısında olması gerekirken yan durması ya da ters bir şekilde durması da normal doğum olayını zorlaştırır. Böyle durumlarda da yine normal doğum tavsiye edilmez. Bu durumda sezaryen doğum ile doğum olayının gerçekleştirilmesi sağlanır. Bu şekilde bebeğiniz dünyaya gelişi sağlanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu