Hamilelik

34. hafta gebelik

34. hafta gebelik

Gebelikte 34. Hafta

Bebeğinizin doğum zamanının artık yavaş yavaş yaklaşmaya başladığı bu dönemde bebeğiniz anne karnında solunum egzersizleri yapmaya başlar. Gebelikte 34. Hafta bebeğinizin dış dünyadaki gerçek solunum egzersizlerine alıştırma olsun diye anne karnında solunum egzersizlerini sık yaptığı haftadır. Bu hafta içinde bebeğiniz solunum ile egzersizleri çok daha sık aralıklarla yapmaktadır. Böylece dünyaya geldiğinde alışık olarak geldiği bu durumda zorlanmadan solunum olayını gerçekleştirir.

Bu dönemde bebeğinizin göz refleksleri iyice geliştiği için göz açıp kapama hareketlerini bilinçli bir şekilde yerine getirir. Bebeğiniz uyuduğunda gözlerini kapatırken, uyanıkken gözlerini açık bulunduracaktır.

Bebeğinizin tırnak gelişimi bu dönem içinde daha da artmaktadır. Bu dönemde bebeğinizin tırnakları parmak uçları seviyesine kadar gelişmiştir.

Bebeğinizin kilo alımı da artık daha çok hızlanmaya devam edecektir. Ultrasonda bebeğinizin fazla kilo almadığını düşünerek endişeye kapılıyorsanız bu endişeleriniz yersizdir. Çünkü bu dönemden sonra bebeğiniz artık her gün 20- 30 gr arası kilo almaya başlayacaktır. Gebeliğin son haftalarına doğru bebeğinizin kilo alımı daha çok artacaktır. Böylece bebeğinizin gelişimini son haftalara doğru en iyi şekilde tamamlayacaktır.

34. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu hafta içinde bebeğinizde olan değişikliklerin yanı sıra sizde de birtakım değişiklikler yaşanmaya devam edecektir. Gebeliğin 34. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak siz de kasılmalar yaşanmaya başlayabilir. ‘’ Braxton Hick’’ ismi verilen bu kasılmalar sizi doğuma hazırlayıcı kasılmalar olarak bilinmektedir. Bu kasılmalar düzenli aralıklarla olmayan, ara sıra olan ve kısa süren kasılmalardır. Bu açıdan bu kasılmalarda endişelenmenize gerek yoktur. Bu kasılmalar ile rahim kasları egzersiz yapmaktadır. Doğum zamanı geldiğinde ve doğum başladığında ise bu kasılmaların yerini gerçek doğum kasılmaları alacaktır. Gerçek doğum kasılmaları çok sık olan ve düzenli aralıklarla gelen kasılmalardır. Doğumunuz yaklaştığında bu kasılmalarla birlikte ağrılarınızda artacaktır. Gerçek kasılmalarla sözünü ettiğimiz kasılmaları karıştırmayın. Bu dönemde olan kasılmalar düzensizdir ve az aralıklarla oluşur ve beraberinde ağrı yoktur. Kasılmalar yoğun olursa ağrı ya da farklı bir anormal bir durum hissettiğinizde doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Erken doğum riski olayına karşı içiniz rahat etmiyorsa doktora gidebilirsiniz. Gerçek doğum başladığında genelde lekelenme tarzında kan gelir yanda suyunuz boşalacaktır. Böyle durumlarda kasılma ve doğum sancılarınız başlamasa bile bir an önce doktora gidiniz. Bu durumlar doğumun başlangıcı olabileceği için kendinizde bu tip durumlar fark ettiğinizde hemen doktorunuza gidin. Doktorunuz doğumun başlayıp başlamadığı konusunda size bir şey söyleyecektir.

Doğum Çantanızı Hazırlayın!

Doğum zamanınıza yaklaşık olarak bir buçuk ay kalmıştır. Bu zamanda erken doğum yapma riski de düşünülerek artık doğum çantası hazırlığı yapılmalıdır. Doğum çantanızı önceden hazırlarsanız doğum zamanında ne alacağım endişesine kapılmazsınız. Bu açıdan artık yavaş yavaş doğum çantanızı hazırlamanızda yarar vardır. Doğum çantanıza almak için önerilen eşyalar olarak şunlar bulunmaktadır:

  • Bebeğiniz için en az iki kat pamuklu yeni doğan kıyafeti. Hastanede daha fazla kalma ihtimaline karşı bebeğiniz için daha fazla giysi de almanız da yarar vardır.
  • Bebek için bebek bezi
  • Bebek için ince ya da kalın mevsimine göre battaniye
  • Bebeğiniz için şapka, eldiven, önlük
  • Paraben içermeyen ıslak mendil
  • Kendiniz için de rahat edebileceğiniz giysiler almanız gerekmektedir.
  • Kendinize pijama takımı, iç çamaşırı almayı da ihmal etmeyin.
  • Kirlileri koymak için kirli çantası ya da kirli poşeti
  • Her ihtimale karşı biberon gibi ürünler yanınıza alarak doğum zamanında ihtiyacınız olan doğum çantanıza bu eşyaları koyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu