Hamilelik

33. hafta gebelik

33. hafta gebelik

Gebelikte 33. Hafta

Bu hafta içinde de bebeğiniz gelişimini sürdürmeye devam eder. Bebeğiniz artık iyice belirgin olarak geliştiği halde bazı gelişimlerine hala devam eder. Gebelikte 33. Hafta bebeğinizin beyin dokularının daha da hızlı geliştiği dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin beyin doklarının gelişimine bağlı olarak baş ölçüleri de daha hızlı bir şekilde artmaktadır. Artık bebeğinizin baş çevresi de iyice büyüyüp artmaktadır. Gebeliğin 33. Hafta içerisinde bebeğinizin boyu 42- 43 cm kadar, kilosu ise 1500- 2750 gr arasıdır. Bebeğiniz bu dönemde ortalama olarak 2 kilogram ağırlığına ulaşmıştır. Artık bebeğiniz gelişimini tam olarak neredeyse tamamlamak üzeredir.

Bebeğinizin bu dönemdeki gelişimine ek olarak yağ dokuları da kalınlaşma sürecine devam etmektedir. Bu dönemde erkek bebeklerin testisleri karın boşluğundan torbalarına yani gerçek yerlerine inmektedir. Erken doğan erkek bebeklerinde testislerin torbalara inme süresi tamamlanmadan doğum gerçekleştiği için bu bebekler tedaviye ihtiyaç duyarlar. Testisleri inmeyen erkek bebekler doktorun koyduğu tanı ile bu konuda gerektiği şekilde tedavi olurlar ve bu sorunu aşmaya çalışırlar. Tedavi olarak erkek bebekler inmeyen testisleri tanısıyla tedavi altına alınırlar.

33. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu hafta içinde bebeğinizde görülen değişikliklerin yanı sıra aynı zamanda sizde de değişiklikler yaşanmaya devam eder. Gebelikte 33. Hafta sizde olan değişiklikler içinde en çok dikkat çekeni su tutulmasıdır. Su tutulması genelde ayaklarda olsa da bazı gebelerde yüz ve ellerde su tutulması yaşanabilir. Bunun sonucunda yüz ve ellerde tutulmaya bağlı olarak şiddetli biçimde baş ağrısı sorunu, şimşek çakması, karın ağrısı, şişmelerin birkaç gün içinde iyice artması, mide bulantısı, kusma gibi haller görülmesi durumunda doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Çünkü sayılan tüm bu belirtiler gebelik zehirlenmesi olabileceğini gösterebilir. Böyle bir durumda zamanında önlem almak adına vakit kaybetmeden hemen doktorunuza başvurmanızda yarar vardır.

Gebelik zehirlenmesi oldukça kötü ve riskli bir olaydır. Gebelik döneminde rastlanan bu olayda anne adaylarında müdahale edilmediğinde sara benzeri nöbetler geçirilmesi durumu oluşabilir. Aynı zamanda bu belirtiler dışında anne adayında gebelik zehirlenmesine bağlı olarak bilinç kaybı gibi riskli durumların yaşanması da söz konusu olabilir. Bu açıdan anne adayları gebelik döneminde saydığımız belirtilerden bir ya da birkaçını yaşıyorsa gebelik zehirlenmesi olmasa da doktoruna danışmasında yarar vardır. Sonradan geç kalmamak adına zamanında müdahale edilmesi için bu tip durumlarda uzman bir doktordan destek kesinlikle alınmalıdır.

Gebelik Zehirlenmesinde Erken Tanının Önemi

Gebelik zehirlenmesi yani preeklampsinin olayının erken tanısı ve zamanında tedavisi oldukça önemlidir. Gebelik zehirlenmesinde erken tanının önemi bebek ve anne ölümlerini önlemek açısından oldukça önemlidir. Gebelik zehirlenmesi tedavisine geç kalındığı anne ya da bebekte ya da bazı ender durumlarda her ikisinde de ölüm gibi sonuçlar yaşanabilir. Bu açıdan vaktinde tanı konularak bir an önce gebelik zehirlenmesine karşı müdahale edilmelidir. Erken dönemde yapılan tedavi ile genelde anne ve bebek kurtarılmaktadır. Gebelik zehirlenmesi zamanında tedavi edildiğinde bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmekte anne ise iyileşebilmektedir. Bu açıdan bu gibi durumlarda kesinlikle ihmal durumunun yaşanmasına izin verilmemelidir. Belirttiğimiz gibi anne adayının el ve yüzünde belirgin şişlikler olduğunda ve bu şişlikler birkaç gün içinde iyice artıp şişliklere ek olarak kusma, bulantı, şimşek çarpması gibi hisler kişide oluşuyorsa vakit kaybetmeden bir an önce doktora gidilmelidir. Doktor ‘’ gebelik zehirlenmesi’’ tanısını kesin olarak koyduktan sonra uygun tedavi yolu uygulanarak anne ve bebek sağlığına kavuşturulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu