Hamilelik

32. hafta gebelik

32. hafta gebelik

Gebelikte 32. Hafta

Gebeliğin iyice ilerlemeye başladığı gebelikte 32. Hafta bebeğinizin gelişiminin daha da arttığı dönemdir. Bebeğiniz bu hafta içinde 41- 42 cm boyunda ve 1300- 2500 gr ağırlığındadır. Oldukça büyümüş ve gelişmiş durumdadır. Bebeğiniz artık iyice büyüme başladığı için içinde bulunduğu alan da dar gelmeye başlamıştır. Bebeğiniz büyüyüp gelişmesine bağlı olarak amniyon kesesi içinde en uygun ve rahat pozisyonu almak için uygun şekilde duruş sergilemeye çalışır. Bebeğiniz duruş şekli olarak bacaklarını dizlerinden bükülmüş ve ayaklarını çapraz olarak, kollarını dirseklerden tam bükülmüş şekilde eller çaprazlanmış olarak, sırt kısmı sola yaslı biçimde, boyun kısmı öne doğru eğik vaziyette ve çene kısmı da göğüs kafesine değmiş şekilde bulunmaktadır. Bebeğinizin bu şekilde duruş biçimi kordonu baskıya uğratmaktan korumak için ve aynı zamanda bebeğinizin doğum kanalına en iyi vaziyette girebilmesi içindir. Doğum zamanına yakın bebeğinizin baş kısmı aşağıda rahim ağzına yakın yerde duracaktır. Nadir olarak ters şekilde de duran bebekler olabilir ama genel duruş bu şekildedir.

Bebeğinizin bu dönemde cilt yağ dokuları daha gelişmiş durumdadır. Cilt yağ dokularının gelişmesine bağlı olarak bebeğinizin renginde de değişmeler olmaktadır. Bebeğinizin rengi kırmızıdan pembeye doğru değişim göstermektedir.

Bebeğinizin bu dönemde tırnakları da iyice gelişmiştir. Fakat daha yumuşak durumdadır.

32. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizde olduğu kadar siz de de birtakım değişiklikler yaşanabilir. Gebelikte 32. Hafta değişiklikler olarak siz de görülen değişiklikler olarak en sık karşılaşılan sorun ellerin uyuşmasıdır. Vücudunuzun dokularındaki sıvı tutulmasına bağlı olarak bu dönemde el parmaklarınızda uyuşmalar hissedebilirsiniz. El parmaklarınızda uyuşma hissi, yanma ve elektriklenme hissi gibi hisler bu dönemde yaşayabilirsiniz. Bu uyuşmalar genelde doğumdan sonra geçse de ilerleyen durumlarda tedavi ihtiyacı gerektirebilir.

Bu dönemde kalsiyum eksikliğine bağlı olarak bacaklarınızda kramplar da hissedebilirsiniz. Kalsiyum ağırlıklı beslenerek bu sorundan da kurtulabilirsiniz.

Bu dönemde artık karnınız iyice büyüdüğü için dengenizi sağlamakta zorluk çekebilirsiniz. Dengenizi iyi bir şekilde sağlamak için ayaklarınızı yere tam olarak basmaya çalışın. Topuklu ayakkabı kullanımından kesinlikle kaçının. Aynı şekilde çok düz taban ayakkabı giymek te uygun olmayabilir. Ortepedik ayakkabı kullanımını tercih etmeniz dışarı çıkarken sizin için daha uygun olacaktır.

Rahat Uyku İçin Tavsiyeler

Gebeliğin bu haftasında artık karnınız iyice büyüdüğü için bebeğinizin ağırlaşmasına bağlı olarak uygun yatış pozisyonunda zorlanabilirsiniz. Bel ağrıları, sırt ağrıları, bacak krampları buna bağlı olarak bu dönemde sık görülebilir. Gebelikte rahat uyku için tavsiyeler olarak sizlere şu önerilerde bulunabiliriz;

  • Yatarken sırt üştü yatmayı tercih ediyorsanız sırtınızı, dizlerinizin altını yastıklarla destekleyebilirsiniz. Böylece karnınıza daha rahat kan ve oksijen gidişini sağlayabilirsiniz.
  • Yan biçimde yatmayı tercih edenler için iki diz arasına yastık sıkıştırılabilir ve bu şekilde uykuya geçilebilir.
  • Rahat bir uyku için hergün yatak odanızın camını açarak havalandırın.
  • Gece yatmadan önce sindirimi kolay besinler tercih edin.
  • Aşırı yorgunluk ve stres durumlarından kaçının. Bu dönemden sonra artık çalışıyor olsanız dahi doğum iznine ayrılma hakkınız vardır. İş stresi gibi durumlarla uğraşmak istemiyorsanız izne çıkabilirsiniz.
  • Uykunuz için her gün aynı saatte kendinizi yatmaya alıştırın.
  • Uykudan önce ılık duş size iyi gelecektir. Uykuya dalmakta hala zorlanıyorsanız uykuya dalana kadar kitap okuyabilirsiniz.
  • Doğum konusundaki endişelerinizi bir kenara bırakın. Her zaman olumlu düşünceler taşımaya çalışın.
  • Ayağa kalkarken hemen birden ayağa kesinlikle kalkmayın. Önce yana yaslanın sonra iki kolunuzdan destek alarak kalkmaya çalışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu