Hamilelik

31. hafta gebelik

31. hafta gebelik

Gebelikte 31. Hafta

Bu hafta itibariyle artık bebeğinizin büyüme hızında eskisine göre yavaşlama görülür. Bebeğinizin büyüme hızı yavaşlasa da bebeğinizin kilo artışı hala devam etmektedir. Gebelikte 31. Hafta içinde bebeğiniz 1200- 2300 gr arası kiloda ve 40-41 cm boyunda olmaktadır. Bebeğiniz artık iyice büyümüş ve karnınızı kaplamış durumdadır. Bebeğinizin büyümesi ile anne karnındaki hareketleri daha çok hissedilmektedir. Bebeğinizin karnınızdaki yeri daraldığı için bebeğinizin hareketlerini artık daha iyi hissedebilirsiniz. Bebeğinizin en ufak hareketlerini dahi artık daha sık hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bebeğinizin bu hafta içinde beyin gelişimi de iyice ilerlemiştir. Milyonlarca sinir hücresi bu dönemde üretilmeye başlar.

Bu dönemde de bebeğinizin kalsiyum, demir ve fosfor ihtiyacı artar ve buna bağlı olarak bebeğiniz bu maddeleri depolar. Bu maddeler sayesinde bebeğinizin kemikleri güçlenerek, büyür. Bebeğiniz ve sizin kalsiyum, demir ve fosfor ihtiyacını karşılamak için bu maddeleri içeren besinlerle beslenmeniz önemlidir. Aksi takdirde bebeğiniz bu maddeleri sizden bir şekilde sağlayacağı için sizde bu maddelerin eksikliğine bağlı olarak bir takım rahatsızlıklar oluşabilir.

Bebeğinizin bu hafta içinde akciğer gelişimi daha da hızlanır. Buna bağlı olarak akciğerlerde sürfaktan yapımı daha çok hızlanmaya başlar.

Bu dönemde de bebeğinizin yağ depolama işlemi sürmeye devam eder.

Gebelikte 31. Haftada Besin İhtiyacının Önemi

Gebelikte her dönemde bebeğin gelişimi için farklı besin ihtiyaçlar gerekebilir. Örneğin gebeliğin ilk dönemlerde bebeğinizin için folik asit ihtiyacı önemliyken, diğer dönemlerde bu besine ihtiyaç kalmaz. Gebelikte 31. Haftada besin ihtiyacı olarak en çok ihtiyaç duyulan besin ihtiyaçları içinde demir, fosfor, kalsiyum gibi besin ihtiyaçları bulunmaktadır. Örneğin kalsiyum ihtiyacınızı yeteri ölçüde karşılamak için kalsiyum ağırlıklı olarak beslenmeye özen göstermelisiniz. Kalsiyumun en çok olduğu besinler olarak süt, yoğurt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler gibi ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu besinlerde kalsiyum yeterince bulunmaktadır. Gebelikte yeterince kalsiyum almazsanız bebeğinizin sizin kalsiyum depolarınızı kullanır ve bunun neticesinde siz kalsiyumsuz kalarak diş çürüğü gibi kalsiyum eksikliğine bağlı çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Gebelik döneminde sık diş kaybetmenin temel nedeni gebelik döneminde yeterince kalsiyum almamaktandır. Aynı şekilde gebeliğin bu döneminde demir ve fosfor ihtiyacı içinde gerektiği şekilde beslenmemize ağırlık göstermemiz gerekmektedir. Aksi takdirde bu maddelerin eksikliğine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabiliriz.

31. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizde olan bir takım değişikliklerin yanı sıra sizde de bazı değişiklikler yaşanabilir. Gebeliğin 31. Haftasında sizdeki değişiklikler olarak bu dönemlerde uyku modunuzda birtakım değişiklikler yaşayabilirsiniz. Bu dönemde hamileliğin etkisiyle biyokimyanızda değişiklik yaşanabilir ve buna bağlı olarak çok sık rüyalar görebilirsiniz. En ufak bir uykuya dalışınızda dahi hemen rüya görebilirsiniz. Bu durum gebeliğin bu döneminde biyokimyanız üzerinde yaptığı değişikliklerden kaynaklanabilmektedir. Bu dönemde birbirinden garip ve ilginç rüyalar görmeye başlayabilirsiniz. Bu dönem içinde bu şekilde garip ve olağan dışı rüyaları çok sık görebilirsiniz. Zaman içinde biyokimyanız düzeldikçe bu tip rüyalarında azalmaya başlayacaktır.

Bu dönemde yaşanılan değişikliklerden birisi de gaz sorunudur. Gebeliğin bu haftasında gaz sorunuyla çok sık karşılaşabilirsiniz. Gazın olması nedeniyle bağırsağınızda genişleme hissi olabilir ve bu his sizi oldukça rahatsız edebilir. Çok az bir gaz sorununda bile bağırsaklarınızda yanma ya da batma hisleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu soruna karşı gaz olmasını önlemek için gazlı olan yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Böylece bu problemden mümkün mertebede kurtulabilirsiniz. Mercimek, nohut gibi gazlı yiyecekleri aşırı derecede tüketmemeye bu dönemde özen gösterebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu