Hamilelik

30. hafta gebelik

30. hafta gebelik

Gebelikte 30. Hafta

Bebeğiniz artık iyice erişkin bir bebek konumuna gelmiştir. Gebelikte 30. Hafta bebeğinizin kilo ve boy gelişimin daha da hızlandığı dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin boyu 39- 40 cm civarında, kilosu ise 1000- 2000 gr arasındadır. Bebeğinizin bu hafta içinde cildinde erken dönemde ortaya çıkan ve ‘’ lonuga’’ ismi verilen ipeksi tüyler kaybolmaya başlar.

Bebeğinizin bu dönemde kafatası büyümeye devam etmektedir. Bebeğiniz artık gözleri de gelişimini iyice tamamladığı için bebeğiniz göz kapaklarını açıp kapamaya başlamıştır.

Bu dönemde kan yapma işini karaciğerler yapmaya başlar. Bebeğinizin gözyaşı üretimi de bu dönemde oluşmaya başlar. Bu dönemde erkek bebeklerinde de testisler torbaya inmesini hemen hemen tamamlamışlardır.

30. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bebeğinizde bu hafta olan değişiklikler sizde de değişikliklerin kapısını aralamaktadır. Sizde de bu hafta içinde bir takım değişiklikler yaşanmaya devam eder. Gebelikte 30. Haftada sizde olan değişiklikler olarak bebeğinizin büyümesine bağlı olarak nefes alıp vermede zorluklar yaşayabilirsiniz. Rahminiz akciğerlerinizin altında diyaframa dayanmış vaziyette olduğu için akciğerleriniz ve mideniz yukarı doğru itileceği için sizde zor nefes alma, yorgunluk ve halsizlik hissi, mide yanması gibi şikayetler oluşturabilir. Mide yanması sorunu için önceden vermiş olduğumuz teknikler bir işe yaramıyorsa bu konuda yardım almak için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla mide yanması sorununuza karşı çözüm sağlamış olabilirsiniz.

Bebeğinizin Gelişimi İle İlgili Merak Edilenler

Görüldüğü üzere bebek gelişimi konusunda geniş çaplı aralıklar bulunmaktadır. Arada büyük farklar olmasına rağmen belirtilen aralıklarda bebeğinizin gelişimi devam ediyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Bebeğinizin gelişiminde merak edilenler içinde bebeğinizin sağlıklı gelişim periyotları içinde olup olmadığı en çok kişiyi düşündürmektedir. Her bebek farklı yapıya sahip olduğu için bir bebeğin diğeri ile kıyaslanması doğru değildir. Bu açıdan benim bebeğim neden daha çok gelişmiyor yanılgısına kapılmayın. Bu konuda doktorunuzun önerilerine kulak verin. Belirtilen aralıklar içinde bebeğinizin gelişimin olması bebeğinizin genelde sağlıklı olduğunu gösterir. Bu aralıklarda daha az ya da çok kilo alımı ya da boy uzunluğunun olması bebeğinizin diğer bebeklerden daha sağlıksız ya da sağlıklı olduğu ile alakalı değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu