Hamilelik

3. hafta gebelik

3. hafta gebelik
Gebelikte Üçüncü Hafta

Hamileliğin ilk iki haftasını geride bıraktınız. Yavaş yavaş siz de hamilelikle birlikte pek çok değişiklikler yaşanmaya başladı. Bu dönemden sonra sizin dışınızda artık bebeğinizde yavaş yavaş değişimler başlayacaktır. Bu dönemde hem siz de hem de bebeğinizde değişimler olacaktır. Gebelikte üçüncü hafta olarak hamilelik belirtileri içinde mide bulantısı, kusma, kokulara karşı aşırı derecede hassasiyet gösterilmesi, bazı yiyeceklere karşı aşırı derecede tiksinti duyarken bazı yiyeceklere karşı da aşırı derecede ilgi duyma, ağızda tuhaf metalik tadın oluşması, aşırı derecede uyuklama durumu, çok sık idrara çıkma, kasıklarda ağrı, vajinadaki akıntıda artış gibi belirtiler gözlemlenebilir. Ancak tüm bu belirtiler her hamile olan kişilerde görülecek diye bir şey yoktur. Bazı gebe kalan kişiler bu belirtilerin hepsini yaşarken bazıları birkaçını yaşayabilir. Bazı gebe kalan kadınlarda da hiçbir hamilelik belirtisi olmayabilir. Bazı kadınlarda gebe kalmasına rağmen hala adet döngüsünün devam ettiği de ender olarak görülmektedir. Bu açıdan gebe kalıp kalmadığınızı kesin olarak öğrenmenin yolu doktor muayenesidir.

Gebelikte Üçüncü Hafta Bebekte Yaşanan Değişiklikler

Anne adayından olduğu gibi gebelikte üçüncü hafta bebekte yaşanan değişiklikler de bu dönemde gözlemlenmektedir. Bazı gebelerde bu dönemde bir değişiklik yaşanmasa da bebekte büyük değişimler bu dönemde olmaktadır. Gebeliğin en önemli ve dikkat edilmesi gereken dönemlerinden birisi olan bu dönem düşüklerin de en çok yaşandığı dönem olarak bilinir. Bu açıdan bu dönemde yemenize içmenize, sağlık durumunuza normalden çok daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

Gebeliğin üçüncü haftasına doğru bebeğiniz henüz yeni hücre halindedir ve gün geçtikte her geçen gün hücreler çoğalmakta ve embriyo büyümeye başlamaktadır. Embriyo bu dönemde bir nokta kadar küçük bir haldedir. Daha cenin durumuna henüz gelmeyen embriyonun büyüklüğü yaklaşık 0.150 mm kadardır. Yani bebeğiniz bu dönemde henüz haşhaş tanesi görünümündedir.

Hamilelikte İmplantasyon

Hamilelik döneminde kadınların bir bölümünde kanama olayı yaşanabilir. Hamilelikte implantasyon denilen olay bebeğin rahme yerleşmeye çalışırken yıkıcı bazı enzimler salgılamasıdır. Döllenme olayından sonra embriyo hücreleri çok hızlı bir şekilde çoğalır ve rahim içinde hareket ederek kendisi için uygun yer arayışına girer. Embriyonun anne rahmi içindeki en sık yerleştiği bölgelerden birisi rahmin en üst tarafındaki arka duvardır. Embriyonun bu şekilde rahmin üst kısmına yerleşmesine implantasyon denir.

İmplantasyon olayına bağlı olarak gebelik döneminde rahimde kanamalar olabilir. Bu kanama durumu yanlış anlaşılarak bazen adet dönemiyle karıştırılabilir. Bazı durumlarda da düşük yapma endişesi taşınabilir. Gebeliğin ilk haftasında bu kanamanın normal olması düşünülmekle birlikte endişelerden kurtulmak için doktora başvurulabilir. Doktorun önerileri doğrultusunda gebeliğin en kritik devresi olan bu devreyi daha sağlıklı bir şekilde geçirmek mümkün olabilir. Bu dönem için doktorunuz gerekirse size istirahat önerebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu