Hamilelik

29. hafta gebelik

29. hafta gebelik

Gebelikte 29. Hafta

Bebeğiniz gebeliğin ilerleyen bu haftasında artık daha çok gelişmiş ve olgunlaşmıştır. Bebeğiniz bu hafta içinde neredeyse yeni doğmuş bebek görünümüne kavuşmaya başlamıştır. Gebelikte 29. Hafta bebeğinizin boy ve kilo olarak gelişimine göz attığımıza bu dönemde bebeğinizin boyu 38- 39 cm, kilosu ise 900- 1900 gr kadardır. Bebeklerde olan belirgin gelişim özellikleri bu dönemde kendini göstermeye devam eder.

Bu dönemde bebeğinizin deri altındaki yağ birikimi devam eder, bebeğinizin beyni gelişimini sürdürmeye devam eder. Bebeğiniz beyninin gelişimine bağlı olarak solunum ve vücut ısısını kontrol etmeye başlar.

Bebeğinizin gözleri bu dönemde de hareket halindedir. Bebeğiniz bu dönemde ses, tat, koku, ışık gibi algıları en iyi şekilde algılamaya başlar.

Bebeğiniz artık iyice geliştiği için sürekli hareket halindedir. Bebeğinizin baş kısmı bazen aşağı da bazen yukarıda olabilir. Doğum zamanına doğru bebeğinizin pozisyonu doğum pozisyonuna uygun şekilde aşağıda yerini alacaktır.

Bebeğinizin artık savunma mekanizması da iyice gelişmiştir. Bebeğiniz artık kendi kendini koruyabilecek seviye gelmiştir. Dünyaya geldikten sonra da ek olarak anne sütü ile beslenerek bebeğinizin savunma mekanizması daha artmış durumda olacaktır. Anne sütü ile bebeğinize geçen antikorlar bebeğinizi çeşitli enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

29. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizde bir takım değişiklikler yaşanmaya deva ederken sizde de değişiklikler yaşanmaya devam edecektir. Gebeliğin 29. Haftasında sizdeki değişiklikler olarak bu hafta içinde karın bölgenizde kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz. Bu haftada bu durum normal olarak kabul edilir.

Bu hafta içinde kalbiniz hem size hem bebeğinize yeterli ölçüde kan pompalamak için eskisinden çok daha hızlı şekilde çalışacaktır. Bu durum sizi biraz yorabilir. Bu durumda günlük düzenli olarak yürüyüşler yapabilir ve doktorunuzun önerdiği şekilde hafif egzersizler yapmaya devam edebilirsiniz. Düzenli ve temiz havada yapılan yürüyüşler hem size hem de daha çok çalışmak zorunda kalan kalbinize çok iyi gelecektir. Bu açıdan düzenli olarak yürüyüşlerinizi ihmal etmeden yapmaya devam etmeniz gebeliğin bu haftasında dikkat edilmesi gereken ve özen gösterilmesi gereken bir iştir.

Gebelikte 29. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğin 29. Haftası süt üretiminin artmaya başladığı haftadır. Bu haftadan itibaren süt üretimi hızlanır ve depolanan bu sütler doğum yapıncaya kadar kanallarda bekler. Gebelikte 29 haftada dikkat edilmesi gerekenler olarak en çok dikkat edilmesi gereken süt üretiminin olup olmadığını anlamak için göğüslere baskı yapıp dokunmak ve göğüs uçlarını uyarmaktadır. Göğüs uçlarının aşırı derecede uyarılması rahimde kasılmalara neden olur ve bunun sonucunda doğum sancılarının daha erken dönemlerde başlamasına neden olabilir. Bu gibi riskli durumlardan korunmak için çok fazla göğüslere dokunmamalı ve bu nedenle göğüslerin uyarılmasının önüne geçmek gerekir. Zamanı gelince doğumdan sonra süt salgısı zaten kendiliğinden olacaktır, bundan şüpheniz olmasın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu