Hamilelik

28. hafta gebelik

28. hafta gebelik

Gebelikte 28. Hafta

Bebeğinizin gelişiminin daha da hızlanmaya başladığı gebelikte 28. Hafta içinde bebeğiniz artık iyice büyümüş ve olgunlaşmıştır. Bu hafta içinde bebeğiniz yaklaşık olarak 750- 1600 gr ağırlığında ve 36- 37 cm boyundadır. Beslenme şekli ve genetik yapıya bağlı olarak bebeklerde kilo alımı açısından artık belirgin olarak farklar görülmeye başlar. Bazı bebekler daha çok kilo alırken bazı bebekler daha az kilo alabilir. Bebeğinizin gelişiminin daha iyi olması için beslenmenize daha çok özen göstermelisiniz.

Bebeğinizin bu dönemde kaş ve kirpikleri de artık belirgin bir hale gelir. Bebeğinizin saç gelişimi bu dönemden itibaren iyice artmaya başlar. Hızlı bir şekilde bebeğinizin saçları uzar. Ancak bu da bebekten bebeğe değişebilir. Bazı bebekler toka tutulacak kadar çok saçlı bir şekilde dünyaya gelirken bazı bebeklerin hiç saçı olmayabilir. Genetik yapıya bağlı olarak bebeğinizin saç yapısında diğer bebeklere göre farklılıklar yaşanabilir.

Bu dönemde bebeğinizin yağ depoları da oluşumunu sürdürmeye devam eder. Bu dönemde oluşmaya başlayan ve kahverenginde olan yağ depoları bebeğinizin doğduğunda vücut ısısını ayarlamasında görev üstlenmek için gereklidir.

Bu dönemde erken doğan bebekler akciğerlerin solunum yapabilme özelliğine bağlı olarak yaşayabilirler ancak sürfaktan maddesinin yetersiz olması nedeniyle solunum sorunları yaşayabilirler.

28. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğiniz artık hızla gelişmeye devam eder ve bu gelişimin neticesinde iyice olgunlaşır. Bebeğinizin gelişiminin dışında sizde de birtakım değişiklikler olmaya devam eder. Gebeliğin 28. Haftasında sizde yaşanan değişiklikler olarak sizde rahatsız edici pek çok değişiklik yaşanabilir. Artık gebeliğiniz iyice ilerlemeye başlamış ve bunun neticesinde bebeğinizin büyümesine bağlı olarak vücut yapınızda da bir takım belirgin ve rahatsız edici değişiklikler yaşanabilir. Bu değişiklikler için anne adaylarında en sık karşılaşılan sorunlar; bel ağrıları, cilt çatlakları, mide ekşimesi, ayaklarda şişlik, varisler, bacak krampları, basur gibi şikayetlerdir.

Bel ve bacak ağrıları için sık sık pozisyon değiştirebilir ve dinlenmeye özen gösterebilirsiniz. Mide ekşimesi için yatarken yastığınıza ilave yastık ekleyebilir ve bu şekilde yatarak mide yanmanıza çözüm üretebilirsiniz. Ayak şişlikleri için bacaklarınızı yukarı doğru uzatıp bu şekilde biraz durarak kalbe kan akışının gitmesini sağlayabilir ve şişliklerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Varisler için uzun süre ayakta durmaktan kaçınabilirsiniz. Basur problemi için de sık sık sıvı gıdalarla beslenerek bu sorununuza çare bulabilirsiniz. Tüm bu önlemlere rağmen hala birtakım problemleriniz devam ediyorsa destek almak için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuz size ihtiyaç duyduğunuz sorun için tedavi uygulayacak ve böylece gebelik sürecini daha iyi bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Bebeğinizle Konuşun

Bu dönemden sonra artık bebeğinizi sesleri iyice algılamaya başlamıştır. Gebelikte 28. Haftada ve sonrasında bebeğinizle konuşma yapabilirsiniz. Bebeğiniz artık sizin ve babasının sesini tanımaktadır. Bebeğinizin ruhsal gelişimine katkı sağlamak için bebeğinizle sık sık konuşmaya çalışın. Bebeğinizin sizin konuşmanıza bağlı olarak tepki verdiğini görünce siz de mutlu olacaksınız. Bebeğiniz tepki verdikçe onunla olan güçlü bağınızın giderek daha da güçlendiğini hissedecek ve bu size inanılmaz bir doyum ve huzur verecektir. Bu durumdan karşılıklı olarak hem siz hem de bebeğiniz olumlu olarak etkilenecektir. Bebeğinizin sizin sevgi dolu sesinizle kendini çok daha güvenli bir şekilde hissedecektir. Bu durum bebeğinizin ruhsal gelişimini de büyük ölçüde etkileyecektir. Konuşmak dışında bebeğinize huzur verici melodiler dinleterek onu rahatlatabilirsiniz. Ona manevi değeri yüksek olan melodiler dinleterek bebeğinizin ruhsal gelişimine en iyi şekilde katkı sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu