Hamilelik

27. hafta gebelik

27. hafta gebelik

Gebelikte 27. Hafta

Bebeğiniz artık son üç aylık döneme girmiş durumdadır. Bu dönemden sonra bebeğinizin hızlı gelişimi devam edecektir. Bebeğiniz bu dönemde yaklaşık olarak 650-1500 gr ağılığında ve 35-36 cm boyundadır.  Gebelikte 27. Hafta bebeğinizin beyin gelişiminin hızla geliştiği dönemdir. Bu dönemde bebeğinizin beyni tıpkı bir yetişkin beyni şeklinde olur. Tipik olarak ilk beyin kıvrımları bu dönemde oluşmaya başlar.

Bu dönemde bebeğinizin hızlı gelişim sürecine bağlı olarak kalsiyum ve demir ihtiyacı artar. Bebeğiniz bu ihtiyaçlarını siz dikkat etmeseniz de sizden sağlamaya çalışır. Bu dönemde kalsiyum ve demir ağırlıklı beslenmeye daha çok özen göstermeniz gerekir. Aksi takdirde bebeğiniz sizin kalsiyum ve demir depolarınızdan bu ihtiyaçlarını karşılayacağı için sizin kalsiyumsuz ve kansız kalmanızı sağlayabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için yeterli oranda kalsiyum ve demir ihtiyacınızı gidermeye özen göstermelisiniz.

Bu dönemde bebeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu gereksinimlerden birisi de Omega-3 ihtiyacıdır. Bebeğinizin beyin gelişimi için Omega- 3 alması şarttır. Omega- 3 en çok ceviz, soya fasulyesi gibi gıdalarda bulunur. Bunlarla beslenerek bebeğinizin Omega-3 ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda balık yemeye de önem vererek bebeğinizin gelişimine katkı sağlamalısınız.

27. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu dönemde bebeğiniz hızlı bir gelişim sürecine girdiği için gereksinimleri de artmış durumdadır. Bebeğinizde bu dönemde görülen değişikliklere ek olarak sizde de bir takım değişiklikler yaşanabilir. Gebeliğin 27. Haftasında sizdeki değişiklikler olarak rahim bölgenizdeki kasılma ve gevşemeler belirgin olarak kendini gösterir. Bu durum endişelenmenize neden olabilir. Bu kasılmalara ‘’ Braxon Hicks’’ ismi verilir. Bu kasılmalar adet krampları gibi olan hafif kramplardır. Korkmaya ve endişelenmeye lüzum yoktur. Bu kasılmaların nedeni doğuma hazırlık için başlayan durumlardır. Bu kasılmaların başlama süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kadınlarda bu kasılmalar genelde gebeliğin 30. Haftasından sonra olsa da bazı kadınlarda bu haftadan öncede bu kasılmalar olabilir. Bu kasılmalar genelde tehlikesiz gibi olsa da bazı durumlarda acil müdahale gerekebilir. Kasılmalarınızın risk olduğu durumları anlamak için avucunuzu karnınıza hafifçe dokundurun. Eğer rahminiz avucunuz içinde hafif toplanır gibi oluyorsa ve saatte bu kasılmalar dört kereden fazla oluyorsa bu durumda önlem almak nedeniyle doktorunuzla görüşebilirsiniz. Kasılmalar saatte dört kereden azsa ve çok sık olmuyorsa bu durum normal kabul edilir. Ve bu tür kasılmaların günlük yaşamanızı etkilemesine gerek yoktur. Günlük yaşantınıza rahatça devam edebilirsiniz.

Kasılmaların Riskli Olduğu Durumlar

Düzensiz olarak ve sık olamayan hafif kasılmalar normal bir durumdur. Kasılmaların riskli olduğu durumlar ise düzenli olarak kasılmaların olduğu ve sık kasılmaların yaşandığı durumlardır. Bu gibi durumlarda düşük tehlikesi yaşama riski olabilir. Kasılmaların yaşanmasıyla birlikte şiddetli bel ağrıları, vajinal akıntının yoğun şekilde yaşanması ve bu akıntının normal akıntıdan farklı şekilde olması( kanlı, sümüksü ve sulu yapıda olması) ve kramp şeklinde ağrılar da yaşanabilir. Kasılmalar olmadan bu belirtilerin yaşanması düşük riski taşımasa da kasılmanızın olup olmadığı konusunda emin değilseniz her ihtimale karşı doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Çünkü kasılmalar olmasa daha yukarıda saymış olduğumuz durumların yaşanması da normal bir durum değildir. Bir hastalığın belirtisi olabilir. Erken teşhis ve tedavi için bu belirtileri kendinizde hissettiğiniz anda doktorunuza bu durumu paylaşmanız son derece önemlidir. Sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından riskli gördüğünüz durumlarda hemen doktorunuzla irtibata geçmekte gecikmeyin. Erken teşhis ve tedavi neticesinde olumsuz pek çok durumunun tedavi edilip iyileşme sürecine girilmesi sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu