Hamilelik

26. hafta gebelik

26. hafta gebelik

Gebelikte 26. Hafta

Bebeğiniz artık iyice olgunlaşmış ve büyümüştür. Gebelikte 26. Hafta bebeğinizin gelişim sürecinin hızlı bir şekilde arttığı bir süreçtir. Bu haftada bebeğinizin boyu 34-36cm arası, kilosu ise 550- 1330 gr arasıdır. Ortalama 820 gr ağırlığına bebeğiniz bu haftada ulaşabilir.

Bu hafta içinde bebeğinizde en belirgin değişiklik olarak bebeğinizin el ve ayak izleridir. Diğer insanlardan ayırt edilmeye yarayan bebeğinizin ayak izleri bu dönemde belirginleşir. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde bebeğinizin sizin çocuğunuz olduğuna dair belge için ayak izi basılır.

Bu dönemde bebeğinizin akciğerlerinde ‘’sürfaktan’’ denilen madde üretilir. Bu madde bebeğinizin akciğerlerindeki hava keseciklerinin sönmeden şiş durmasını sağlamak için üretilen bir maddedir. Bu dönemden itibaren bu madde üretilir.

Bebeğinizin vücudunun daha sağlam ve dayanıklı olması için omurga gelişimi de bu dönemde daha güçlü ve etkin bir hale gelir. Böylece bebeğinizin bedeni daha korunaklı ve güçlü bir hale gelir.

Bu hafta içinde bebeğiniz artık gözlerini açıp kapayabilir. Hatta size göz bile kırpar hale gelebilir. Artık bebeğiniz gözlerini rahatça hareket ettirebilir. Bebeğinizin gözlerindeki retinada bu dönemde gelişimini sürdürmeye devam eder.

Bebeğiniz bu dönemden itibaren önceden istemsiz bir şekilde cevap verdiği hareketlere bu dönemden sonra bilinçli bir şekilde cevap vermeye başlar.

26. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bebeğinizde bu dönemde meydana gelen değişiklikler belirgin şekilde kendini gösterir. Bebeğinizin gelişimine ek olarak bu dönemde sizde de bazı değişiklikler yaşanabilir. Gebeliğin 26. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak bu hafta içinde görülen en büyük değişiklik ayak şişlikleridir. Ayak şişlikleri özellikle çalışan anneler de daha belirgin bir şekilde görülmeye başlar. Gün boyu ayakta ya da oturarak çalışan anne adaylarında ayaklardaki şişlik günün sonuna doğru daha belirgin bir şekilde kendini belli eder. Anne adayı bunun sonucunda ayakta durmakta iyice zorlanır.

Anne adaylarında ayak şişliğinin temel nedenlerinden birisi rahmin büyümesine bağlı olarak rahimin bedenin sağında yer alan ana toplardamara baskı yapmasıdır. Bunun sonucunda yapılan bu baskı neticesinde vücudun alt yarısında olan kanın kalbe geri dönme hızı yavaşlar. Bu baskı neticesinde akımın yavaşlamasına bağlı olarak toplardamar içindeki kanın sıvı kısımları damarın etrafına sızmaya başlar. Bu sızan sıvı sonucunda sıvı birikimi oluşur ve ayaklarda bu sıvı birikimine bağlı olarak sözünü ettiğimiz şişmeler olmaya başlar. Bu şişmeler anne adayını oldukça zorlayacak şekilde olabilir ve anne adayına büyük rahatsızlıklar verebilir.

Gebelikte Ayak Şişmesi Durumunda Yapılacaklar

Gebelikte ayak şişliği rahmin büyümesine bağlı olarak rahmin ana toplardamara baskısı sonucu olarak görülen normal bir durumdur. Gebelikte ayak şişmesi durumunda yapılacaklar olarak öncelikle olarak kalbe kan akışının gitmesini sağlamalısınız. Gebeliğin iyice ilerlemesinin sonucunda büyüyen rahmin etkisiyle kalbe giden kan akışını hızlandırmak için yatar vaziyette ayaklarımızı yukarıya doğru kaldırabiliriz. Bu şekilde ayaklarımızı yukarıda tutarak kalbe kanın gitmesini sağlayabiliriz. Kan akışı olmaya başlayınca ayaklarda şişmeye bağlı ödemde yavaş yavaş azalacaktır. Eğer çalışan bir bayansak gün boyu çalışmanın verdiği etkiyle uzun süren çalışma saatlerini azaltabiliriz. Bu durumdaki rahatsızlıklarınızı işvereninizle görüşerek bu durumlar için gerekirse dinlenmek için izin alabilirsiniz. Ayak şişliği normalden fazla şekilde oluyor ve sizi çok fazla rahatsız ediyorsa bu konuda yardım ve destek almak üzere doktorunuzla görüşebilirsiniz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda ayak şişliğinize çözüm arayabilirsiniz. Bu dönem sonunda artık ikinci trimester dönemini tamamlamış oluyorsunuz. Bu haftadan sonra artık son üç aylık dönem olan üçüncü trimester dönemine geçiş yapmış oluyorsunuz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu