Hamilelik

25. hafta gebelik

25. hafta gebelik

Gebelikte 25. Hafta

Bu dönemde artık bebeğiniz iyice büyümeye ve olgunlaşmaya başlamıştır. Artık bebeğiniz hızlı bir şekilde gelişim sürecine girmiştir. Bu haftadan sonra da bebeğiniz iyice gelişip olgunlaşmaya devam edecektir. Gebelikte 25. Hafta bebeğinizin gelişiminin iyice artmaya başladığı haftadır. Bu haftada bebeğiniz 700-800 gr ağırlığında ve 33- 35 cm boyundadır. Artık iyice gelişmiş ve olgunlaşmıştır. Bebeğinizin bu haftada damak içinde dişleri büyümeye devam eder. Damak altında bebeğinizin diş etleri içinde dişleri büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. Genelde çoğu bebek dişsiz dünyaya gelir ve zamanı geldiğinde dişleri bu damakların altından yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bazı bebekler ise nadiren de olsa dişli olarak dünyaya gelebilir. Birkaç dişi ile dünyaya gelebilen bebekler de bulunmaktadır.  Bebeğinizin bu haftada tat tomurcukları iyice gelişmeye başlamıştır. Bu haftadan itibaren artık bebeğinizde tat duyusu iyice belirginleşmeye başlamıştır. Bebeğiniz tat duyusunun gelişmesine bağlı olarak bu hafta içinde içinde bulunduğu amniyon sıvısının tadını dahi anlayabilecek kadar gelişmiş bir tat duyusuna sahiptir. Bebeğinizin bu hafta içinde cilt yağ dokuları dolmaya devam etmektedir.

25. hafta gebelik ve sizdeki değişiklikler

Bu hafta içinde bebeğinizde olan bir takım değişikliklerin yanı sıra sizde de bazı değişiklikler olması normaldir. Çünkü artık gitgide büyüyen bir karnınız vardır. Gebeliğin 25. Haftasında sizde olan değişiklikler olarak öncelikle rahminizde büyük bir büyüme gözlemlenmektedir. Bu zamanda rahminiz artık iyice büyümüştür. Neredeyse bir karpuz büyüklüğüne ulaşmıştır. Buna bağlı olarak rahminiz belinizdeki sinirlere baskılar yapabilir ve bunun sonucunda bel ve bacaklarınızda zonklama şeklinde ağrılar olabilir. Gebeliğin ilerlemesine ve rahminizin büyümesine bağlı olarak bu ağrılar bu dönemde normal olarak kabul edilir.

Bel ve bacaklarınızda bu hafta içinde görülen ağrılar için sizin yapmanız gerekenler arasında öncelikli olarak dinlenmeniz gelir. Dinlenerek bu ağrıları hafifletebilirsiniz. Ayakta dururken ya da otururken sabit bir şekilde durmak yerine sık sık yer değiştirerek ağrıların acısını hafifletebilirsiniz. Eğer bacak ve belinizdeki ağrılar normalden fazla bir şekilde sizi etkiliyor ve ağrıların şiddeti çok yüksekse bu konuda yardım almak üzere doktorunuz ile irtibata geçebilirsiniz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda ağrılarınız için uygun ilaçlar kullanarak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Doktorunuzun tavsiyeleri dışında kendi başınıza kafanıza göre ilaç kullanımını kesinlikle denemeyiniz. Doktorunuz sizin durumunuza göre ilaç verecektir. Ters bir durum yaşamamak için doktorunuza danışmadan bir şey yapmamanızı öneririz.

Ultrasondaki Bilgiler Gerçeği Yansıtır mı?

Bebeğinizin gelişiminin ve gebeliğinizin başlangıç ve bitiş tarihlerini saptamak için yardımcı olan ultrasondaki bilgilerin gerçeği yansıtması tam olarak beklenemez. Buradaki bilgiler tahmini olarak verilen bilgilerdir. Burada yaklaşık olarak değerler verilir. Buna göre bebeğiniz 2 hafta önce ya da sonra doğabilir. Kilo ve boy konusunda tahmini bilgiler verilmeye çalışılır. Her bebeğin gelişim süreci farklı bir şekilde ilerler. Ultrason cihazında tahmini olarak veriler verilir ve en yakın sonuçlar yansıtılmaya çalışılır. Doğum tarihinizin kesin olarak ne zaman olacağı kokusunda bebeğinizin gelişim süreci ile bilgiler orantılı değildir. Söylenen tarihte de doğum yapabilirsiniz,  söylenen tarihten önce veya sonra da doğum yapabilirsiniz. Bu durumda son bir ay kala doğum için gerekli olan hazırlıkları yapmanız iyi olacaktır. Doğum çantasını son bir ay kala hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı olarak zamanında dünyaya gelen bir bebek 2500- 4000 kilo arasında doğar. Bebeğinizin durumuna ve yapısına göre diğer bebeklerle arasında kilo farkları görülebilir. Bebeğinizin gelişimi sizin hamilelikte beslenmenize ne kadar dikkat ettiğinizle ilgili olarak kendini gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu